fbpx
Close

FIVB värske maailma edetabel | Kes pääseks hetkeseisuga MM-finaalturniirile?

Värske edetabel paigutab Läti naiskonna Eestist 15 kohta ettepoole, suvel suruti lätlased aga kindlalt ära. | Foto: Gertrud Alatare

Maailma võrkpalliföderatsioon FIVB avaldas 28. detsembril uuendatud maailma edetabeli nii meeste kui ka naiste arvestuses. Paremusjärjestus jäi suures osas võrreldes 2020. aasta alguse väljaandega samasuguseks, sest rahvusvahelisi võistlusi sel kalendriaastal väga palju ei toimunud. Mõlemad Eesti täiskasvanute koondised paigutusid kohtadele 65+, lähinaabrid Soome ja Läti asetusid mõlemas kategoorias Eestist kõrgematele kohtadele.

Meeste rankingu top 3 koondised on Brasiilia, Poola ja USA. Eesti koondis asetus 68. kohale, Soome langes 33. võistkonnaks. Avo Keele juhendatav Läti tegi tänu augustis toimunud EM-kvalifikatsioonimängudele tabelis tõusu, olles nüüd kohal number 37. See fakt teeb Keelest maailma edetabeli hetke edukaima eestlase.

Naiste tabeli tipus on Hiina, USA ning Brasiilia, parim Euroopa naiskond on uue tabeli järgi 4. kohal paiknev Itaalia. Eesti naiskond hõivas koha number 67. Läti koondis, keda tänavusel suvel mäletatavasti kolm korda võideti, on eestlastest 15 kohta eespool ehk 52. kohal.  Samuti kohtuti suvel sõprusmängudes Soome rahvuskoondisega, kes paigutus Läti ja Eesti vahele 58. positsioonile.

EKSPERIMENT | Kes kvalifitseeruks hetkeseisuga maailmameistrivõistluste finaalturniirile?

Miks on koht maailma edetabelis nii oluline? Uuendatud süsteemiga FIVB võrkpalli maailmameistrivõistlustele kvalifitseerumisel on rankingul üsna oluline koht. Finaalturniiri pileti saab kõigepealt korraldajariik/riigid (meestel Venemaa, naistel Holland ja Poola), valitsev tšempion (meestel Poola, naistel Serbia) ning iga kontinendi kaks parimat (kes on veel kvalifitseerumata). Seejärel vaadatakse FIVB rankingut ning jagatakse piletid veel 12 tiimile (naistel 11, sest korraldajariike on 2), kes seni edasipääsejate seas polnud. Tõsi, edetabel vaadatakse selles osas uuesti üle pärast 2021. aasta rahvusvahelist võistlushooaega; samas ei tundu ka suurimatele optimistidele eriti tõenäoline, et Eesti võiks ühe hooaja jooksul 60+ kohalt kasvõi 30 parima sekka tõusta. Kokku lubatakse maailmameistrivõistluste mängupõllule 24 tiimi.

Teeme väikese hüpoteetilise eksperimendi. Milline oleks praeguse edetabeli järgi maailmameistrivõistluste finaalturniiri koosseis? Mitme koha võrra peaks Eesti koondised tõusma, et MM-finaalturniiri pilet taskusse pistetaks? Selgub, et nii Eesti mehed kui ka naised peaksid ühe hooajaga tabelis ette võtma 45-kohalise tõusu, et piletinõudlejate sekka pürgida.

Kuna 2021. aasta kontinentide meistrivõistlusi pole ilmselgelt veel toimunud, arvestame iga kontinendi 2019. aasta tšempionaate. Piletijaotuse ausus ja mõistlikkus jäägu iga lugeja enda hinnata – autoril on antud teemaga ehk liialt isiklikud seosed.

Mehed:

  1. Venemaa (korraldajariik)
  2. Poola (valitsev tšempion)
  3. Serbia (Euroopa meister)
  4. Sloveenia (Euroopa hõbe)
  5. Iraan (Aasia meister)
  6. Austraalia (Aasia hõbe)
  7. Tuneesia (Aafrika meister)
  8. Kamerun (Aafrika hõbe)
  9. Brasiilia (Lõuna-Ameerika meister)
  10. Argentiina (Lõuna-Ameerika hõbe)
  11. Kuuba (Põhja- ja Kesk-Ameerika meister)
  12. USA (Põhja- ja Kesk-Ameerika hõbe)
  13. Prantsusmaa (ranking 6.)
  14. Itaalia (ranking 7.)
  15. Jaapan (ranking 9.)
  16. Kanada (ranking 10.)
  17. Bulgaaria (ranking 14.)
  18. Holland (ranking 16.)
  19. Egiptus (ranking 18.)
  20. Belgia (ranking 19.)
  21. Korea (ranking 20.)
  22. Saksamaa (ranking 21.)
  23. Ukraina (ranking 22.)
  24. Katar (ranking 23.)

Naised:

  1. Holland (korraldajariik)
  2. Poola (korraldajariik)
  3. Serbia (valitsev tšempion)
  4. Türgi (Euroopa hõbe)
  5. Itaalia (Euroopa pronks)
  6. Jaapan (Aasia meister)
  7. Tai (Aasia hõbe)
  8. Kamerun (Aafrika meister)
  9. Keenia (Aafrika hõbe)
  10. Brasiilia (Lõuna-Ameerika meister)
  11. Kolumbia (Lõuna-Ameerika hõbe)
  12. Dominikaani Vabariik (Põhja- ja Kesk-Ameerika meister)
  13. USA (Põhja- ja Kesk-Ameerika hõbe)
  14. Hiina (ranking 1.)
  15. Venemaa (ranking 8.)
  16. Korea (ranking 10.)
  17. Saksamaa (ranking 12.)
  18. Belgia (ranking 14.)
  19. Puerto Rico (ranking 16.)
  20. Argentiina (ranking 17.)
  21. Kanada (ranking 18.)
  22. Bulgaaria (ranking 20.)
  23. Kasahtan (ranking 21.)
  24. Tšehhi (ranking 22.)
scroll to top