fbpx
Close

INTERVJUU | Mart Tiisaar: kogu see asi hakkab põnevaks muutuma

Kusti Nõlvak ja Mart Tiisaar (kollases) Edmontoni MK-etapil turniiri hilisemate võitjate Nico Beeleri ja Marco Krattigeriga. | Foto: FIVB

Edmonton on olnud Eesti sportlaste jaoks edukas võistluspaik. Just seal püstitas Erki Nool 2001. aasta MM-il tänaseni kehtiva Eesti kümnevõistluse rekordi (8815 p), mis andis toona Tomaš Dvoraki järel hõbemedali. Nüüd, 18 aastat hiljem, oli Kanadas kätte jõudnud meie parima rannavollepaari Kusti Nõlvaku ja Mart Tiisaare aeg.

Suurte tõusude ja mõõnadega kulgenud Edmontoni turniiril kordasid Nõlvak ja Tiisaar oma senist parimat saavutust, jõudes kolme tärni MK-etapil teistkordselt veerandfinaali, kus kaotati hilisematele kuldmedalistidele, šveitslastele Nico Beelerile ja Marco Krattigerile.

Võrkpall24 võttis uue nädala alguses ühendust 27-aastase Tiisaarega, kellega vaatasime tagasi senisele hooajale ja heitsime pilgu tulevikku.

Mart, kuidas sa senise hooaja kokku võtad?

Siiani on kõik läinud väga hästi. Tulemused on olnud oluliselt paremad kui eelnevatel hooaegadel. Ja oma mänguga hakkab vaikselt enesekindlus tekkima. Saame keskenduda nüüd juba mängulistele nüanssidele ega pea mõtlema, kuidas me täna rannavõrkpalluritena hakkama saame. (Muigab.) Ütleme nii, et kogu see asi hakkab põnevaks muutuma.

Kas Edmontoni turniiri võib pidada teie karjääri üheks edukamaks?

Igal juhul. Tulemuse mõttes kordasime veerandfinaali jõudmisega isiklikku rekordit. Mõne turniiriga õpid rohkem, mõnega vähem. Edmontoni turniir oli selline, kus me õppisime meeletult. Ette tuli pingelisi hetki, rongi alt välja rabelemist ja suure eduseisu mahamängimist. Sain sellelt turniirilt nii teadmisi kui ka enesekindlust juurde.

Teile elas Kanadas kaasa väliseestlasest tippsuusataja Len Väljas koos oma perega. Ilmselt aitas seegi kaasa.

Jaa! Tänu nendele tulid ka mitmed teised pealtvaatajad meie seljataha. Seetõttu tundsime end ka justkui kohaliku paarina. Perekond Väljas oli muide turniiri korraldaja. Nad ise on pärit küll Torontost, aga et Edmontoni linn oli rannavolle MK-etapi korraldamisest rohkem huvitatud, toimus turniir just seal. Väljased olid kõigil meie mängudel Eesti lipuga publiku seas. Pärast igat mängu rääkisime nendega juttu ja turniiri viimasel päeval istusime ka pikemat aega koos. Suhtlesime inglise keeles, kuigi Len räägib natuke eesti keelt ka.

Kas maailma edetabeli 38. koht näitab täna teie tegelikku taset?

Eks see maailma edetabel ole nii, nagu ta on. Ühtpidi annab ta umbes õige ülevaate reaalsest seisust. Teisalt võib ta olla ka petlik, sest vahel tuleb vastu näiteks maailma 100. paar, kus tegelikult on tegu kahe maailma tippmängijaga, kes pole lihtsalt koos varem eriti palju mänginud.

Mart Tiisaar ja Kusti Nõlvak. | Foto: FIVB

Tänavu on kõrvalt näha-kuulda olnud, et Kusti rünnakud jäävad kõige teravamas tipus pehmeks. Kas töötate selle nüanssi kallal kõvasti?

Jaa, näeme vaeva. Sel suvel on Kustil rünnakul mingi asi paigast läinud. Tegelikult on tema rünnakupotentsiaal suur ja olen seda ka ise näinud. Ta on varasemalt rünnanud oluliselt võimsamalt. Tuleb lihtsalt tehniliselt rünnak paika loksutada.

