Laagi superpartiist ei piisanud – Eesti kaotas valikturniiri avamängu

Kertu Laak (nr 11) ja Eesti rahvusnaiskond. | Foto: CEV

Eesti rahvusnaiskond alustas Euroopa meistrivõistluste valikturniiri Valgevenes, kui võõrustajatele jäädi alla 0:3 (23:25, 20:25, 18:25), vahendab võrkpalliliit.

Eestil oli hea võimalus mäng enda poole pöörata esimeses geimis, ent otsustavatel hetkedel oli vastane kindlam ja ülejäänud kaks vaatust olid juba kindlamalt Valgevene kontrolli all.

Statistika: kogu kohtumise resultatiivseimana tõi Kertu Laak 16 punkti (+12), 6 punkti kanti nii Kristiine Miileni kui Nette Peidi arvele (+1 ja -1). Eesti vastuvõtt oli 35%, rünnakuid lahendati 38-protsendiliselt, blokiga saadi 4 punkti ning servil löödi 2 ässa ja eksiti 8 pallingul. Valgevene edukaim oli 13 punktiga (+10) Tatjana Markevitš, Valgevene vastuvõtt oli 55%, rünnak 40%, blokiga saadi 11 j serviga 7 punkti (eksiti 7 servil).

Peatreener Lorenzo Micelli jaoks oli tänane kohtumine tema Eesti-karjääri olulisim, sest eelmisel aastal peeti vaid kontrollmänge. “Olulisem oli see mäng tulemuse (olulisuse) tõttu. Mängisime nendega esimeses geimis väga hästi kuni lõpuhetkedeni ja selle üle on mul hea meel. Lisaks oli meil sunnitud vahetus (Eliise Hollas vigastas jalga ja tema asemele sekkus Laura Parts). Aga kui tahame Valgevenet võita, ei tohi me otsustavatel hetkedel agressiivsust kaotada, seda peame õppima mängudes tugevate vastastega. Meie rünnak oli korralik kuni teise geimi teise pooleni,” sõnas peatreener. “Saame sellest mängust palju õppida ja homme Šveitsi vastu ning ka järgmises mängus Valgevenega asju paremini teha.”

Rahvusnaiskonna rünnakuliider Kertu Laak ja koondises mõneaastase pausi järel julge esituse teinud Silvia Pertens rääkisid Valgene mängu headest ja halbadest külgedest. “Lootus oli, et täna platsile saada, aga eeldada seda ei saanud. Kui kutsuti vahetusse, siis närv ei jõudnudki sisse tulla, tuli kohe minna. Vägev oli platsil olla,” sõnas Pertens, kes realiseeris 4st rünnakust 3. Ka Laak kiitis alustuseks koondisekaaslast: “Kiitsime Silviat ka pingilt! Väga tubli! Šveits on mõnes mõttes meile suurem eesmärk, seega on hea, et saime selle mängu sinna alla. Ma väga loodan, et me oleme homme kindlamad, just geimi lõppudes ka. Meie serv ei olnud nii agressiivne, kui võis loota. Rahul olen võistkonna üldise mänguga.”

Vahetusest sekkunud Kadi Kullerkann ütles mängu analüüsides, et jäi naiskonna esitusega rahule ja usub, et ka Valgevene alistamine on tegelikult jõukohane. “Kui me selle esimese geimi oleks kätte saanud, siis sealt oleks hea energiaga päris hea edasi olnud minna. Võib-olla natukene see raputas, et kui me olime nii lähedal, siis see on natukene frustreeriv, kui seda kätte ei saa,” sõnas ta tasavägise avavaatuse kohta. “Aga pole hullu, meil on üks võimalus veel (nendega mängida). Näeme, et oleme võimelised nende vastu mängima, see on tehtav. Seda mängu keegi taga nutma ei hakka, mõtted on juba järgmise mängu peal.”

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Julija Mõnnakmäe, Kertu Laak, Nette Peit, Kristiine Miilen, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, libero Kristi Nõlvak.

Mäng algas tasavägiselt. Hollase blokk andis Eestile 9:8 edu ja jätkus punkt-punkti mäng, kuni geimi keskel läks Valgevene kahe punktiga ette (17:15) ja Lorenzo Micelli kasutas mõtlemisaega. Seejärel kärises vahe juba kolmepunktiliseks, ent Laak viigistas 20:20 ja sellele järgnes hüppeliigest vigastanud Hollase asemel mängu tulnud Laura Partsi äss. Ka järmine punkt tuli Eestile, mispeale kasutasid valgevenelased mõtlemisaega. Valgevene viigistas omakorda 22:22 ja geimi lõpp oli taas tasavägine. Laagi serviviga tõi esimese geimpalli Valgevenele seisul 24:23 ning avageimi võitsid võõrustajad 25:23.

Teist vaatust alustas paremini Valgevene, minnes ette 11:8. Ent Eesti võitles end Laagi serviässast punkti kaugusele (13:12) ning Laagi rünnakust oli seis õige pea viigis 16:16. Uuesti pääsesid valgevenelannad juhtima 20:17, Micelli püüdis veel mõtlemisajaga mängu muutust tuua, ent seda geimi enam päästa ei õnnestunud – 25:20 võitis teisegi geimi Valgevene.

Kolmandas geimis jäi Eesti taas kaotusseisu, ent Laagi serviseeria tõi meid tagasi mängu – 7:7. Geimi edenedes pääses Valgevene juba 12:8 ette, vahepeal tulid platsile Anu Ennok, Kadi Kullerkann, Silvia Pertens ja Karolina Kibbermann. Kadi Kullerkannu kahe järjestikuse rünnaku järel oli Valgevene eduseis 15:10. Hollas vähendas vahe kolmele punktile – 17:14 ning Pertensi blokist auti rünnak kahele – 17:15. Lähemale enam saada ei õnnestunud, kuigi kohati näitasud esmakordselt nii olulises mängus platsile pääsenud mängijad suurepärast tegutsemist. Geim Valgevenele 25:18 ja mäng seega 3:0.

Lisaks kuulub A-alagruppi Šveits, kellega Eesti kohtub homme kell 18.00. Finaalturniirile pääsemiseks tuleb alagrupis tulla kahe parema sekka. Mõlema vastasega mängitakse kaks korda.