fbpx
Close

INTERVJUU | Janis Sirelpuu sülle kukkunud boonusest, uue näoga võistkonnast, tuntud leegionärist ja noorte MM-ile saatmisest

Janis Sirelpuu. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Tallinna Tehnikaülikooli meeskonna juhendaja Janis Sirelpuu naudib alanud hooajal treeneritööd täiel rinnal ja ütleb, et võimalus eurosarja mängida saabus meeldiva boonusena.

Mitu aastat Eesti meistriliigas punase laterna rollis olnud ja Credit24 Balti liigas esikaheksa ääremail toimetanud ülikooliklubil pole hooaja alguse üle põhjust nuriseda. Eesti, Läti ja Leedu ühisliigas on kogutud seitsme mänguga kuus võitu ja 18 punkti, mis annab üheksa klubi konkurentsis teise koha. Ka peamine tiitlipretendent Tartu Bigbank, kellelt saadi seni ainus kaotus, pole kaugemal kui kolm punkti.

Nädalavahetusel saabunud kinnitus sellest, et TalTech asendab tänavu CEV Challenge Cupi põhiturniiril hingusele läinud Saaremaa Võrkpalliklubi ja teeb seega eurosarjas pika pausi järel comebacki, pani Võrkpall24 toru haarama ning Sirelpuuga huvitavast olukorrast, ent laiemalt tänavusest hooajast rääkima. Tulemus on nüüd lugejate ees.

Janis, hooaja eel nägi TalTechi mäng välja kahvatu ja Tallinna karika kontrollturniiril jäite üllatavalt kindlalt Tallinna Selverile alla. Kas seda arvesse võttes võib öelda, et ametlik hooaja algus ja järjestikused võidud, ka 3:0 triumf Selveri üle, on tulnud sinulegi pigem üllatusena?

Ma ei osanud midagi hooaja eel veel arvata, kuna polnud Läti klubide koosseise uurinud. Aga seda ma arvasin küll, et see, kui suurelt me Tallinna karikal Selverile kaotasime, ei saa olema tegelik seis. Eeldasin, et võiksime olla tänavu Selveriga sarnasel tasemel meeskond.

TalTech on pika vahe järel üks Eesti kogenumaid, tegelikult vist isegi kõige kogenum meeskond. Kui palju on kahe hooaja vahel toimunud muudatused treeneritöös kajastunud?

Kui mõelda, milliseid mehi olen eelmistel hooaegadel treeninud, siis, jah, noored on ikkagi noored. (Mihkel) Tanila oli meil sisuliselt ainus vanem mängija. Täna on meil aga näiteks sellised mehed nagu (Martti) Keel, (Matej) Šmidl, (Kevin) Saar ja (Rauno) Tamme, kelle kõrval on nii noortel kui ka treeneril parem tööd teha.

TalTechi võistkonda kirjeldades võiks tänavu kasutada sõna värvikas. Kuidas sa oled suutnud äsja mainitud Šmidli ja Saare mängima panna? Oskavad nad vahet teha, millal võib pulli teha ja millal mitte?

Just, see ongi kogenud mängijate oskus. Nad suudavad mängus alati võrreldes trenniga juurde panna. Šmidliga jooksevad asjad väga hästi, ainult Kevinile tuleb vahepeal meelde tuletada, et trenni tullakse ikkagi trenni tegema (Muigab.). Aga sedagi tuleb ette üliharva. Suhtumine on kogenud meestel paigas. Eelmisel aastal pidanukski võib-olla paar kogenumat meest juures olema, et näiteks Kordase-sugusel perspektiivikal mängijal oleks olnud eeskujusid, kes hoiavad asju võistkonnas korras.

Jätkates Valentin Kordadese teemal – kui tihedalt oled sina tänavuseks hooajaks Tartu Bigbanki siirdunud Kordase, Tamur Viidalepa ja samasse klubisse pooleks aastaks laenule antud Aleksander Eerma käekäiku jälginud?

Nad on oma poisid siiani ja hoian neile kogu aeg pöialt. Tamuriga pole otseselt suhelnud, aga Eerma ja Kordasega ikka räägime. Kordas on saanud Tartus häid mänge. (Naerab.) Jõudu saab võib-olla osta – käid kuskil garaažis ja lased süsti teha! -, aga kogemusi ei osta kusagilt. Need tulevad ainult ajaga. Kordas on täna 22-aastane ja tema sportlaskarjääri paremate aastate saabumiseni on veel mõned hooajad aega. Kogemusega saabub ka stabiilsus.

