fbpx
Close

Austris Stals: Selveri-hooaeg kujunes raskeks, sest olin treenerina täielik algaja

Austris Stals (paremal) poseerimas foto tarbeks Selveri abitreeneri Andres Toobaliga. “Vennad Toobalid on mulle hästi tuttavad mehed juba ammusest ajast,” ütleb heatujuline Stals vahetult enne pildi tegemist. | Foto: Karl Rinaldo

Eesti võrkpalliliiga üks armastatumaid leegionäre on tänaseni lätlane Austris Stals, kes mängis pika karjääri jooksul nii Pärnus kui ka Tartus ja Tallinna Selveris.

Kaks hooaega tagasi asus Stals juhendama oma endist koduklubi Selverit. Kunagine Läti koondise põhimees tunnistas usutluses Võrkpall24’le, et hüppas selle sammuga tundmatusse vette, sest noored ja kogenematud olid toona nii meeskond kui ka peatreener. Selline kooslus ei saa aga reeglina üleliia hästi töötada.

“See hooaeg kujunes minu jaoks päris keeruliseks, sest kõik oli uus,” ütles tänane Jelgava meeskonna peatreener. “Ma ei teadnud peatreeneri tööst ju midagi. Suurim väljakutse oli õigete sõnade leidmine. Inglise keel pole minu emakeel, lisaks olin treenerina täielik algaja. Muidugi ma teadsin endise mängijana, mida ise pidin tegema, aga anda seda kõike edasi teistele… See on midagi muud. Ma arvan, et mitmed Selveri mängijad teadsid isegi rohkem kui mina teatud võrkpallialaseid nüansse. Olin seetõttu pigem treener, kes üritas lihtsalt õigel ajal õiged mehed väljakule panna.”

42-aastasel Stalsil on sellegipoolest Selveri-perioodist head mälestused.

“Statistik Mihkel Sagar, üldfüüsilise ettevalmistuse treener Mirko Fasini ja kogu Selveri pere toetas mind. Mul oli ka hea meeskond. Mäletan, et mul oli diagonaalründaja koha täitmisega probleeme, kuid siis tuli klubi noortesüsteemist 16-aastane Timo Lõhmus, kes meid välja aitas. Temast oli meile suur abi. Selveri noortesüsteem töötab minu hinnangul väga hästi. Tahan ka Lätis samamoodi noortega tööd teha, kuid meil pole selliseid süsteeme.”

Stalsi käe all hakkas esmakordselt meistriliigas mänguaega saama ka tulevane Eesti koondise sidemängija Renet Vanker.

“Meil oli esimene sidemängija tol hooajal Tauno (Lipp), kuid ma tunnetasin, et Renet (Vanker) võiks juba tema asemel mängima hakata. Kui Renetit mängitama hakkasin, ei reageerinud Tauno sellele kuigi hästi (Lipp lahkus hooaja keskel meeskonnast – toim.). See oli kogu loo halb pool. Kuid hea on see, et Renet hakkas hästi mängima ja on tänaseni Selveri põhimees. Olen tema üle väga õnnelik,” rääkis Stals.

Eelmise hooaja teises pooles naasis Stals treeneritöö juurde, asudes Jelgava Biolarsi meeskonnas aitama kogenud peatreenerit Jurijs Deveikust. Alanud hooajal sai Stalsist juba meeskonna peatreener ning pensionieas Deveikus võttis meeleldi üle abitreeneri kohustused. Credit24 Meistriliigas on Jelgava võitnud esimesest viiest mängust kaks. Alistatud on nii Riia kui ka Tallinna Tehnikaülikool.

Kas Stals tunneb end Jelgava meeskonna peatreenerina kindlamalt kui Selveris? “Siin on palju lihtsam, seda küll. Jelgava meeskonnas on lihtsalt kogemusi nii palju rohkem kui kahe aasta taguses Selveris. Piisab, kui ütlen ühe korra, ja mängijad suudavad mu ideed jälgida.”

Jelgava puhul on tegemist amatöörmeeskonnaga, mille kõik mängijad käivad Riias tööl. Ka treeningud viiakse läbi Läti pealinnas, 50 kilomeetri kaugusele Jelgavasse sõidetakse vaid mängudeks. Tõsi, mitmed Stalsi hoolealused on siiski just Jelgavast pärit, lihtsalt tööd pole 50 000 elanikuga linnast kerge leida.

“Meie eesmärk on Eesti – Läti liigas play-off’i pääseda, kuigi esimesed mängud on näidanud, et oleme ka rohkemaks võimelised. Peamine fookus on aga kevadistel Läti meistrivõistlustel, kus soovime medali võita,” ütles Stals, kes töötab ise igapäevaselt Riias veepudeleid tarnivas ettevõttes.

“Uue aasta algusest olen ilmselt võrkpalliga rohkem seotud, kuid fakt on see, et Lätis üksnes võrkpallitreenerina töötades ära ei ela. Seepärast käivad ka kõik mängijad tavatööl,” tõdes Eesti liiga läbi aegade üks silmapaistvamaid liberoid.

Võrkpall24 küsitles Stalsi pühapäeva õhtul, mil Jelgava oli 2:0 eduseisust kaotanud Selverile 2:3.

“Väsimus kindlasti mõjutas tulemust,” tunnistas Stals, kelle meeskond oli eelmisel päeval kaotanud neljas geimis Pärnule. “Hakkasime vastuvõtul eksima ja ei saanud enam blokki ette. Teadsime küll, mida teha, et Selverit võita, kuid ei suutnud oma plaane ellu viia. Kokkuvõttes arvan siiski, et see oli päris hea mäng meie poolt. Ka Pärnu vastu andsime mängu käest, kui võitsime avageimi ja hakkasime mõtlema, et töö ongi juba tehtud. Meil on piisavalt häid mängijaid, kelle abiga võiksime Pärnut ja Selverit võita, kuigi kokkuvõttes on nad meist ikkagi veidi tugevamad,” lisas Stals lõpetuseks.

Järgmised mängud peab Jelgava Eesti – Läti liigas novembri esimesel nädalavahetusel, kui võõrustab Limbažit ja Jekabpilši.

scroll to top