fbpx
Close

Eesti koondise kolm debütanti – kes nad on ja milline hooaeg neil seljataha jäi?

Renet Vanker on kahe hooaja jooksul Tallinna Selveris mängumeheks sirgunud. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Eesti rahvusmeeskonna täna avaldatud 26-mehelisest nimekirjast leiab kolm mängijat, kes pole kunagi varem A-koondist esindanud. Need on Renet Vanker (20), Märt Tammearu (18) ja Mihkel Varblane (19).

Kõige oodatum on triost Renet Vankeri koondisse pääsemine, sest noorel mängumehel jäi seljataha teine hooaeg Tallinna Selveri põhisidemängijana. Olgugi et eksimusi tuleb east lähtuvalt veel jätkuvalt sisse, on Vanker tänaseks selgelt tõestanud, et suudab meeste vahel hakkama saada küll. Pealegi on just sidemängija positsioon Eesti koondises hetkel kõige haavatavam koht, sest 39-aastasele Kert Toobalile pole tänaseks rahvusvahelisel tipptasemel asendajat veel peale kasvanud. Vankeri tõsted on tehniliselt kaunid silmale vaadata, ent seda, kui kaugele ta võrkpallurina jõuda võiks, näitavad ilmselt alles järgmised 3-5 aastat, sest sidemängijad küpsevad teatavasti ründemängijatest kauem.

Märt Tammearu (nr 13) on kuulunud tänavu tihti Tartu meeskonna algkoosseisu. | Foto: SK Duo

Vaid 18-aastane nurgaründaja Märt Tammearu tõstis täiskasvanute klassis pead juba eelmise hooaja lõpus, kui Pärnu eest medalimängudes väljakule pääses ja oma tööga ootamatult hästi toime tuli. Tänavu on Eesti ühel andekamal võrkpalluril jäämas seljataha edukas hooaeg Tartu Bigbankis. Meeskonnakaaslase Stefan Kaibaldi vigastuse tõttu on 197-sentimeetrine Tammearu saanud arvatust rohkem mänguaega ning seeläbi ka arengus järjekordse sammu edasi teinud. Osavust ja täpsust on Tammearus küllaga, nüüd tuleb veel tehnikat lihvida, füüsist parandada ning kogemusi ja mängutarkust omandada.

Mihkel Varblane. | Foto: Karl Rinaldo

Mihkel Varblase jaoks polnud lõppenud hooaeg kindlasti kergemate killast, sest pikakasvulist mängumeest katsetati Tallinna Selveris nii tempo-, nurga kui diagonaalründaja kohal. Täna on Varblane kõige tugevam veel kindlasti keskblokeerija kohal, kus Gheorghe Cretu teda ka koondises plaanib kasutama hakata. Varblane on oma sihvaka kehakuju ja pikkade kätega ühtpidi justkui temporündajaks loodud, samas pole 197 sentimeetrit tänapäeva võrkpallis enam selline kasv, millega nimetatud positsioonil Euroopa tippu purjetada. Just seetõttu on nii Audentese spordigümnaasiumi treener Raul Reiter kui Selveri juhendaja Aapo Rantanen üritanud teda üha enam katsetada ka nurga- ja diagonaalründaja kohal.

Olgugi et Vanker ega Varblane pole kunagi Eesti A-koondist esindanud, on neil eelmisest hooajast all hea kogemus B-koondisest. B-koondis oligi mäletatavasti loodud just selleks, et noormängijaid Euroopa tipptasemel mängiva A-koondisse pääsuks ette valmistada. Mitmed B-koondislased eesotsas Albert Hurda ja Stefan Kaibaldiga kaasatigi juba eelmise suve teiseks pooleks esindusmeeskonna tegemiste juurde. Tammearu kogus aga mullu kogemusi rannavõrkpallurina.

Eesti koondise debüüdi teevad Vanker, Tammearu ja Varblane kõigi eelduste kohaselt maikuu keskel sõpruskohtumistes Slovakkiaga.

scroll to top