fbpx
Close

INTERVJUU | Kloogarannas pikaaegse unistuse täitev Tiisaar: Reinul on nii füüsise kui ka tehnika osas kõik vajalik olemas

Mart Tiisaar läheb Kloogarannas mullust esikohta kaitsma. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Käesoleval aastal Eesti silmapaistvamate pallimängijate hulka kerkinud Mart Tiisaar ja Kusti Nõlvak jätsid äsja seljataha nädalase puhkuse, et pärast pikka ja edukat hooaja esimest poolt augustikuisteks suurturniirideks hoogu koguda.

Teel uute turniirideni on 30-aastane Tiisaar, maailma üks hinnatumaid blokimängijaid, otsustanud täita pikaaegse unistuse ehk mängida turniiril koos vanema venna, Eesti paremikku kuuluva Rein Tiisaarega (35). Pärast 2015. aastal saalist välja jalutamist ja rannavollele keskendumist polegi Mardil sellist võimalust veel tekkinud. Õnnelike juhuste kokkusattumisel võetakse ühine katsumus ette eeloleval nädalavahetusel Kloogarannas toimuval Mati Vetevoolu mälestusturniiril, mis kuulub Kiirkasiino GP-etappide hulka.

Mart, hooaja esimene pool on jäänud seljataha ja te paiknete Kustiga maailma edetabelis esikümnes. Vähetähtis pole seegi, et pääsesite pärast MM-i viiendat kohta tagasi olümpiakomitee toetusele (B-kategooria). Kas stabiilsele aastale mõeldes tekib rõõm südamesse tänaseni?

Jaa, tekib küll. Väga heaks teeb meele. Olen saanud enamikel võistlustel koos perega käia ja nautinud mänge. Meie mäng Kustiga on paranenud ja seda on kajastanud ka tulemused.

Tean, et seda on varemgi küsitud, aga kas tänavune äkiline edu on ka sind ennast üllatanud?

Jah, ega seda ei osanud oodata, et nii hakkab tänavu minema. Oskasin oodata, et millalgi võiks see hetk tulla, aga et just praegu, seda ette ei näinud.

Osad asjatundjad, ka näiteks venelaste endine juhendaja Rivo Vesik, on öelnud, et maailma tipp pole hetkel päris nii tugev nagu aasta-kaks tagasi. Kuidas sina sellele teemale otsa vaatad? Kõige paremad on väga-väga head ka sõja ajal?

Absoluutselt! Mis on muutunud võrreldes paari aasta taguse ajaga? Muutunud on see, et tuuril on mõni Venemaa paar vähem ja osad mängijad on pärast olümpiat vahetanud paarilist. Aga paarilisi vahetatakse iga olümpiatsükli alguses, selles pole midagi erilist. Aga jah, ka mina olen kuulnud erinevaid arvamusi. Tase on ühtlaselt kõva ja ka maailma 20. ja 30. paarid suudavad tippe heal päeval võita. Ühed ütlevad, et tipp on varasemast nõrgem, teised aga, et kesktase on varasemast tugevam – see on igaühe enda hinnata. Mulle isiklikult tundub, et pallimäng areneb ja muutub iga aastaga üha professionaalsemaks.

Mis on sinu ja Kusti mängupildis tänavu muutunud?

Seda on meilt palju küsitud. Soovitan vaadata üht hiljutist intervjuud meie lehel, kus Kusti sel teemal räägib. Üht konkreetset asja on meie arengus raske välja tuua. Pigem on siin rolli mänginud kolm-neli aastat tööd Indrekuga (Nõlvaku ja Tiisaare treener Indrek Verro – toim.). Aga praegune edu ei tähenda, et eelseisvatel turniiridel ei võiks teistsuguseid ehk kehvemaid tulemusi sekka tulla.

Mart (paremalt teine) ja Rein (paremalt kolmas) on ammustel aegadel küll sülditurniiridel koos mänginud, ent rannavolles asutakse tõsisemal turniiril medalit püüdma esmakordselt. | Foto: erakogu

Tuleme nüüd Kloogarannas toimuva GP-etapi juurde. Mängid sel suvel Eestis esmakordselt, paariliseks eelmise aasta Eesti meistrivõistluste pronksimees, vanem vend Rein Tiisaar. Kui eriline see turniir sinu jaoks saab olema?

Mul on väga hea meel, et saan koos vennaga mängida. Oleme kunagi väga ammu, üle kümne aasta tagasi Pärnus ühel etapil Reinuga koos mänginud, kuid hiljem mitte. Plaanis on see olnud aga tükk aega, nii et mul on eriti hea meel just seepärast, et pärast nii pikka aega saame koos väljakul hullata.

Kuidas sa end ja Reinu võrdleksid? Olete te sarnased inimesed?