Teie ühe peamise tugevusena mainitakse sinu head blokki. Kas tunned ka ise, et oled selles vallas edasi arenenud?

Kindlasti. Olen blokis oluliselt ohtlikum kui paari aasta eest. Samas, nii palju, kui video pealt näen, võin öelda, et palju saab veel ka juurde panna. Hüppe ajastus ja kohavalik on pooltel kordadel ebatäpsed. Potentsiaali on kõvasti.

Millised on teie järgmised plaanid, et teha veel üks samm maailma tipule lähemale?

Mida me nüüd teeme, on see, et võtame päris palju turniire järjest ette. Käime kõik suuremad turniirid läbi ja hangime vajalikku mängukogemust kõige tugevamal tasemel. Kolme ja viie tärni MK-etappidel on vahe ikkagi sees. Kui suudame oma n-ö loomuliku mängu viia tippturniiridele, siis see olekski järgmine samm. Meil on kõvasti juurde vaja just suurte ja tugevate mängude kogemusi.

Kuidas teie edasine hooaeg välja näeb?

Nädala pärast proovime Viini viie tärni MK-etapil põhiturniirile pääseda, seejärel on Moskvas EM. Pärast EM-i võistleme Moskvas nelja tärni MK-etapil ning siis ootab ees Jurmala kolme tärni MK-etapp, kuhu ootame kõiki eestlasi, kel auto käepärast. Seal näeb igaüks ise tipptasemel rannavõrkpalli. Hooaeg jätkub veel pikalt, novembris on näiteks kavas Hiina ja Mehhiko etapid, kus võib-olla samuti osaleme.

Eelarve on kuni selle hooaja lõpuni kenasti täidetud?

Jah, oleme saanud sel suvel täielikult sporditegemisele keskenduda. Raha taha pole midagi jäänud.

Kas Rivo Vesiku hoolealuste Oleg Stojanovski ja Vjatšeslav Krasilnikovi MM-tiitel valmistas ka teile suurt rõõmu?

Pigem on just Rivo üle hea meel. Hõbe- ja pronksmedali saanud paare tunneme isiklikult paremini, kuna oleme nendega rohkem trenni teinud ja kokku puutunud. Seega oleks ka näiteks sakslaste Julius Thole ja Clemens Wickleri võidu üle hea meel olnud.

Lõite tänavu kevadel uue vollepaari Dimitri Korotkov – Mihkel Tanila, kellega koos edenesite OM-kvalifikatsiooniturniiril järgmisse ringi. Kas tuleval aastal on plaanis sarnane projekt luua?

Praegu me ei teagi täpselt, kuidas järgmisel aastal teeme. Päris samasugust väljaspoolt kokku pandud duot ilmselt enam ei loo, sest see võib tekitada üleliigseid pingeid. Ja ma ei pea silmas ainult omavahelisi pingeid, vaid ka seda, et kui tekitatakse n-ö professionaalne paar, siis kõik – ka mängijad ise – arvavad, justkui lasuks neil äkitselt suured ootused. Aga tahaksime igatahes seda suunda jätkata ja aidata ka teistel Eesti paaridel jala MK-karusselli vahele saada.

Lõpetuseks, sinu otsekohesed ja humoorikad blogipostitused on leidmas Eesti võrkpallisõprade seas üha laiemat kõlapinda. Kui suurte sünnitusvaludega need lood tulevad?

Esimesel võistluspäeval elasime läbi nii erilised mängud, et isegi õhtul kell 10 hotellituppa jõudes oli emotsioon veel üleval. Nii paningi kõik mõtted kohe kirja.

Kuidas teil Kustiga erinevad mänguvälised rollid ära on jaotatud?

Blogi kirjutame mõlemad. Facebookis haldan meie lehte mina, sest mulle meeldivad rohkem informatiivsed asjad. (Muigab.) Kusti hoolitseb aga Instagrami eest, sest talle meeldib teha ilusaid asju. Eelarvega tegelen mina, sest mulle istuvad numbrid. Kõik ülesanded on loksunud kuidagi iseenesest paika.

Mart Tiisaar ja Kusti Nõlvak. | Foto: FIVB
scroll to top