fbpx
Close

Austris Stals: olime eelmise nädala emotsioonidest pohmellis, aga täna saabus uus energia

Austris Stals. | Foto: Gargždai Amber-Arlanga

Täna algavas Credit24 Balti liiga finaalturniiri teises poolfinaalmängus kohtuvad omavahel kodumeeskond Tartu Bigbank ja ajaloo esimese Leedu võrkpalliklubina Final Fouri jõudnud Gargždai Amber-Arlanga. Sel puhul võtsime mikrofoni ette ka Eesti võrkpalli ajalooürikutes leiduva mehe Austris Stalsi, kes istub tänavu Gargždai peatreeneritoolil.

Läti passiga Austris Stals, kelle nädalagraafik näeb ette viit tööpäeva naaberriigis ja kaht puhkepäeva Riias pere seltsis, on Gargždai meeskonna eesotsas teinud Leedu võrkpalliajalugu ja jõudnud Balti liiga finaalturniirile. Sealjuures alistas Leedu klubi veerandfinaalis just Tallinna Selveri, kelle ridades Stals ise mänginud on ja kus lätlane veetis karjääri esimese peatreeneriaasta.

Stals rääkis Võrkpall24-le, et meeskond on emotsioonide virvarri hea energia vastu vahetanud, kuid Tartu vastu saab poolfinaalmängus raske olema. Nelja võistkonda kuuluva ukrainlase olukord on mõistetavatel põhjustel hetkel keeruline, kuid tiim on sellegipoolest ühtne ja motiveeritud. Juttu tuli ka monumentaalsest Gargždai spordihallist ja sellest, kas Läti treener oleks valmis võtma kätte hetkel veel mõttelise Leedu rahvuskoondise juhtohjad.

Austris Stals, kuidas Gargždai jaoks tähtsa nädalavahetuse ettevalmistus on kulgenud? Kas poolprofid on saanud töölt vabaks ja täielikult keskenduda?

Treenisime nagu tavaliselt, selles osas ei olnud möödunud nädal midagi erilist. Õhtuti käis rohkem mehi trennis kui hommikuti – nagu ikka. 

Tunde poolest oli küll teistmoodi, sest olime eelmisest nädalavahetusest justkui pohmellis. Eelmisel nädalal elasime läbi palju emotsioone ja see on normaalne, et peale sellist sündmust ongi natuke “pohmakas” peal. Aga täna on jälle teistsugune tunne, selline uus ja suur energia. Ukrainlaste puhul tunnen natuke ka pingeid.

Kuidas teie ukrainlastest mängijate lähedaste olukord Ukrainas hetkel on?

Ma pole väga palju lisaks küsinud, seda närvilisust on lihtsalt selgelt tunda. Tean ainult, et ühe mängija õde peaks liikuma Tallinnasse. Kõigest hoolimata on meil koos tiim, kes on väga motiveeritud. Kõik mehed tahavad siin midagi näidata.

Millised teie treeningtingimused Gargždais üldiselt on? Peate kodusaali jagama mitme muu spordialaga.

Meie hall on justkui Nõukogude liidu monument. (Naerab.) Eks selline hall ongi lihtsalt ajastule vastav. Aga see on meie jaoks okei. Võib-olla on erinev tunne seal mängida, kui teistes saalides.

Siinne Tartu saal on vist pisut suurem?

On tõesti. Aga ma tean seda halli, olen siin varem mänginud!

Teie meeskonna edu järel on räägitud, kas võiks taas välja panna Leedu meeste rahvuskoondise. Mis sinu mõtted sel teemal on?

See on väga õige! Lõpuks on hakatud mõtlema, et võiks koondise ära teha, sest praegu seda naljakal kombel lihtsalt ei ole. (Naerab.) Aga oluline on teha koondist professionaalselt. Samuti on vaja selleks juba ette palju ära teha, et professionaalne koondis kokku panna ja see kõik võtab pisut aega. Ma arvan, et sellega tuleks veel natuke oodata.

Kas oleksid valmis ka Leedu koondise peatreeneriks hakkama?

Muidugi oleks see huvitav mõte, aga mul ei ole kogemust. Mul on pagasis ainult üks aasta, kui olin Avo Keele kõrval Läti koondise abitreener (Stals oli abitreener ka Tallinnas toimunud EM-finaalturniiril aastal 2021 – toim.). Aga see oli abitreeneritöö, rahvuskoondise peatreeneri roll on hoopis teistsuguse tasemega.

Täna vaatab teie mängu Tartuga palju eestlasi, kes teie võistkonnast just kuigi palju ei tea. Kes on sinu arvates Gargždai kõige huvitavamad mängijad, kellel tasuks võrkpallihuvilisena silm peal hoida?

Sidemängija Dmitri Šlomin, kes on ka Tartus mänginud. Ta mängib Leedus, sest tal on leedulannast naine, aga kuuldavasti oli tal selleks hooajaks ka muid pakkumisi. Mõned Läti klubid tegid talle pakkumise, aga ta jäi ikkagi meile. Tema on mängija, keda peab nägema ja vaatama. 

Üks suur üllatus minu jaoks on meie diagonaalründaja Daumantas Katinas. Puhast diagonaali meie võistkonnas ju tegelikult ei ole, kõik on nurgaründajad. Daumantas mängis play-off mängudes nagu päris diagonaal ja ma mõtlesin omaette, et “ohhoo, meil on diagonaalründaja”!

Tegelikult on meil ühtlaselt hea võistkond. Mõned nimed on muidugi suuremad kui teised, aga ka vähemtuntud nimed mängivad hea taseme välja.

Kui see saladus ei ole, siis mis on Tartu nõrgad kohad? Millele te rõhku panete, et nende vastu õnnestuda?

Ega ma täpsetest detailidest tõesti rääkida ei taha… Meil saab kindlasti raske olema. Tartu on väga muljetavaldav vastane. Peame ise kindlasti riskima. Kui suudame seda teha, siis on meil võimalus. Tartu sidemängijad mängivad väga kiireid palle – kui me neid serviga võrgust eemale suruda ei suuda, on meil raske võita.

scroll to top