fbpx
Close

INTERVJUU | Martti Juhkami: pole mõtet minevikku sorkida, vaatame nüüd pigem koos tuleviku suunas

Martti Juhkami on Eesti koondist esindanud 60 korral, osad neist Gheorghe Cretu käe all 2014. ja 2015. aastal. | Foto: volley.ee

Nelja-aastase pausi järel Eesti rahvusmeeskonna ridadesse naasev Martti Juhkami usub, et Eesti koondis on liikumas Gheorghe Cretu juhendamisel õiges suunas.

31-aastane nurgaründaja tunnistas intervjuus Võrkpall24.ee’le, et koondisekutse teenimine polnud üllatus üksnes võrkpalliüldsusele, vaid ka talle endale. Ent uue koduklubi, Saksamaa hõbedameeskonna Friedrichshafeniga liitumise lükkab ta hea meelega paari kuu võrra edasi, et aidata rahvuskoondisel saavutada suurturniiril läbi aegade parim tulemus.

60 mängu Eesti koondise särgis pidanud Juhkami näeb EM-iks valmistumisel tõsiselt vaeva juba praegu, kümmekond päeva enne meeskonna kogunemist. Eesti ajakirjanikega – enne võrkpalliportaali oli ta järjest vastanud nii Postimehe, Delfi kui Virumaa Teataja küsimustele – suhtles rakverelane nimelt Tartus jooksu- ja jõusaalitreeningu puhkehetkedel.

Martti, esmalt, kui hea meel sul koondisse naasmise üle on?
Kindlasti on hea meel. Väike ootusärevus on sees. Koondisepaus on olnud päris pikk. (Muigab.) Tunne on selline, nagu läheksin uue klubi juurde.

Õnneks mehed on paljuski samad.
Jah. Mäletan, et kui mina esimest korda koondisega liitusin, siis olid tänastest mängijatest meeskonnas Kert Toobal, Oliver Venno ja Ardo Kreek. Ülejäänud mehi tervitasin ise koondises. Nüüd on neil aeg mind tervitada. Tuleb huvitav aeg!

Kas sa oskasid koondisekutset oodata?
Ega ei osanud küll. Kui ma eelmise aasta septembris andsin teada, et olen valmis koondisega liituma, siis kaks tsüklit (jaanuar ja mai) kutset ei tulnud. Seepärast ei osanudki oodata, et nüüd võiks tulla.

Millal peatreener Gheorghe Cretu sinuga ühendust võttis?
See oli juuni alguses Eesti ja Hollandi vahelise Kuldliiga alagrupimängu järel. Ta kutsus mind pärast kohtumist tribüüni alla, et natuke juttu rääkida.

Milline oli tema sõnum sulle?
Ta arvas, et ma võiksin koondisega liituda, kuna suudaksin meeskonna taset tõsta. Ka minu mängustiil on üsna sarnane sellele, millist mängu tema viljeleb. Seetõttu arvas ta, et meeskonda sulandumine peaks olema sujuv.

Mida ta sarnase mängustiili all silmas pidas? Et sa ei lähe silmad kinni palli täiega ründama?
Jah, jutt käib nüanssidest. Blokis tuleb olla korrektne ja rünnakul tegutseda mõistusega. Tuleb hoida n-ö positiivset mängustiili. Aga eks alguses pean treeningutel ikkagi kõrvad kikkis hoidma.

Olete niisiis Cretuga sõjakirve maha matnud?
Jah, pole mõtet minevikku enam sorkida. Saame kokku ja vaatame pigem koos tuleviku suunas.

Kuidas sa Cretut kui treenerit iseloomustaksid?
Selge on see, et tegu on tipptasemel treeneriga. Temalt on võimalik palju õppida. Olen Eesti mänge kõrvalt jälginud, kuid ise mängus olles tulevad esile võib-olla teised nüansid ja tähelepanekud. Et kuidas ta täpselt mängijaid juhendab ja suunab teatud hetkedel.

