Avo Keel Pärnu liidri pingile istutamisest: kui on vaja, siis koolitame selles liinis ka

Avo Keel. | Foto: Saaremaa VK

Avo Keele juhendatav Pärnu Võrkpalliklubi teenis eile Credit24 Meistriliigas juba kolmanda järjestikuse kaotuse, kui jäi Jekabpilsi Luši ja Tartu Bigbanki kõrval alla ka Tallinna Selverile. Eile pealinnas peetud kohtumine kaotati avageimi võidust hoolimata lõpuks kindlalt 1:3 (19, -20, -18, -13).

Pärnakate rünnakuliidri, Läti koondises tänavu suvel põhimeheks kerkinud ja edukal EM-valikturniiril lõunanaabritele enim punkte toonud Atvars Ozolinši jättis Keel põhikoosseisust välja, sest 21-aastase nurgaründaja esitused on olnud nimetatud kaotusmängudes kahvatud. Et Taavet Leppikule hakkas eilse mängu keskel tegema õlg valu, tuli Ozolinš ikkagi sisse vahetada, ent tema statistika ei kannata taaskord kriitikat. Ozolinš realiseeris 23 tõstest vaid 4 (17%) ja tema servi vastuvõtt oli 12%. Kokku tegi 21-aastane Ozolinš rünnakul, servil ja vastuvõtul 12 omaviga.

Ka Ozolinši asemel algkoosseisu kuulunud Tony Tammiksaar jäi heas hoos Selveri vastu hätta (rünnak 14% ja vastuvõtt 37%), kogudes nelja geimiga kõigest 2 punkti (-8). Võrkpall24 uuris pärast mängu 58-aastaselt Keelelt, miks meeskonna mängumootor ei toimi.

Avo, kindel 1:3 kaotus Selverile on tõsiasi. Mis sa selle mängu ja esituse peale kostad?

Vahe hakkas tulema kõrgetes pallides. Kui vaadata statistikat, siis heast vastuvõtust olime me Selverist edukamad rünnakute lahendamisel. Aga meil, vaesekestel, oli neid häid vastuvõtte vähe. Sellest hakkas asi pihta. Kui Taavi (Taavet Leppik) ära tuli mängust, läks veel hullemaks. Aga noh… Need on need individuaalsed oskused. Ründajad nõuavad sidemängija käest, et kõik oleks kandikul ees ja saaks tühja võrgu pealt rünnata. Sedasi lööksin mina ilmselt ka mõne palli maha. Aga kui on kahene blokk vastas ja peab kõrget palli ründama, siis – tulen oma lemmikväljendi juurde – oleme ühekülgsed nagu hambaharjad. Mis siin teha. Neljandas geimis tuli veel masendus ka peale. Meestel lubati suures kaotusseisus küll kõike teha, aga ikka ei tulnud. Eks kõik hakkab vaimsest poolest peale. Eriti trennides. Siin on resultaat.

Kas sa näed treeningutel, et seal ka asjad ei toimi?

Trenni tehakse normaalselt, aga ma pean seda silmas, et puudub kõige viimane asi – miks mul hästi läks või miks mul s*tasti läks löök, vastuvõtt või serv? Seal ei saa treener abis olla, mängija peab indviduaalselt seda endalt küsima. Ka trennis võiks olla rohkem enesekriitikat. Vahel on nii ja vahel on naa. Vahel on selline tunne, et ei küsita, miks ma siin olen ja mida ma siin teen. Tulemused mõõdetakse reeglina siis välja, kui on raske hetk.

Mis Atvars Ozolinšiga lahti on? Öeldakse, et kui mängija pole väga heas vormis, siis võib vähemalt tarkusega mingi taseme ikkagi välja mängida. Tema seda ei teinud. Kas sa oled tema mannetutes esitustes pettunud?

Füüsiliselt pole tal midagi viga. Küsimus on mentaalses pooles. Kui tõste ei tule kogu aeg sinna, kus peaks tulema… On küll juttu olnud, et harjuta siis ka kehva olukorda ja leia sealt lahendusi. Ma võin öelda, et proovi näppudest auti lüüa või too pall bloki kaudu tagasi meie väljakupoolele uueks rünnakuks, aga ütleme nii, et tal on “kass” peal. Juba paar nädalat. Ja kui “kass” on peal, siis tulebki pingil istuda nii kaua, kui see mööda läheb. Poleks Taavetil õlg valu tegema hakanud, jäänukski ta pingile. Eile jutustasime ka Atvarsiga pärast trenni, et mis siis nagu on? Poolteist või kaks nädalat on juba kehva olnud. Kas ta ootab, millal iseenesest mäng jälle välja tulema hakkab? Sellise olekuga ei hakka see mäng kunagi välja tulema. Minul pole probleemi, las ta istub. Mul on lihtne: mängib see, kes on parem. Võib-olla pidanuksin (Tony) Tammiksaare juba üks mäng varem platsile panema. Atvars on 21-aastane mängumees – las ta siis kasvab. Ja kui vaja, siis koolitame selles liinis ka.

Lõpetuseks, kiidame Selverit ka. Nad võitsid kolmel korral järjest Saaremaad ja nüüd said teist kindlalt jagu. Kas Selver on täna nii hea, et neid ongi Pärnul väga raske võita?

Veelkord, meil puudus täna otsustuskindlus. Me läksime hambaharjaks ära. Oligi kõik. Ja veel: geime või mänge ei võideta alati seisul 20+. Tahan öelda, et piiri peal ei pea lihtsalt ilus olema (Keel vihjab piirikohtuniku tegutsemisele – toim.). Oleks üks või kaks palli läinud valesti, aga siin läks rohkem. See pall, mille Taavet esimeses geimis pani (pall loeti auti – toim.). Jah, me küll edaspidi õnnestusime ja võitsime geimi, aga “agad” jäävad ülesse. Pangu siis käed risti, kui ei näe.

Aga vastus sinu küsimusele on see, et Selver mängis kindlalt. Ja kui muud pole vaja teha, kui ainult serv üle lüüa ja käed võrgu kohale riputada… Teises geimis lõi Selver ka selliseid pehmeid ässasid. Need pole ässad, mis oleksid lubatud või loogilised. Selveril endal polnud servi vastuvõtt seejuures sugugi hea – alla 50 protsendi -, nii et neil on veel arenemisruumi küll. Ütleme nii, et päris Trentino mõõtu nad individuaalselt ega meeskondlikult veel välja ei anna (muigab.).

Atvas Ozolinš (nr 17) on pärast edukat hooaja algust ära kukkunud. | Foto: Riina Vals/SK Duo