fbpx
Close

Eesti esipaari tabas halb üllatus – EOK toetusest ilma jäämine sunnib Nõlvakut ja Tiisaart tööle minema

Mart Tiisaar ja Kusti Nõlvak peavad rihma pingutama, et võrkpalluritena jätkata. | Foto: FIVB

Oktoobri alguses tegi Eesti Olümpiakomitee teatavaks need nimed, kes kuuluvad Pariisi olümpiaks valmistudes riiklikku toetust saavate atleetide hulka. Ühtegi võrkpallurit nimekirjast ei leia.

Aastaid EOK-lt tugevat tuge saanud Kusti Nõlvak ja Mart Tiisaar, kes paiknevad maailma edetabelis 33. kohal, jäid seega valikust välja. “See oli meie jaoks väga suur üllatus,” tunnistab Nõlvak.

“Esialgu oli meie toetus kolme peale – mina, Mart ja treener Indrek (Verro) – 800 eurot kuus, aga seda tõsteti aja jooksul. Viimasel aastal kerkis toetus selliseks, et mina ja Mart saime kumbki 1000 eurot kuus ja Indrek 800 eurot. Lisaks oli meil viimasel aastal tulemussporditoetus 25 000 eurot, millega saime kõik võistlusreisid katta. Kui me hiljuti EOK jutul käisime, jäi mulje, et meid toetatakse edasi. Asja oleks lihtsamaks teinud seegi, kui keegi oleks ette teavitanud, et alates oktoobrist me enam raha ei saa. Aga seda suhtlust EOK poolt ei tulnud.”

Ettevalmistustoetus on ühtpidi määratud terveks olümpiatsükliks, teisalt võib EOK teha vastavalt tulemustele ja muudele faktoritele korra aastas ka muudatusi toetuse saajate hulgas. See on nüüd siiski kindel, et Nõlvak ja Tiisaar peavad vähemalt järgmised 12 kuud hakkama saama riikliku toeta.

Kas toetusest ilmajäämine tähendab, et meie esipaar peab hakkama tõsisemalt tegelema treeneritööga? “Jah, saime just täna hommikul Mardiga kokku, et arutada neid asju. Ilmselt peame tegevusi juurde võtma ega saa keskenduda täielikult spordile,” vastab 29-aastane Nõlvak.

Kui palju võivad muud tegevused mõjutada mängukvaliteeti? “Pole õrna aimugi. Võib-olla aitab see hoopis kaasa. Selge on see, et meie elu muutub vähem mugavaks, sest saame kodus pere juures olla varasemast vähem. Aga samas aitab rahadest ilmajäämine jalad kõhu alt välja tõmmata,” püüab Nõlvak leida juhtunus ka head.

Nõlvak pole veel päris kindel, kas mõningaid hüvesid saavad nad Team Estonia kaudu siiski ka tulevikus kasutada. “Tasuta füsioteraapia, arstiasjad… Meil on hetkel ebaselge, kas toetusest ilmajäämine tähendas ka muude hüvede kadumist. Ilmselt see nii on. Tean, et meil on võimalik saada EOK-lt veel tulemussporditoetust, kuid selle osas pole tuleviku kohta veel infot tulnud,” lisab Nõlvak, kellel on koos paarilisega tekkinud aastate jooksul õnneks ka mitmeid tugevaid toetajaid erasektorist.

“Ma arvan, et meie jätkamist oleks ka Eesti võrkpallile laiemalt vaja,” sõnab Nõlvak, kellega on raske mitte nõustuda.

Sarnaselt Nõlvakule Teras Beach rannahallis ka varasemalt mõnevõrra treeneritööd teinud Tiisaar ei plaani samuti püssi põõsasse heita. “Usun, et saame võrkpalliliidult tuge, kui peaksime nii Team Estonia kui ka tulemussporditoetusest ilma jääma,” ütleb Tiisaar. “Ka enne seda, kui EOK toetusele pääsesime, aitas meid alaliit. Helen (alaliidu peasekretär Helen Veermäe – toim.) on olnud alati toetav ja muretsenud selle eest, et hakkama saaksime.”

Tiisaar pidi minema eelmisel nädalal puusaoperatsioonile, ent see lükkus edasi. “Kuna arst nakatus koroonaviirusesse ja selgus, et novembri alguses peetakse Brasiilias veel üks neljatärnine MK-etapp, siis otsustasin, et lähen operatsioonile alles pärast seda,” selgitab peagi 30. sünnipäeva tähistav blokimees. “See on üldse viimane tärni-süsteemiga MK-etapp. Uuest aastast tuleb uus süsteem.”

Ka Eesti parim naisduo Liisa Soomets ja Heleene Hollas taotles pärast võrdlemisi edukat hooaega EOK toetust, ent jäi samuti valikust välja. Võrreldes eelmise aastaga langes toetuse saajate hulk drastiliselt. Tänavu on toetuse saajaid 75, mullu 105.

scroll to top