Martti Juhkami. | Foto: volley.ee

Kas 2019. aasta Martti Juhkami on paremal tasemel kui 2015. aasta Martti Juhkami, kes viimati Eesti koondises väljakule jooksis?
(Naerab.) Ma ise tahaksin uskuda, et ma olen kaks korda parem! Füüsiliselt olen ilmselt sarnases vormis kui toona, ent mängutarkust on aastatega kõvasti juurde tulnud.

Kui palju sa suvel oled spordiga tegelenud? Kõhtu pole lasknud ette tekkida?
Olen kaalu isegi kaotanud. Vorm on üleüldiselt hea. Pärast koondisekutsele “jah” ütlemist sain treeneritelt individuaalse jõusaalikava. Viimased kolm ja pool nädalat olen selle järgi treeninud.

Millisel tasemel on Eesti koondis täna viimase kümne aasta skaalal?
Seda on raske hinnata, kuna igal meeskonnal tuleb sisse tõuse ja mõõnu. Ütleksin pigem nii, et me oleme õigel teel. Seda näitab ka see, et üha rohkem Eesti võrkpallureid siirdub suurematesse ja parematesse klubidesse. Usun, et oleme valmis tegema EM-il hea tulemuse. Eesmärk on senine parim koht ületada.

Kas Eesti on täna oma mängijatevalikule tuginedes võimeline heitlema EM-il medali eest?
Selleks peavad kõik asjad klappima. Ma arvan, et EM-il tuleks pigem võtta üks mäng korraga. Ei tasu ootusi iseenda jaoks liiga suureks ajada. Kui hakkame mõtlema juba praegu play-off’ile, siis võime alagrupis väga valusalt peksa saada. Peame olema vaimselt igaks mänguks sajaprotsendiliselt valmis, ükskõik, kellega parasjagu kohtume.

Kui tähtis on Robert Tähe ja Renee Teppani vigastusest taastumine Eesti meeskonna jaoks?
Selge see, et nii Robi kui Renee on koondise jaoks üliolulised mängijad. Kui kasvõi ühte neist pole rivistuses, siis see oleks koondisele suur löök. Samas on tegu meeskonnamänguga ja sellisel juhul peaksid teised veel rohkem pingutama. Kui näiteks Robit eelmisel aastal korra koondises polnud, siis vedasid meeskonda nurgaründaja positsioonil edukalt Kristo Kollo ja Oliver Venno.

Kas sa usud, et Oliver Venno jõuab EM-iks sarnasesse vormi, nagu ta oli lõppenud hooajal Türgi liigas?
Ma isegi ei kahtle selles. Ta on olnud alati mängija, kes on olulistes mängudes tasemel. Usun, et EM on tema jaoks piisav motivatsioon, et endast maksimum välja võtta.

Milline võiks olla sinu roll praeguses Eesti koondises meie praeguste nurgaründajate kõrval?
Ma arvan, et Eesti koondise tugevus ongi see, et meil on palju nurgaründajaid, kes on harjunud väljakul olema. See tähendab, et vajadusel saab vahetusest tuua mängu uusi mehi, kellel on oma tugevused. Taolisel pikal turniiril, kus meeskond mängib lühikese aja jooksul palju mänge, on oluline, et treenerid saaksid vangerdusi teha. Nii säilib põhimängijates ka värskus.

Isiklikus plaanis tahaksin uskuda, et olen suure sammu teinud viimase kolme aastaga edasi blokis. Just see, kuidas vastaseid blokis ja kaitses takistada, võiks olla minu tugevus. Ka stabiilsus võiks olla üks tugevus – ma ei eksi servil ja rünnakul kuigi palju. Üritan olla just meeskonnale kasulik. Noorena olin ilmselt isekam ja tahtsin ise kõvasti skoori teha, aga nüüd näen suuremat pilti ja olen täielikult meeskonna eest väljas, ükskõik, kas toon punkte või mitte.

Martti Juhkami (rünnakul) ja Keith Pupart moodustasid enne Robert Tähe esilekerkimist Eesti koondise nurgaründajate duo. | Foto: volley.ee

Loe ka: EM-ile parimas rivistuses: Martti Juhkami naaseb pika pausi järel Eesti rahvusmeeskonda!

scroll to top