fbpx
Close

Ellen Liik 75 | Kuuskümmend aastat järjest palliplatsil

Juubilar Ellen Liik. | Foto: volley.ee

4. veebruaril saab 75-aastaseks Eesti võrkpalli grand old lady Ellen Liik.

Pärnumaalt Vändra lähedalt pärit Ellen Liik on ise meenutanud, et pall oleks talle juba nagu sündides kaasa antud. “Algkoolis hakkasin kehalise kasvatuse õpetaja juhendamisel proovima ja juba keskkooli ajal, 1962. aastal, kutsuti mind otse noortekoondisse mängima,” vahendab volley.ee Liigi sõnu.

Vändra keskkooli lõpetajatelt eeldati toone, et nad lähevad õppima põllumajandust, ent krapsakas spordipiiga valis hoopis treenerielukutse Tartu Riiklikus Ülikoolis. “Olin füüsiliselt väga heas vormis paljuski tänu ka kergejõustikuharrastusele,” sõnab ta.

Mängijana võitis Ellen Liik TRÜ naiskonna koosseisu Eesti meistrivõistlustelt (1964-1977) 5 kulda, 7 hõbedat ja 3 pronksi. Samal ajal kuulus juubilar ka Nõukogude Liidu meistri- ja karikavõistlustel mängiva Eesti koondnaiskonna koosseisu.

Samuti kuulus Ellen Liik ka Eesti naiste koondise ridadesse NL-i meistri- ja karikavõistlustel. Pärast TRÜ lõpetamist 1967. aastal asus Ellen Liik treenerina tööle VSÜ Kalev Tallinna LSK-sse. Aastail 1973-1980 suunati ta tööle Tallinna Spordi-Internaatkooli (TSIK) võrkpalliõpetajaks ja ühtlasi ka Eesti noorte koondnaiskonna treeneriks.

“Olin alguses sellele TSIK-i minekule väga vastu, sest tahtsin veel ise palli mängida,” meenutab juubilar, kelle firmamärgiks mängijana olid kiired temporünnakud võrgu keskelt. Hiljem töötas Ellen Liik ka Tallinna 9. keskkoolis kehalise kasvatuse õpetajana ja Tallinna Kalinini rajooni LSK võrkpallitreenerina. Väärib märkimist, et pika võrkpallikarjääri jooksul on ta lausa 50 aastat järjest suutnud oma võistkondade kaudu võita Eesti meistrivõistlustelt medaleid.

Kakskümmend aastat (1989-2009) töötas Ellen Liik Tallinna Ülikooli (TLÜ) Terviseteaduse ja Spordi Instituudis Sporditeaduse ja treeningõpetuse osakonna võrkpalli lektorina. Viisteist aastat (1989 – 2004) juhendas Ellen Liik TLÜ võrkpallinaiskonda. TLÜ naiskond võitis sel ajaperioodil 5 Eesti meistritiitlit, 3 hõbemedalit, 1 pronksmedali ja 2 karikat Eesti karikavõistlustelt. TLÜ üliõpilasnaiskond tuli mitmekordseks vabariigi kõrgkoolide meistriks.

1992. aastal krooniti TLÜ naiskond taasiseseisvunud Eesti esimeseks meistriks. Aastail 1998-2011 viis Ellen Liik läbi Eesti kehalise kasvatuse õpetajatele ja võrkpallitreeneritele 17 seminari võrkpallimängu õpetamisest.

Ta on kirjutanud hulgaliselt võrkpalliraamatuid, tuntuimatest 2003. aastal ilmunud “Võrkpallliõpik” ja 2005. aastal ilmunud “Pallikool.” 2009. aastal lõpetas Ellen Liik igapäevatöö Tallinna Ülikoolis ja jäi pensionile, mis aga sugugi ei tähenda, et ta võrkpalli juurest eemale oleks jäänud.

Seitse aastat juhendas ta treenerina Peetri VK naiskonda ja alates 2014. aastast õpetab ta Rae Spordikooli treenerina Peetri kooli lapsi. Lisaks mängib ise kaasa veteranide Eesti meistrivõistlustel ja karikavõistlustel.

Ellen Liigi sõnul on tema pikaealise võrkpalliteekonna saladuseks armastus ala vastu. Ja muidugi pidev oma füüsise eest hoolitsemine. Juubilar jälgib ka praegu võrkpalli käekäiku ja jõudumööda külastab ka rahvusvahelisi tiitlivõistlusi. “Minu lemmikuteks on Matt Anderson ja Giba,” tunnistab ta.

2012. aastal pälvis Ellen Liik Rae valla Aasta Treeneri tiitli ja 2016. aasta eest tunnistati ta Rae valla Aasta Huvihariduse Õpetajaks. 2014. aastal omistati Ellen Liigile tähtajatu meistertreeneri kutsekvalifikatsioon.

Vabal ajal meeldib teenekale võrkpallitreenerile lõõgastuda bridži mängides ja aias nokitsedes. Ellen Liik on saanud Eesti Vabariigi peaministrilt tänukirja Kaunile Eesti kodule 2001. aasta Aiakonkursi võitmise eest.

“Ellen Liik on elanud kogu oma elu võrkpallis ja võrkpallile. Eestis lihtsalt ei ole pallimängudes kedagi teist, kel oleks midagi samaväärset vastu seada. Võrkpall on olnud Ellen Liigi elutöö,” on öelnud Eesti Spordiajaloo Seltsi esindajad ja sellega on kerge nõustuda.

Eesti Võrkpalli Liit soovib juubilarile kogu võrkpallipere nimel jätkuvat õnne, jõudu ja tervist!

scroll to top