fbpx
Close

INTERVJUU | Kas eile nähti väljakul Eesti võrkpalli uut Mart Naabrit?

Alex Saaremaa tähistamas punktivõitu. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Üks geim, viis majesteetlikku tõstet Kert Toobalilt, neli rünnaku- ja kaks blokipunkti. Just selline oli Tartu Bigbanki 18-aastase temporündaja Alex Saaremaa esimene tõsisem avaldus täismeeste keskel.

Aastaid Meelis Kivisilla ja Mart Naaberi seljataga treeningutel vaeva näinud, kuid mängudes varumeestenurgas seisnud Saaremaa kuulub nende Eesti võrkpallurite hulka, kelle tulevik sportlasena sõltub sellest, kui palju ta tahab ja suudab oma unistuste nimel järgmistel aastatel tööd teha. Midagi lihtsat ei oota Saaremaad Tartus ees ka tänavu, sest keskblokeerijatest on eeldatavateks põhimeesteks palgatud Mihkel Tanila ja Kevin Soo, kellel on kogemusi ja osavust noorest konkurendist küll oluliselt rohkem, ent talenti ehk pikkust ja kõike sellega kaasnevat selgelt vähem.

Eilses Credit24 Meistriliiga mängus saatis Andrei Ojamets Saaremaa kolmandas geimis Tanila asemel väljakule. Sidemängija Kert Toobal näitas ilmekalt, mis teeb temast hiilgava kapteni, ja andis mitme järjestikuse tõstega heledapäisele meeskonnakaaslasele nii esimesed punktid kui enesekindluse kätte. Ka meeskond ei kannatanud – Tartu võitis viimase geimi 25:22 ja kogu mängu 3:0.

205-sentimeetrist Saaremaad võrreldakse taaralinnas Eesti pikima võrkpalluri Mart Naaberiga. Muide, seda teeb ta ka ise. Nii pole ka ime, et just Saaremaa sai tänavuseks hooajaks Soome kõrgliigasse siirdunud meeskonnakaaslase särginumbri “18” endale.

Noor tartumaalane, kes armastab muusikat luua, rääkis pärast neljapäevast mängu Võrkpall24’le antud intervjuus oma esimestest aastatest täismeeste seas, aga ka õpiraskustest ja tulevikuplaanidest.

Küsin alustuseks kõige tavalisema ajakirjaniku küsimuse: mis tunne oli sedasi väljakule tulla ja meeskond võiduni tüürida? 

See oli kindlasti sel hooajal üks mu tipphetki. Väga võimas tunne! Andrei (Ojamets) usaldas mind kolmandas geimis ja ma püüdsin täiega. Ja tuli! Ka Credit24 Meistriliiga võit oli emotsionaalne hetk, kuigi ma ise väljakul ei käinud.

Kas jalg värises ka kolmanda geimi alguses väljakule tulles?

Kusjuures värises tõesti. Aga kui Kert (Toobal) ütles mõne hea sõna ja pani järjest mitu tõstet mulle, siis tekkis üsna kiiresti enesekindlus. Hea algus tõi just edu.

Kui kaua sa Tartu esindusmeeskonnaga oled tänaseks treeninud?

Mul läheb kolmas aasta. Alustasin Oliveriga (Lüütsepp) ja viimased aastad olen olnud Andrei käe all. Need kolm aastat on põnevad olnud. Arenguhüpe on päris suur olnud. Siit ainult tipu poole!

Palju sa kahel esimesel hooajal mänguaega üldse oled teeninud?

Esimesel hooajal sain mingil määral, kuna mind valmistati natuke ette B-koondiseks. Teisel hooajal sain mängu oluliselt vähem. Ütleme nii, et isiklikus plaanis polnud just parim aasta. Sel hooajal üritan nüüd täiega võrkpallile panustada.

Sul olid head mehed ees ka Meelis Kivisilla ja Mart Naabri näol.

Jah, kindlasti. Naaber oli mulle mingis mõttes ka eeskujuks. Meil on üks sarnasus kindlasti pikk kasv. Teisalt on tal hea rünnakukõrgus. Olen seda tema puhul alati imetlenud ja üritan ka ise nii kõrgele kerkida. Ja blokk… Möödunud hooajal tekkis meeskonnas väike probleem, mis seisnes selles, et Mart ei saanud eriti palju blokke kirja. Jälgisin sel ajal tähelepanelikult, kuidas ta oma blokitööd parandada üritas.

Kui pikk maa sul enda hinnangul veel minna on heaks temporündajaks saamisel?

(Muigab.) Oeh… Ikka omajagu. Alati saab kõike parandada – nii rünnakut kui ka blokki. Blokk on just kõige tähtsam, kuna see on keskblokeerija põhitöö.

Kas selliste meeste nagu Kert Toobali, Rait Rikbergi ja Andrei Ojametsa kõrval on ka kergem õppida kõike seda, mis sul võrkpallurina tulevikus vaja läheb?

Jaa! Kui ma kuulsin, et Kert tuleb meie meeskonda, olin vaimustuses. Ta on ikkagi mees, kes kuulub võrkpallis tippu. Kui ta tuleb ja õpetab mind, siis see on minu jaoks suur au.

Millele Toobal omavahelistes juttudes keskendub?

Üldiselt mängulugemisele. Kuidas omavigadega toime tulla ja nende arvu vähendada.

Sa käid võrkpallimänguga paralleelselt ka koolis. Kus sa õpid?

Jah, kuna ma ei saanud B-koondise kõrvalt oma kooliasju korda, siis läksin nüüd tavakoolist täiskasvanute gümnaasiumisse, kus loodan selle õppeaasta jooksul nii 11. kui ka 12. klassi ära teha. Kool, kus varem käisin, ei võimaldanud võrkpalli sel tasemel mängida. Nüüd saan ise oma õpingud jaotada. Lisaks moodustab suure osa minu elust muusika produtseerimine. (Muigab.) Aga seni olen kirjutanud muusikat ainult sahtlisse.

Kas koolivahetus tähendab, et sa saad ka hommikuti meeskonna treeningutel osaleda?

Kuna koolis on mõned hommikud vabad, siis saan, jah, rohkem käia trennis kui varem.

Ma näen su vastustest, et oled võtnud endale kindla sihi – saada võrkpalluriks ja siirduda ilmselt välismaalegi?

Nii on. Annan endast parima ja tahaksin kindlasti tulevikus edu korral välisliigadesse mängima minna.

Aga lõpetuseks, kindlasti huvitab võrkpallisõpru ka see, kas Saaremaa võiks tulevikus mingil hetkel ehk ka Saaremaa meeskonda esindada?

(Muigab.) Ma ei ütle selles osas midagi kindlat.

Alex Saaremaa pärast eilset mängu Tartu Bigbanki toetajaid tänamas. | Foto: Riina Vals/SK Duo
scroll to top