fbpx
Close

Isaks saav Tiisaar õpib koos Nõlvakuga uuesti võrkpalli mängima, ees ootab ülitähtis kuu

Kusti Nõlvak ja Mart Tiisaar. | Foto: FIVB

Eesti meeste rannavollekoondis alustab nelja ja poole nädala pärast Izmiris Tokyo olümpiamängude teise eelringi turniiri, kuid enne veel ootab meie esipaari Kusti Nõlvak – Mart Tiisaar (Gerardo’s Toys) ees pikk seiklus Mehhikos.

“Plaan on paigas. Cancunis toimub 16. aprillist 2. maini “mullis” kolm neljatärnist MK-etappi järjest. Meie mängime neist praeguse seisuga kahel esimesel,” ütleb 29-aastane Tiisaar. “Mehhikos on kohal kõik vormis ja negatiivse koroonaproovi andnud maailma tipud. Alustame mõlemat turniiri kvalifikatsioonist, sest omame turniiril hetkeseisuga 31. asetust. On vähetõenäoline, et otse peale pääseme, sest selleks peaks seitse paari eest ära langema.”

Nõlvak ja Tiisaar on varasemalt küll korra Mehhikos võistlemas käinud, ent riigi idarannikul asuvas Cancunis mängitakse esmakordselt. Põhiturniirile pääsemiseks tuleb eestlastel alistada kaks vastast. “Oleme nüüd mitu nädalat taas Kustiga koos trenni teinud ja seis on väga hea,” kinnitab Tiisaar, kes oli vahepeal kuu aega Dmitri Korotkoviga Dubais laagris ja Dohas hooaja esimesel MK-etapil. Hiljuti tuli Eesti Olümpiakomiteest sõnum, et Nõlvak ja Tiisaar võiksid saada enne sel pühapäeval Mehhikosse lendamist ka koroonavaktsiini, ent täna pole see veel kindel.

Tiisaare sõnul on viimastel Indrek Verro treeningutel võetud mäng tükkideks lahti, et aastatega tekkinud vead välja juurida. “Oleme tegelenud rannavõrkpalli täiesti uuesti õppimisega. See tähendab, et oleme üle vaadanud kõik selle, mida oskame ja hinnanud, kas sellest oskusest on pigem kasu või kahju olnud. Mingid oskused, mis on aastate jooksul automaatseks muutunud, pole väga mõistlikud ja kasulikud. Õpimegi nüüd täiesti uuesti mängima sedasi, et automaatseid protsesse pole.”

“Tegelikult on üks suuremaid asju see, mida ma näen ja millest aru saan,” jätkab pikakasvuline blokimängija. “Needki asjad on muutunud aastatega automaatseks. Teatud hetkedel hüppab fookus pallile, reaktsioonile, hirmule… See on ainus, millest tol hetkel aru saan. Üritame arendada oskust saada rohkem infot sellest asjast, mis on tegelikult vajalik, et teha seejärel paremaid otsuseid.”

Kuu aja pärast Türgis toimuval olümpiamängude kvalifikatsiooniturniiril esindavad Eestit lisaks Nõlvakule ja Tiisaarele ka Timo Lõhmus ja Dmitri Korotkov. Turniirisüsteem on lihtne: kaheksast koondisest viis pääsevad edasi otsustavale valikturniirile, mis toimub juuni teises pooles Hollandis. Eesti konkurendid on Izmiris Läti, Itaalia, Venemaa, Türgi, Leedu, Sloveenia ja Inglismaa.

“Viie hulka jõudmine võiks olla meie jaoks realistlik eesmärk,” usub Tiisaar, kelle sõnul olümpiale juba koha taganud venelased Oleg Stojanovski – Vjatšeslav Krassilnikov ja lätlased Martins Plavinš – Edgars Tocs oma riikidele appi ei tule. Kõige nõrgemad peaksid olema kaheksast riigist Türgi, Leedu, Sloveenia ja Inglismaa, ent kõik oleneb lõpuks sellest, milliste paaridega välja tullakse.

“Seepärast me ei mängigi Mehhikos viimast turniiri, et jõuaks kodust läbi tulla ning Dima ja Timoga veidi varem Türki minna. Et nemad enne seda ühelgi turniiril ei osale, oleks neil vaja seal natuke kohaneda oludega ja ehk ka mõne teise paariga trenni teha enne mängude algust,” räägib Tiisaar.

Juhul kui Eesti koondis peaks pääsema Hollandis toimuvale otsustavale turniirile, ootaks meid ees juba väga keeruline ülesanne. Nimelt tuleks 16 koondise osavõtul võita kogu turniir ära. Ja ka sel juhul pääseks Tokyo mängudele Eestit esindama vaid üks paar, mitte mõlemad duod.

Trenni on teinud Nõlvak, Tiisaar, Korotkov ja Verro reeglina neljakesi. Et Lõhmus sellest talvest enam Verro grupis ei treeni, on ühiste plaanide sättimine olnud keeruline. Tiisaare sõnul on Lõhmus siiski vahel mõnel mängulisel treeningul kampa võetud, et heal tasemel sparringut saada ja ka teise duo klappi parandada. Reeglina teeb Korotkov aga eraldi lisatrenne koos Lõhmusega, duot abistab kogenud mängija ja treener Argo Arak.

Lõpetuseks, kui palju näeb talvel esmakordselt isaks saanud Nõlvakut ja peagi samuti papa rolli täitma asuvat Tiisaart sel suvel Eestis mängimas? “Ma arvan, et meil tuleb ka tänavu Eestis mängimist ette üksjagu,” vastab Tiisaar, kes saab suve alguses abikaasa Evega lapse. “Juuni teises ja juuli esimeses pooles plaanin olla seetõttu Eestis. Vaid kvalifikatsiooniturniiril osaleksin, kui sinna pääseksime. MK-etappe ka suve keskpaigas väga palju kavas pole, kuna Tokyo olümpia toimub, nii et vähemalt mõnel Eesti etapil lööme Kustiga kindlasti kaasa.”

scroll to top