fbpx
Close

INTERVJUU | Eestlanna Pariisis – Julija Mõnnakmäe: ükski vorm pole vist igavene

Julija Mõnnakmäe. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Eesti võrkpalli rahvusnaiskonna kapten Julija Mõnnakmäe liitus kolm nädalat tagasi Prantsusmaa kõrgliigaklubiga Pariisi Saint-Cloud. Nagu selgub, haaras ta pakkumisest kinni, kuna see sattus täpselt õigele ajahetkele.

Detsembris TalTech/Tradehouse’iga Eesti karika võitnud pärnakas toodi Pariisi, et aidata naiskonnal koht kõrgliigas säilitada. Võidurõõmu pole Mõnnakmäe miljonilinnas veel tundnud, küll aga on ta teeninud juba omajagu mänguaega. Mõnnakmäe esimene eesmärk uues koduklubis on õppida tundma mängijaid ja nende soove.

Julija, kuidas Pariisi variant tekkis?

Klubi uuris kõigepealt Liisilt (tunamullu Pariisi klubis mänginud koondisekaaslane Liis Kullerkann – toim), mis ma teen, ja seejärel võttis minuga ühendust. Nad teadsid mind varasemast, kuna olin Prantsusmaa liigas juba mänginud.  Mul ei olnudki tegelikult plaani välismaale minna, kuna käin ülikoolis (Mõnnakmäe õpib Tallinna Tehnikaülikoolis magistriõppes majandust – toim). Pakkumine tundus siiski huvitav ja lühiajaline, seetõttu otsustasin selle vastu võtta. Prantsusmaa liiga on hea ja teistmoodi. Seal ei ole vahet, kas klubi asub eespool, keskel või viimaste seas. Tase on ühtlaselt võrdne. Kuigi jah, kaks esimesest naiskonda on teistest veidi üle.

Kas Eesti pääsemine EM-finaalturniirile võis sinu sinna minekule kuidagi kaasa aidata?

Ei usu, et EM mulle nii palju juurde andis. Pigem ikkagi see, et olin Prantsusmaa liigas enne mänginud ja mind teati.

Kas enne prantslaste kutset olid mõtetes juba arvestanud, et jääd edasiseks ainult Eestisse?

Sügisel ma ei tahtnud ühtegi pakkumist vastu võtta. Otsustasin, et pärast EM-i jään Eestisse. See, et ilma klubita olin, oli puhtalt minu enda otsus. Lükkasin kõik pakkumised tagasi, kuna soovisin õppima minna.

Kui raske oli Eestist lahkuda?

Ei olnud üldse raske. Teadsin siia tulles, et leping on lühiajaline ja olen siin ainult paar kuud. Oleks jutt käinud näiteks kuuest kuust, ei oleks ma ilmselt siin, kus olen. Tegin enda jaoks küll otsuse, et tahan olla Eestis, aga elu kodumaal oli natuke teistmoodi. Enne oli ainult võrkpall ja mängud, nüüd olid kool ja treeningud noortega. Arvan, et see Prantsusmaa klubi pakkumine tuli õigel ajal.

Seega tuled pärast kaht kuud taas tagasi ja jääd kodumaale?

Pigem arvan nii, aga kunagi ei tea. Esiteks pean selle hooaja lõpuni mängima, teiseks olema kindlasti tervise juures. Eks siis vaatab edasi. Tahaksin jääda Eestisse, aga ma ei pane uksi kinni. Kui midagi põnevat tuleb, siis kindlasti kaalun seda. Saingi praegu ära minna nii, et koju naastes on võimalik kogu senist elu jätkata.

Mida kostsid Audentese tüdrukud, kui kuulsid, et nende vahva abitreener pole enam  trennides kohal?

Põhjendasin neile oma otsust ja usun, et nad mõistsid mind. Tegemist on ikkagi tippspordiga ja Prantsusmaa liiga on mulle põnev (Mõnnakmäe asemel aitab nüüd Peeter Vahtrat Audenteses Karl Lilles – toim).

Mida kaks esimest mängu Prantsusmaal on näidanud? Kas vorm on igavene või vajab veel järeleaitamist?

(Naerdes) Ükski vorm pole vist igavene. Eriti veel selle pealt, mis ma Eestis tegin või õigemini mida ei teinud. Mu treeningute arv kahanes kõvasti. Nüüd, kolmandal nädalal, hakkan siin Pariisis vaikselt rütmi sisse elama ning mu keha saab aru, mis tegelikult toimub. Esimene nädal oli lihtne – tulin ja hakkasin suure hurraaga trenni tegema. Teisel nädalal tundsin, et keha hakkab väsima.

Mis osas saaksid kõige rohkem enda mängu parandada?

Kindasti pean õppima naiskonnakaaslasi paremini tundma. Uue sidemängija toomine hooaja keskel on ikkagi päris suur samm. Pean aru saama, millist tõstet keegi soovib ja mis rütmis see käib. Loodan, et lähiajal jõuame parema koostööni.

Kuidas klubikaaslased sind on vastu võtnud?

Väga hästi. Võistkond on rahvusvaheline – siin on lisaks kohalikele tüdrukuid Kanadast, USA-st, Belgiast ja Slovakkiast. Treenerid on serblased. Neil oli vaja teist sidet ja usun, et nad on rahul – nüüd on trennis kaks tõstjat. Trennide kvaliteet on sellest tingituna tõusnud.

Kas teine sidemängija Carinne Turner on sinu tasemega võrreldav?

Ta on 23-aastane noor sidemängija USA-st. Eks mul ole rohkem kogemust. Oleme hästi erineva stiiliga. Ei saa öelda, et mina või tema on parem. Meie erinevus tuleb klubile kasuks. Vahetusi ja muudatusi saab teha vastavalt vajadusele.

Kui palju oled romantilise Pariisi linnaga tutvust teinud?

Kõik ütlevad: Jull, nii lahe, sa oled nüüd Pariisis! Muidugi on tore. Aga siin on kaks trenni päevas. Elan rutiinis hommikul trenn, söök, jälle trenn ja söök ning õhtul kohe magama. Niimoodi need päevad lähevad. Vahemaad on ka suured. Õigel ajal saali jõudmiseks peab tund aega varem startima. Aga eelmisel nädalavahetusel tegin turistipäeva ikka ära. Mulle väga meeldib Pariis. Olen siin varem ka käinud, aga mitte nii, et elanuks pikemalt.

Eesti koondis ja uus peatreener Lorenzo Micelli – kas oled saanud uue juhendajaga juba vestelda ja mida temalt ootad?

Kuna olen võistkonna kapten, siis jah, olen saanud. Tegime ülevaate, kes mängib Eestis ja kes mujal. Aga tal oli endal ka väga hea ülevaade olemas. Samuti tutvus ta minuga ja kuna mul sel hetkel polnud klubi veel, uuris mu plaane.

Millised eesmärgid peaks koondisele püstitama?

Kindlasti need kõige kõrgemad. Korra saime EM-ile ja tahame uuesti sinna minna. Selle julgen kindlalt välja öelda. Valikgruppi vaadates usun, et see on täitsa võimalik. Eesmärk peabki kõrge olema.

Pariis on praeguse seisuga jäämas kõrgliigasse püsima. | Allikas: liiga koduleht
scroll to top