fbpx
Close

INTERVJUU | Nõlvak – Tiisaar: poleks uskunud, et nii palju võib avastada ja kogeda ühe võistlusreisiga

Mart Tiisaar ja Kusti Nõlvak Mehhiko MK-etapil. | Foto: FIVB

Eesti rannavolle esipaar Kusti Nõlvak ja Mart Tiisaar jätsid lõppenud nädalal seljataha Cancuni 4* MK etappide mulli. Esimesel võistlusel kordasid meie mehed oma parimat tulemust kõrgema kategooria turniiridel – lõppkohaks 17. Teisel katsel paraku põhiturniirile pääseda ei õnnestunud.

Kahe etapi peale said Nõlvak ja Tiisaar kokku pidada seitse kohtumist, millest kahes oli võimalus mängida maailma top15 paaride vastu. Nimelt esimese etapi alagrupimängus kohtuti praeguses FIVB tabelis kaheksandat kohta hoidva Hollandi paari Alexander Brouwer – Robert Meeuwseniga. Esimeses playoff ringis kohtuti Venemaa teise paari Konstantin Semenov – Ilja Lešukoviga, kes hetkel paiknevad maailma edetabelis 15. positsioonil. Mõlemas mängus tuli sedakorda vastu võtta 0:2 kaotused.

Tegemist oli esimeste võistlustega pärast eelmise aasta septembri keskpaika, kus Nõlvak ja Tiisaar koos mängisid. Võrkpall24 võttis laupäeva hilisõhtul meestega ühendust, et uurida milliseid muljed ja kogemusi nendest kahest etapist kaasa võtavad.

Alustades klišeeliku reporteri küsimusega – mis hinde endale 10-palli skaalal annaksite kahe Cancuni etapi peale kokku?

Kümme. Oli väga põhjalik reis. Poleks uskunud, et nii palju võib avastada ja kogeda ühe võistlusreisiga. Tavaliselt kusagile sõites toimub üks turniir, kas võidad või kaotad ja nii ongi. Aga siin tundsime, et iga mäng ja isegi mängudevaheline aeg andis meie tegemistele palju tagasisidet ja kogemusi. See oli väga vinge.

Kui kiiresti omavahel uuesti klapi leidsite?

Noh, mis ta teeb siis – viis ja pool aastat. Tegelikult ei ole nii, et klapp selle võistluspausiga üldse kadunud oleks. Septembris oli see ühtmoodi, talvel teistmoodi ja nüüd siin Mehhikos kolmandat moodi. Eks see kogu aeg areneb. Loodame nii, et areng ei ole lõppenud ja läheb siit veel paremaks.

Mis elementidega rohkem rahule jäite, mille kallal vaja veel tööd teha?

Mart: Serviga oleks saanud teatud mängudes rohkem suruda. Isegi palju rohkem. Kui lugeda seda elemendiks, siis ka kohanemine vastase ja olukorraga. See on arenenud ja varem me ei kohanenud üldse. Nüüd on parem, aga võiks siiski toimuda kiiremini. See omakorda sisaldab kõiki tehnilisi elemente – kohanemist vastaste rünnaku, vastuvõtu, blokk-kaitse ja serviga. Tunnen, et see peaks minema oluliselt kiiremaks. Rahul olin eristamisega. Suutsin eristada, mis protsessid olid mul peas ja mis toimus samal ajal platsil. Pole sellega veel lõpuni rahul, aga samas suutsin seda esimest korda selles mahus kasutada mängudes.

Kusti: Ilmaga jäin rahule. Oli mõnus, soe ja niiske. Aga tegelikult mängu poolest ei olnud ühegi elementi, millega oleks eriliselt rohkem rahul kui teisega. Samas ükski ei tekitanud erilist rahulolematust ka.

Tähelepanelikumad vaatajad märkasid, et kasutasite teise puute pealt rünnakut sagedamini. Kas see oli mingi konkreetne taktikaline põhjus või pigem mitte?

Me oleme hakanud vaatama võrkpalli natukene rohkem sisuliselt. Kui üldiselt vaadatakse rannavollet, siis on ju neli peamist elementi – serv, vastuvõtt, tõste ja rünnak. Või siis alternatiivina lüüakse teist palli ehk otse vastuvõtust rünnakule minek. Aga kui vaadata sisuliselt, siis on meie eesmärk pall teisele poole võrku punktiks panna. Oleme hakanud otsima võimalust, kuidas seda paremini teha. Ükskõik millise lahendusega – esimese, teise või kolmanda puute pealt. Mida iganes olukord pakub. Kui sageli teise puute pealt lahendusi tegime, siis järelikult tundus selle otsuse teinud mängijale parim võimalus palli maha saada. Sõltuvalt vastase positsioonist otsime seda. Nii võib juhtuda tõesti, et lööme teisi palle rohkem kui muidu.

Kusti – kui keeruline on lapsest eemal olla? Kas tundsid ka ennast mängides kuidagi teisiti pärast isaks saamist?

Lapse juurest ära minna oli väga keeruline, aga väljakul olles ei mõelnud sellele. Selline välja lülitamine on oskus, mida olen harjutanud. Hea meel, et tuleb välja ka. Üldises plaanis tundsin, et miski on muutunud küll, kõik oli kuidagi parem. Samas ei oska tuua teaduslikult tõendatud paralleeli lapse saamise ja ekstra energia või jõu vahel.

Kas lendate nüüd Eestisse või otse Türki?

Eestisse. Nädala oleme kodus ja siis lendame Türki. Jõuame eneseisolatsiooni aja ära olla. Teeme ikka nii, et kõik oleks määrustepärane.

Millele plaanite veel Türgis keskenduda enne, kui valikturniir algab?

Heal juhul saame ühe trenni teha ja siis hakkab võistlus. Polegi enam millelegi muule keskenduda, kui ainult edasi pääsemisele. Alguses oli tõesti plaan Timo (Lõhmus) ja Dimaga (Dmitri Korotkov) varem sinna lennata ja harjutada, aga korraldajad keelasid selle ära. Öeldi, et maksimaalselt kaks päeva varem võime kohale jõuda. Mingeid lisaselgitusi ei antud, aga võtsime selle teadmiseks ja teeme nii nagu peab.

Mis kõhutunne ütleb enne esimest valikturniiri? Milline on võimalus Tokyosse kvalifitseeruda?

Võin täpselt öelda – tõenäosus on 5/128le. Esimeselt turniirilt saab edasi viis kaheksast osalejast. Teisel turniiril üks kuueteistkümnest. Eks see peab paika üsna täpselt.

Tuletame siinkohal lugejatele meelde, et esmasel valikturniiril Türgis pääsevad kaheksast koondisest viis edasi otsustavale valikturniirile, mis toimub juuni teises pooles Hollandis. Eesti konkurendid Izmiris on Läti, Itaalia, Venemaa, Türgi, Leedu, Sloveenia ja Inglismaa.

Juhul kui Eesti koondis peaks pääsema Hollandis toimuvale otsustavale turniirile, ootaks meid ees juba väga keeruline ülesanne. Nimelt tuleks 16 koondise osavõtul võita kogu turniir.

Soovime omalt poolt mõlemale meie paaridele palju edu ja loodame, et saame elada kaasa oma meestele olümpiamängudel!

scroll to top