Ma arvan, et pigem ei ole. Oleme võrdlemisi erinevad. Varem ma mõtlesin perekondi vaadates, et see on kuidagi imelik või arusaamatu, kui ühe pere lapsed on erinevad, sest vanemad ja ümbritsev keskkond on olnud inimese kujunemisel ju samad. Nüüd, mil olen ise lapsevanem, mõistan aga, et see on tegelikult normaalne, sest esimene laps sünnib perre, kus pole ühtegi last, ja teine sünnib perre, kus on üks laps juba ees. Ja sedasi lähenedes on olukord laste jaoks täiesti erinev. Aga ma ei taha ka öelda, et me Reinuga nüüd nii erinevad oleksime. Meil on ka palju sarnasusi, lihtsalt mingid asjad on nii tavaelus kui ka palliplatsil täiesti erinevad.

Üks asi, mis minu hinnangul teid ühendab, on südamlikkus.

Jah, seda võib küll öelda. Ja Rein on minust veel kindlasti südamlikumgi. Ta on üks abivalmivamaid ja südamlikumaid inimesi, keda ma tean. Kui tavaelus on see üdini hea omadus, siis palliplatsil ei tule liigne heatahtlikkus alati kasuks. Rein ei taha kunagi paarilist alt vedada ja põeb vahel oma eksimuste pärast liiga palju.

Milline ta on mängijana?

Rein on võrkpalli kaua mänginud ja tal on tegelikult nii füüsise kui ka tehnika osas kõik vajalik olemas.

Rein Tiisaar on sarnaselt vennale tuntud hea blokimängijana. Antud fotol proovib tema blokist jagu saada Jarmo Neuhaus, kohtunikuna jälgib toimuvat terava pilguga Erko Varblane. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Kas te plaanite koos enne Kloogaranda tulekut ka trenni teha?

Meil oli eelmine nädal Kustiga aja maha võtmise aeg. Aitasime koduseid asju järje peale ajada ja tegime trenni iseseisvalt. Uuel nädalal on plaanis jätkata aga Kusti, Indreku ja Dimaga (Dmitri Korotkov) koos treenimist ja ma arvan, et me ei jõua Reinuga spetsiaalselt valmistuda. Aga võib juhtuda, et ta satub siiski kord või kaks meie trenni.

Ma ei saa mainimata jätta, et Rein tegi oma senise suve parima tulemuse Pärnus koos siinkirjutajaga, kui teeniti üheksas koht. Plaanid sa selle tulemuse üle lüüa?

Ma pole osalejatenimekirja vaadanud, aga ma arvan, et me lähme Reinuga ikkagi turniiri võitma.

Reinul on sinust küll kasvu pea paarkümmend sentimeetrit vähem, ometi tuntakse Eestis ka teda kui head blokimeest. Kumb teist nädalavahetusel blokis mängima hakkab?

Me hakkame korda-mööda blokis käima.

Oled sa varem Eestis kaitsemängijana üldse kunagi üles astunud?

Kustiga oleme välismaal vahel ikka katsetanud sedasi, aga Eestis… Ma ei teagi. See võib vastaseid omajagu üllatada, kui nad näevad, et Rein on blokis ja mina kaitses. Nad võivad oma mõtteid keerutama hakata ja selle hetke maha magada, kui palli peaks üle võrgu panema.

Kuidas sa hindad oma kaitsemänguoskusi?

Ma arvan, et blokimängija kohta käib küll. Eesti tasemel ei tohiks ma hätta jääda.

Kus sind pärast Kloogaranda mängimas näeb?

Järgmisel Eesti GP-etapil Kakumäel ma ilmselt ei mängi, sest koduste etappide koormus on tegelikult päris suur – kahe päevaga minimaalselt viis mängu. Aga kui peaksin mängima, siis sel juhul Kustiga. Ja augustis ootavad meid järjestikustel nädalatel ees Rahvuste karikas Viinis (lisaks Nõlvakule ja Tiisaarele esindavad seal Eestit Dmitri Korotkov, Rasmus Meius ja Kaur Erik Kais), Elite16 turniir Hamburgis (koht põhiturniiril juba olemas!) ja Euroopa meistrivõistlused Münchenis. Kuna Eesti meistrivõistlused lükati nüüd augusti lõppu, siis pole välistatud, et mängime ka seal. Samas ei taha seda praegu veel lubada. Vaatame, kuidas eelnevad turniirid lähevad.

Lõpetuseks, eelmisel aastal teenisite Kustiga Kloogarannas toimunud etapil esikoha. Kuidas see koht mängupaigana sulle meeldis?

Eelmisel aastal oli tore. Koht on väga ilus, Tallinnale mõnusalt lähedal ka. Ja sel aastal – nii palju, kui kuulnud ja lugenud olen – peaks võrreldes mullusega oluliselt vingem turniir tulema, seega ootan huviga!

scroll to top