Kas Eerma peab hakkama pärast karikafinaali, kus Tartu Bigbank ja TalTech võivad kokku minna, Martti Keelega esimese sidemängija koha osas võitlust pidama?

Jah, eks konkurents saab olema küll. Ütlesin neile juba hooaja eel, kui Martti võistkonnaga liitus, et meil ei ole tänavu esimest ja teist sidemängijat. Martti kasuks räägib see, et ta on terve hooaja ründajatega kokkumängu harjutanud. Ja Martti nõrkustest rääkides ei tee ma saladust, et ta ei tunne end keskele tõstmisel kõige paremini, samal ajal kui Eermale just meeldib temposse tõsta.

Aleksander Eerma. | Foto: Gertrud Alatare/CEV

Kui TalTech ja Bigbank peaks jõudma karikafinaali, siis lubad Alar Rikbergil ikka mängitada Eermad?

Minul poleks päeva lõpuks vahet, kes seal tõsteid jagab. Diil sai tema laenu osas tehtud kuni karikafinaali lõpuni. Niikaua on ta Tartu mees. (Muigab.) Aga isegi kui me peaksime koos karikafinaalis mängima ja tartlased peaksid karikafinaalis meid võitma, siis pärast mängu tuleb Eermal kohe meie bussi astuda ja Tallinna poole sõitma hakata.

Sarnaselt mitmele teisele nimekale mängijale liitus TalTechiga suvel ka Rauno Tamme, kes pole seni siiski palju mänguaega veel teeninud. Milline on tema roll võistkonnas?

Meil on võistkonnas suures plaanis võrdse tasemega nurgaründajad. (Rasmus) Meius ja Saar on lihtsalt seni sedavõrd hästi hakkama saanud, et pole tekkinud põhjust neid vahetamata hakata. Kevadel ei pruugi see aga nii olla. Lisaks on Tamme tõeline võistkonnamängija, kes oskab õigel hetkel teha nalja või kedagi korrale kutsuda.

Matej Šmidl polnud hooaja alguses korralikus füüsilises vormis, kuid on algusest peale mängudes end stabiilselt heast küljest näidanud. Kuidas sa temaga seni rahule oled jäänud?

Ma arvan, et ta on nüüd paremas vormis. Tema kaalunumbrit ma ei tea ja ta ise ütles kord, et võiks ideaalis mõne kilo maha võtta, aga ma arvan, et oma vormi juures on ta seni väga hästi palle maha löönud. Ja see on see, mis kokkuvõttes loeb.

Hooaja alguses võtsite Eerma asemele teiseks sidemängijaks Markus Maila, kellest sai mõne nädala eest TalTech/Tradehouse’i naiskonna peatreener. Kuidas teil sidemängija positsioonil nüüd lood on?

Üldiselt võtsime suuna, et ta on naiste treener ja keskendub sellele tööle. Võtsime tema asemel meeskonda oma farmklubist Kiilist noormängija Martin Voiti, kes on võistkonnas nii kaua, kuni Eerma tagasi tuleb. Aga Maila käis ka eile tegelikult trennis, sest on väike võimalus, et (Martti) Keel ei saa meid eurosarjas töökohustuste tõttu aidata. Sel juhul saaks Maila meid vähemalt välja aidata Taanis.

Kuidas sina 20-aastast Mailat ja tema treeneripotentsiaali hindad?

Olen natuke näinud lastetrenne, mida ta annab. Inimese ja isiksusena on tal minu arust kõik eeldused olemas, et heaks treeneriks saada.

Markus Maila pärast debüütmängu naiskonnaga vestlemas. | Foto: Karl Rinaldo/Võrkpall24

Siit on hea edasi liikuda teie äkitselt tekkinud eurohooaja juurde. Kuidas see plaan sündis, et Saaremaa Võrkpalliklubi asemel CEV Challenge Cupi mängima minna?

See ei tulnud tegelikult hoobilt. Mingil hetkel helistas mulle Ivar Alt (Saaremaa VK president – toim.) ja uuris maad. Seejärel sai ka Hannes Sepaga suheldud. Kuna neil on eurosarjas osalemise tagatisraha (20 000 eurot) makstud ja meil on nii palju saarlasi võistkonnas, pakkusid nad välja, et võiksime raha Eesti võrkpalli jaoks ära kasutada. Trahvid ilmselt tulevad küll, kuna Saaremaa venitas asjaajamistega, aga vähemalt ei lähe kogu raha raisku. Ja kui meil tekkis võimalus tasuta eurosarja mängida, siis uurisime asja ja nüüdseks on otsus tehtud.

