fbpx
Close

INTERVJUU | Supertäht Grözer: Eesti kaotus üllatas mind, kuid tean, kui raske on esimesi mänge kodupubliku ees mängida

György Grözeri hinnangul on Saksamaa koondise mängul tänasest kindlast võidust hoolimata omajagu parandamisruumi. | Foto: Siim Semiskar/CEV

Saksamaa võrkpalli 21. sajandi reklaamnägu, üheks maailma võimsamaks mängijaks peetav György Grözer tunnistab, et naasis rahvusmeeskonda, sest lihtsalt ei suutnud koondise mänge kõrvalt jälgida.

36-aastane Grözer tõi Tallinnas peetava EM-finaalturniiri D-alagrupi avavoorus Horvaatia vastu üleplatsimehena 16 punkti (+11). Diagonaalründaja realiseeris 20 tõstest 11 (55%), lisa tuli 3 ässa ja 2 bloki näol. Saksamaa võitis kohtumise kindlalt 3:0 (25:20, 25:13, 25:19).

Kahemeetrine Grözer, kes kuulus karjääri algusaastatel oma sünnimaa Ungari koondise ridadesse, esindab Saksamaad alates 2007. aastast. Pika ja eduka sportlastee jooksul on ta mänginud lisaks Ungarile ja Saksamaale ka Itaalia, Poola, Venemaa, Katari ja Jaapani liigas. Uuest hooajast esindab Grözer Itaalia tippklubi Monzat.

Võrkpall24 võttis Grözeri koos Delfi reporteriga pärast tänast mängu ette ja palus temalt lühikest intervjuud. Usutluse kättesaamiseks tuli paarkümmend minutit oodata, sest Grözer jäi pikalt jutustama Prantsusmaa koondislastega, kes õhtu viimaseks mänguks parasjagu saali saabusid, kuid kõik oli seda väärt, sest kuulus võrkpallur vastas meelsasti eestlaste küsimustele.

György, lihtne võit Saksamaale alustuseks!

Jah, arvasin, et esimene mäng tuleb raskem. Samas peame vaatama ikkagi oma vead üle, sest me ei tohi kõrgemal tasemel vastastega mängides keskendumist kaotada, nagu täna kohati juhtus. Olen aga uhke meie meeskonna võidu üle.

Sa paistad jätkuvalt heas vormis olevat.

Ma tänan! Ma naudin täielikult seda turniiri. Valmistusin EM-iks hästi ja tunnen rõõmu, et saan Saksamaad veel ühe korra suurturniiril esindada. Proovin võistkonda võimalikult palju aidata.

Kust sa leidsid motivatsiooni tulla koondisse tagasi?

Mul jäi seljataha väga raske hooaeg. Võtsin kevadel aja maha ja lihtsalt puhkasin. Vaatasin suve alguses, kuidas poisid Rahvuste liigas mängisid ja kõhus tekkis tunne, et oleks tore jälle ka ise Saksamaa eest väljakule joosta. Rääkisin oma tunnetest Jan Zimmermannile (Saksamaa põhisidemängija, kes esindas lõppenud hooajal Itaalia hiidu Perugiat – toim.) ning loomulikult jõudis mu jutt tema kaudu koondise treeneriteni. Nii helistatigi koondisest mulle ja uuriti, kas mu plaan on tõsine. Ütlesin, et, jah, kui mu tütred ja tüdruksõber on nõus, siis tulen meeleldi tagasi. Ja nii see läkski.

Kas see on sinu viimane suurturniir Saksamaa koondise ridades?

(Muigab.) Ei, ma ei julge enam nii öelda. Olen juba kahel korral Saksamaa koondises mängimisest pahameele ja kurbuse tõttu loobunud. Need on olnud keerulised hetked. Peamiseks loobumise põhjuseks on olnud minu lapsed, kelle suureks kasvamist olen tahtnud rohkem näha. Ent nüüd mängib mu vanem tütar juba ise Saksamaa koondises ja tal on suviti sarnane programm nagu minul. Seega on kõigega toime tulla lihtsam. Mängin nii kaua, kuni keegi ütleb, et stopp, nüüd aitab.

Mida sa meie alagrupist arvad?

See on huvitav alagrupp. Ma olin ausalt öeldes üllatunud, et Eesti avamängu Lätile kaotas. Muidugi Prantsusmaa on Prantsusmaa – nad on kõvad. Aga meie jaoks on see päris hea alagrupp. Peame lihtsalt mentaalselt valmis olema ja oma taseme välja mängima.

Kui palju sa Eesti koondist tunned?

Ma pean vabandama, sest kuna me pole Eesti vastu palju mänginud, siis ma ei tunne enam teie noort generatsiooni eriti hästi. Ent olen kuulnud Eesti koondise kohta häid asju. Ilmselt sai teile avamängus saatuslikuks närvilisus. Tean omast käest, et kodupubliku ees on raske esimesi mänge mängida. Kuid ma ootan Eestiga mängu, sest siis tuleb saali palju inimesi. Ja mulle meeldib suurearvulise publiku ees mängida ka siis, kui inimesed pole otseselt minu meeskonna poolt.

Mida sa meie koondise liidrist Oliver Vennost arvad?

Ta on suurepärane mängija. Tean teda Friedrichshafeni-aegadest. Ta oli siis väga heas vormis. Ta on mänginud ka Türgis, kus pole samuti kehv liiga. Venno kannab Eesti koondises sarnast rolli nagu mina Saksamaa koondises.

Meie statistik Alar Rikberg ütles sinu kohta, et sa võid oma võimsate rünnakutega vastase isegi tappa. Kas see vastab tõele?

(Naerab.) Ma olen löönud vastastele palliga vastu nägu küll ja nokauteerinud mängijaid, aga ma pole seda kunagi sihilikult teinud. Vahel lihtsalt juhtub nii!

Intervjuu põhjal paistab, et tavaelus sa nii agressiivne nagu palli löömisel pole.

Jah, väljakul sobib mulle võimas ja agressiivne stiil, aga eraelus olen ma päris rahulik tüüp.

Kas sa oled jõudnud juba Tallinnaga tutvuda ka?

Jaa, olen jõudnud küll! Mind üllatas, kui ilus ja – mis ehk veelgi üllatavam – puhas on Tallinn. Mulle meeldib veel 36 aasta vanusena avastada ilusaid kohti, kuhu ma varem sattunud pole.

Homme on Saksamaal mänguvaba päev, nii et saad ilmselt taas meie pealinnaga tutvuma minna?

Tead, meil on homme kavas kaks treeningut, nii et väga palju aega ringi liikuda ei jää. Aga üks kohv – selle jõuab ikka mõnes Tallinna kohvikus teha.

scroll to top