fbpx
Close

INTERVJUU | Joel Banks kaotusseeriast, “oma” eestlaste triost, meie tähest ja brittidest

Kevadel Maaseiki Greenyardi ridades koos Belgia meistriks tulnud Andri Aganits ja Joel Banks. | Foto: Karl Rinaldo

Soome rahvusmeeskonna peatreeneril Joel Banksil pole käsil karjääri lihtsamad kuud. Põhjanaabrite meedia tuletab 44-aastasele lootsile pärast iga mängu meelde, milline on kevadel Tuomas Sammelvuolt juhtohjad üle võtnud mehe suvine saldo. Pärast kaht ametlikku kontrollmängu Eestiga on see saldo 0-16.

Võrkpall24 tegi Banksiga, kes on, nagu selgub, ainus professionaalne treener Suurbritannias, intervjuu pärast täna Vantaas toimunud mängu, mille Soome kaotas 1:3. Eestlastele on Banks tuttav aga eelkõige lõppenud klubihooajast, sest just tema juhendab Belgia meisterklubi Maaseiki Greenyardi, kus mängisid tänavu nii Andri Aganits, Timo Tammemaa kui ka Keith Pupart.

Joel, olete saanud Soome meedias kõvasti kriitikat suvise kaotusseeria tõttu. Tõsi, ka vastased pole lihtsad olnud. Kuidas te ise olukorrale otsa vaatate?

Minu eesmärk on aidata meeskonnal areneda. Meedia võib kirjutada, mida tahab, see ei morjenda mind. Ma tean täpselt, mida Soome koondise juures tegema pean ja viin selle ellu. Kui me ei suuda praegu piisavalt hästi mängida, siis peame enda vastu ausad olema ja tunnistama, et me pole piisavalt heal tasemel. Ent me jätkame tööd ja üritame igas aspektis paremaks saada. Kui pühendume täielikult, siis tulevad ka tulemused. Soome koondises on praegu käsil noorenduskuur. Me ei saa meenutada igal sammul Soome võrkpalli kuldajastut.

Mis sai Soomele tänases mängus saatuslikuks?

Teine geim ja moodus, kuidas me selle kaotasime, mõjutas tugevalt kogu kohtumise tulemust (Soome andis käest 24:23 edu – toim.). Kui meeskond, kellel on niigi enesekindluse leidmisega raskusi, kuna (meedias) dokumenteeritakse väga täpselt meie seeriat, kaotab taolise geimi, siis see tapab. Eesti hakkas ka ise paremini mängima. Nad olid agressiivsed ja surusid meid, eriti servil. Selle tulemusena hakkasid meil lõpus isegi rumalad vead sisse tulema.

Mis on Eesti koondise tugevus?

Eestil on väga võimas temporünnak ja blokk. Samuti lahendasid hea vastuvõtu korral rünnakuid edukalt nurkadest rünnanud (Robert) Täht, (Kristo) Kollo ja (Renee) Teppan. Ma ei tea, kas Eesti ka Euroopa tippude vastu nii resultatiivne on, aga meie vastu jagus neil jõudu piisavalt. Me ei suutnud neid oma blokiga peatada.

Kes on teie hinnangul Eesti koondise täht?

Robert Täht! Igal juhul. 100 protsenti. Ta on väga dünaamiline. Täht on võimeline tooma meeskonnale punkte ka siis, kui Eestil on servi vastuvõtuga väikeseid probleeme. Ta on mitmekülgne ja atleetlik. Tema ja Teppan suudavad Eesti koondise kehva vastuvõtu korral rongi alt välja vedada. Aga kui Eestil ka serv töötab – näiteks (Ardo) Kreegil ja Timol (Tammemaa) on kõva hüppelt palling -, siis on nad kogu meeskonnana väga tugevad.

Eestlased ootavad huviga Robert Tähe esimesi samme Itaalia suurklubis Perugias. Te olete Euroopa tippvõrkpallis sees – kuidas tundub, kas Täht võib end Perugias põhikoosseisu mängida?