Kas ma olen õigesti aru saanud, et Alt annab teile Austraalia koondise temporündaja, paar hooaega tagasi Saaremaal mänginud Beau Grahami veel kaubapeale terveks hooajaks?

Jah, kui aus olla, siis see andis motivatsiooni juurdegi eurosarja-ideest kinni haarata. Tunnen, et meil on tänavu temporündajate osakonnas veidi hõre seis. (Sten) Perillus saab küll blokis hakkama ja Tanila loeb hästi vastaste mängu, aga rünnakul jääb neil mõlemal võimust puudu. Alt andis lubaduse tasuda rahvusvahelisele võrkpalliliidule ja Austraalia alaliidule Grahami üleminekutasu. Seni pole seda veel tehtud, ent loodame parimat.

Kui kaua Graham teie treeningutel on osalenud?

Eelmisel nädalal tegi ta kaks trenni, siis läks nädalaks Saaremaale (Graham paikneb Eestis paljuski tänu saarlasest elukaaslasele – toim.). Eilsest on ta taas mandril ja treenib meiega. Grahami liitumine oleks meie jaoks suur asi.

Beau Graham. | Foto: Irina Mägi/Saaremaa VK

Pean vahele küsima ka sellise mehe nagu Jan Markus Üpruse kohta. Hooaja eel neljanda nurgaründajana põhja ladunud võrkpallurist sai olude sunnil ühel teie Baltimaa-tuuril tempomees ja juhtus nii, et vähemalt visuaalselt ongi ta vist seni olnud teie teravaim mees sel positsioonil Perilluse ja Tanila ees. Kas ta mängis varem lihtsalt valel positsioonil?

Ei mänginud, sest tegelikult oli ta minu teada ka noorteklassis temporündaja. Ja eelmisel aastal mängis ühe mängu Saaremaa vastu ka nurgas hästi, mis näitab, et teda saab edukalt mitmel positsioonil kasutada. Aga jah, Üprus ongi sel hooajal tempos väga hästi hakkama saanud. Blokis näeme temaga veel vaeva, aga Marttiga on tal meie tempodest parim klapp ning servil ja kaitses annab ta ka juurde. Nägid ju ise Askoga meie ja Selveri mängu kommenteerides, kuidas ta pärast oma blokipuudet ümber pööras ja liblikaga pallile järele läks.

Kui Grahamiga peaks saama kõik klaariks, siis kus Üprus edasi tegutseb?

Praegu ei teagi, ausalt! See selgub aja jooksul.

Kogu austuse juures Taani riigi ja sealse kuninga vastu, pole Taanis võrkpall populaarsemate spordialade seas ja teil on eelseisvates mängudes Gentoftega favoriidikoorem kanda. Kas sa oled nõus selle hinnanguga?

Proovisime taanlastega mänguvideoid vahetada, et saada teada, millise võistkonnaga on tegu. Seni pole nad sellele ettepanekule reageerinud. Tean, et osad mängijad vaatasid Gentofte kohtumistest YouTube’is kokkuvõtteid, aga mina pole seda veel teinud. Eks meil oleneb ka sellest lõpptulemus, kes sidemängijana palle ette tõstab.

Lõpetuseks, tean, et meie parim noorte rannavollepaar Rasmus Meius ja Kaur Erik Kais soovisid sügisest detsembrile lükatud omaealiste MM-ile minna. Kas see plaan jäi siiski TalTechi tähtsate karikamängude tõttu katki?

Täna on selline seis, et Meiusel on meie võistkonnas väga suur roll. Muidugi ma tahaksin teda lasta MM-ile, aga see lükati klubihooaja vaatenurgast nii rumalasse aega, kui meil on käsil karikavõistlustel poolfinaalmängud Selveriga. Seepärast ei saa ma lasta tal MM-ile ka minna. Praegu on õhus variant, et MM-ile lähevad kaks meie kaitseväelasest mängijat ehk Kais ja Karmo Saviauk. (Ka Saviaugu jaoks pole rand ja liiv tundmatu maa. Eesti meistrivõistlustel osales ta tänavu näiteks kahekordse meistri Aleksei Povjakeliga, kellega jõuti playoffi ehk 12 parema sekka.)

TalTechi ja Taani liigas teisel kohal paikneva Gentofte mängud peetakse Kopenhaagenis järgmise nädala teisipäeval ja kolmapäeval. Paari võitja kohtub 1/8-finaalis austerlaste Riedi või šveitslaste Schönenwerdiga.

scroll to top