fbpx
Close

INTERVJUU | Soomes omasid vaatamas käinud Tali: Pärnus kõikus Raadik erinevate positsioonide vahel ja alles otsis end

Urmas Tali (vasakult teine) laupäevase mängu järel oma endiste hoolealuste Andrus Raadiku, Oliver Lüütsepa, Ville Heiskaneni ja Petteri Penttineniga (kaht viimast juhendas ta Joensuu Rientos). | Foto: Pille Tali

Eesti esiklubi Saaremaa peatreener Urmas Tali kasutas nädalavahetusel vaba päeva ära otstarbeliselt, külastades Soomes Oliver Lüütsepa Akaa Volley ja Andrus Raadiku Savo Volley vahelist duelli. 

“See oli põhimõtteliselt kaks ühes reis. Lubasin enne hooaja algust Oliverile Soome külla minna ja nüüd tekkis selleks võimalus. Kuna pidasime oma karikamängu Tallinna Selveriga olude sunnil juba reedel ära, oli laupäev vaba,” selgitab Tali. 48-aastase treeneri jaoks on Lüütsepa ja Raadiku puhul tegemist kahe endise hoolealusega: esimene mängis tema käe all kodulinnas Võrus ja teine Pärnus.

“Välislähetus” kujunes Tali jaoks justkui täistabamuseks, sest tabeli teises pooles paiknev Akaa suutis tiitlipretendenti Savot üllatada, võttes koduväljakul 3:0 (22, 21, 19) võidu, samal ajal kui Raadik kogus üleplatsimehena 19 punkti (+9). 

“Emotsionaalselt oli väga äge mäng, sest saalis oli täismaja ehk umbes 450 inimest. Nagu Radža (Raadik) ka ise ütles: Savo ei mänginud oma parimat mängu, samas Akaa esines üle ootuste hästi. Savo sai samas juba järgmine päev kõva võidu, kui alistas tiitlikatisja VaLePa,” räägib Tali, kes on ka ise treenerina Soome meistriliigas töötanud.

Urmas, millise mulje sulle Andrus Raadik oma koduklubis jättis?

Andrus mängib stabiilselt heal tasemel, millest allapoole ta naljalt ei kuku – siis peab ikka väga halb päev olema.  

Kas ta on võrreldes Pärnu-aegadega palju paremaks mängijaks saanud nüüd, 30ndates eluaastates Soomes mängides?

Võib-olla seda on palju öeldud. Pigem ütleksin, et Pärnus kõikus ta erinevate positsioonide vahel ja alles otsis end. Ta oli ju Pärnus universaal, kes mängis vahepeal ka temporündaja kohal. Universaal aga tähendaski seda, et ta polnud ühelgi positsioonil midagi erilist. Aga nüüd on ta nurgaründajana oma tee leidnud. 

Mis on Raadiku tugevused?

Tal on alati enesekindlust meeldivalt palju olnud. See on tema tugevam külg. Radža võib palli kasvõi katki lüüa. Ja näiteks planeerivat servi julgeb ta vastu võtta nii ülevalt (sõrmedega) kui ka alt. Lisaks on ta väga stabiilne, nagu juba rääkisime. Ma arvan, et seepärast ta pääseski koondisse. Oma vanusega poleks ta ju justkui pidanud enam rahvusmeeskonda jõudma (Raadik debüteeris Gheorghe Cretu meeskonnas mullu 30-aastasena – toim.). 

Kas Soome kõrgliiga on Raadiku jaoks parim koht või võiks ta end proovile panna veel mõnes tugevamas Euroopa liigas?

Ma ei ütleks, et ta Soomes mugavustsoonis on. See, et ta oma esimese aasta (2016/17) Soome kõrgliiga punktitabeli tipus rekordiga lõpetas, oli suur asi. Usun, et ta naudib hetkel seda kõike, mis Soome liiga pakub. Võib-olla oleks tal võimalus näiteks Prantsusmaa liigas end proovile panna – Itaaliasse ta enam ei mahu. Ent kas tugevama taseme pärast peaks ta Soomest lahkuma? Eks see selgub, kui võimalus peaks tekkima. Aga praegu tundub mulle, et ta on õnnelik oma eluga.

Tuleme nüüd Oliver Lüütsepa juurde. Kui palju tema juhendatav Akaa muutunud on võrreldes septembrikuise Gutmanni turniiriga, kus ka saarlastega nende vastu mängisite?

Väga palju. Nüüd on nad kasvanud võistkonnaks. Akaa 16-st senipeetud kohtumisest on pooled lõppenud 3:2 või 2:3. Nagu inimeste jutust aru sain, ollakse Oliveriga väga rahul. Ta on toonud meeskonda uut nägemust.

Milline on Oliveri käekiri treenerina?

Eks see ole ka muutunud, näiteks Tartu ajal proovis ta viljeleda vigadevähest võrkpalli. Kõik sõltub tegelikult ka seltskonnast, kes su meeskonnas mängivad. Kogemust on tal nüüd juba omajagu, et õigeid ja valesid asju märgata. 

Kas sind soomlased tagasi mõnd klubi juhendama veel ei kutsunud?

(Naerab.) Pigem vaatasin mina, kelle sealt Soomest meile Eestisse tuua võiks! 

Oled sa nõus, et Savo on oma tasemelt grammi võrra Eesti kolmest tippklubist tugevam ja Akaa jääb meie parematele napilt alla?

Jah, pigem on küll niimoodi. Aga Savo pole oma põhimeest (Olli-Pekka) Ojansivut veel mängima saanud vigastuste tõttu. Ja Oliveril on selline meie mõistes Rakvere taoline suurte kogemustega meeskond, kes võib suuremaid üllatada. Soome liigas on üleüldiselt neli meeskonda teistest paremini komplekteeritud (Savo Volley, Sastamala VaLePa, Loimaa Hurrikaani ja Oulu Etta), kuid kõik ülejäänud on võimelised üksteist võitma.

Lõpetuseks ei saa küsimata jätta ka saabuva karikafinaali kohta. Kas Pärnu selge võit Tartu üle üllatas sind?

Roosna (Delfi ja Päevalehe ajakirjanik Märt Roosna – toim.) küsis õigesti: kaua maksab Tartu lõivu eurosarjas mitte osalemise eest? Meie mängupilt on näiteks tänu euromängudele selgelt paranenud. Mõne mehe proovilepanekuks on sellisel tasemel vastaseid lihtsalt vaja. Nii saavad nad aru, milleks nad tegelikult võimelised on. Pärnu oli ilmselt tänu eurosarjas saadud mängudele lihtsalt antud hetkel kindlam ja ei andnud Tartule võimalust.

scroll to top