Ma ei usu seda. Täht on küll tõesti väga hea mängija, nagu äsja ütlesin, aga (Wilfredo) Leon on hetkel maailma parim nurgaründaja. Lisaks Tähele ja Leonile mängib Perugias nurgas veel ukrainlane Oleg Plotnitski, kes on väga võimas ründaja ja servija, ning itaallane Filippo Lanza. Arvestades välismaalase reeglit (korraga võib platsil olla maksimaalselt neli leegionäri – toim.) ja seda, kuidas Perugia mängida plaanib, on tal väga keeruline väljakule pääseda. Ent Tähel tekib suurepärane võimalus treenida igapäevaselt väga-väga tugevas seltskonnas. Ja kes teab, kui ta peaks saama võimaluse, siis loodan, et ta kasutab selle ära. Hindan teda mängijana kõrgelt.

Lõppenud hooajal juhendasite Maaseiki Greenyardis suisa kolme eestlast – Andri Aganitsa, Timo Tammemaad ja Keith Pupartit. Kuidas meie trio panusega rahule jäite?

Ma olen väga rahul Andri ja Timoga. Nad mõlemad on suurepärased temporündajad. Eriti kõvasti arenes kahe Maaseikis mängitud aasta jooksul Tammemaa. Tema peamised trumbid on võimas rünnak ja serv, aga viimastel aastatel on ta edasi läinud just blokis, mis oli varem tema nõrkus. Andri sai kahjuks hooaja eel õnnetult vigastada, ent töötas enda kallal kõvasti ja on nüüd taas suurepärases vormis.

Pean ütlema, et ma pettusin Keithi mängus. Ootasin temalt palju enamat. Samas pole mul ühtegi paha sõna öelda tema suhtumise kohta. Ta tegi korralikult trenni ka siis, kui teadis, et väljakule ei pääse.

(Aganits mängib uuelgi hooajal Banksi käe all Maaseikis, Tammemaa aga loobus pakkumisest ja siirdus Prantsusmaa esiklubisse Toursi. Pupartile meeskond uut lepingut ei pakkunud.)

Millised on Eesti koondise võimalused EM-il? Kas sellise meeskonnaga võib heidelda perfektse õnnestumise korral suisa medali eest?

Ärge saage valesti aru – ma hindan Eesti koondist kõrgelt -, kuid minu arvates puudub neil võimalus EM-il medal võita. Euroopa tipud eesotsas Itaalia, Venemaa ja Wilfredo Leoniga täienenud Poolaga on täna lihtsalt liiga kõvast puust. Ma arvan, et Eesti eesmärk võiks olla kaheksa parema hulka jõudmine. Kui see juhtuks, võiksid eestlased oma meeskonna üle juba väga uhked olla. Sama käib Soome kohta. Kui me jõuaksime veerandfinaali, oleks see suur kordaminek.

Lõpetuseks, kasutan ära võimaluse ja uurin, mil moel on jõudnud Suurbritanniast pärit treener võrkpallis nii kõrgele?

(Muigab.) Seda on minult palju küsitud. Ajakirjanikud heidavad ka tihti meeskondadele ette, et miks nad valivad endale treeneriks briti. Ma hakkasin võrkpalli mängima koolis, sest korvpalli meil ei mängitud. Tegutsesin sidemängijana ja olin üks väheseid Briti võrkpallureid, kes teenis selle eest palka. Lõpetasin mängijakarjääri varakult ja keskendusin seejärel treeneritööle. Tänaseks olen end üles töötanud.

Kas te olete ainus professionaalne Suurbritannia võrkpallitreener?

Enda teada küll.

Aga palju brittidel profimängijaid on?

2012. aasta Londoni olümpiamängudeks loodud projekti abiga tekkis meil lühikese ajaga omajagu profimängijaid, aga täna, mil süsteem puudub, on seis jälle kehvem. Üksikud profitasemel võrkpallurid meil siiski on.

Vaata ka: Täispikkuses | Teppan ja Täht vedasid Eesti võimsa võiduni Soome vastu

scroll to top