fbpx
Close

Avo Keel: olime 2011. aastal koondises seoses Vennoga sarnase küsimuse ees

Avo Keel. | Foto: CEV

Avo Keelele ei tulnud uudis Oliver Venno kehvast vormist ja Eesti koondisest väljajätmisest üllatusena, sest sarnase probleemiga maadles ta ka ise tartlast aastate eest rahvusmeeskonnas juhendades.

Võrkpall24.ee võttis 56-aastase treeneriga ühendust, et uurida, kas ja mida taolises olukorras üldse teha saanuks.

Avo, kuidas sina Vennoga seotud juhtumit kommenteerid?

Ma saan oma aega (Eesti koondise peatreenerina) meelde tuletada. Kaaluprobleeme polnud Oliveril viimati ilmselt 2010. aastal, kui tema ja Keith Pupart sisuliselt kahekesi Hollandile tuule alla tegid. Aga alates 2011. aastast ehk ajast, mil poisist sai mees, on tal see probleem kogu aeg olnud. Eks tal ole füsioloogilised eeldused kaalus juurde võtta. Mõni mees võib süüa iga päev kintsuliha ja saia – ikka ei juhtu midagi. Need on õnnelikud inimesed. Aga Oliver kuulub nende hulka, kes peavad jälgima hoolikalt, mida ja kui palju süüa tohib.

Olime 2011. aastal koondise toonase abitreeneri Boris Kolcinsiga sarnase küsimuse ees nagu (Gheorghe) Cretu nüüd. Soovisime, et ta oleks 110 kilo juures, aga ta oli vist 115 kilo. Kaalusime varianti, et jätame ta kohe suve alguses koondisest välja ja ehmatame natuke – et ta end kätte võtaks! – ja siis tooks EM-iks koondisse tagasi. Aga toona oli meil diagonaalis võtta veel vaid Argo Meresaar – näiteks Hindrek Pulk polnud toona veel see mees, kes ta on täna – ning jõudsime järeldusele, et me ei saa Oliveri välja jätta. Proovisime siis temaga teha tööd, et ta vajalikku konditsiooni jõuaks. Ent temaga oli, jah, juba varemgi see probleem, et kui tal pikem puhkus oli, siis läks füüsiline vorm käest ära.

Kas Venno koondisest väljajätmine oli kehva vormi tõttu paratamatu ja ainuõige otsus?

Inimeste arusaamad on hakanud Eestis muutuma. Minu ajal tõmmati kohe teema üles seoses mängijatevalikuga.

Sa pead silmas poeg Martti Keele koondisse võtmist?

Just. Siis ei rääkinud keegi, et treener valib mängijad ja ka vastutab tulemuse eest. Nüüd on õnneks hakatud sellest aru saama. Isegi väljajäetud mängija ütleb, et see oli treeneri otsus ega kuulu edasikaebamisele. See on täielikult treeneri teha, kelle ta meeskonda otsustab võtta. See on tema õigus, kui ta on sellesse ametisse määratud. Ja nagu ütlesin: tema vastutab ka tulemuse eest.

Kokkuvõttes on tegu siiski nukra looga. Tahaks ja ootaks, et kõik meie paremad mängijad oleksid valmis EM-finaalturniiri nimel vaeva nägema.

Eks inimesi on igasuguseid. Mina ei kaitse Oliveri, aga mina ka ei süüdista teda. Ta ei erine mitte mingil moel inimloomusest. Üle aia minnakse ikka sealt, kus on kõige madalam. Ja kui ei saada üle, siis lepitakse olukorraga. Kui me mõtleme sellele, et koondis leiba lauale ei too – seda teeb koduklubi -, siis ongi tegu igaühe enda valikutega. Kõigi arvajate ja kommenteerijate seas on väga vähe neid inimesi, kes on mänginud ise kõrgel tasemel välisklubis ja olnud samal ajal ka koondises.

Kas sa oleksid ise Cretu nahas sarnase otsuse langetanud?

Ma ei tea, millest nad (Cretu ja Venno – toim) koondise kogunemisele eelnenud päeval omavahel rääkisid. Seetõttu ei oska ma seda asja ka kommenteerida. Oskan öelda vaid seda, et mul oli sama teema.

Lihtsalt nüüd on Eestis häid mängijaid rohkem ja võime ühe põhimehe väljajätmist endale lubada?

Nii ja naa. Kui (Renee) Teppan hakkab koormusega treenima uuesti, siis saame vastuse. Ma arvan, et tema puhul on õlg suurem mure kui selg. Kunagi peab seda õlga ikkagi lõikama. Küsimus seisneb lihtsalt selles, et millal seda teha.

Kas sa näed, et keegi võiks vajaduse korral Teppanit ja Pulka diagonaalründaja kohal aidata?

Võrkpallur mängib praegu kõiki kohti peale sidemängija oma. Diagonaalis lööd vähe kaugemalt lihtsalt. Venemaa kullavõit 2012. aasta Londoni olümpial Dmitri Musserski juhtimisel on meil kõigil meeles. Kunagi ei tea, mis võib tulla. (Martti) Juhkami on mänginud teistest praegustest koondislastest kõige kauem diagonaalis. Mina ta omal ajal Tallinna Selveris diagonaalist nurka viisin. Kui sa kord ujuma oled juba õppinud, siis ega see oskus ära kao.

scroll to top