fbpx
Close

Itaallane on viinud videoanalüüsi Eesti klubivõrkpallis uuele tasemele

Alessandro Piroli Tallinna Selverit juhendamas. | Foto: Irina Mägi/Saaremaa VK

Tallinna Selveri võrkpalliklubi uue peatreeneri Alessandro Piroli töömetoodika tugineb paljuski videoanalüüsil. Olgugi et statistika põhjalik uurimine käib tänapäeva võrkpallis meeskondade igapäevatöö juurde, pole Eesti klubides varasemalt sellele nii palju tähelepanu pööratud.

Piroli käekirja kujunemist aitab mõista tema taust. Viimased kolm hooaega töötas Piroli Venemaa kõrgliigaklubi Novosibirski Lokomotiivi teise treenerina. Lisaks tegutses ta viis aastat Bulgaaria koondises Plamen Konstantinovi kõrval abitreenerina. Piroli CV-st leiab lisaks eelpool mainitud meeskondadele ka Venemaa Superliiga meeskonna Nižni Novgorodi Gubernia (abitreener), itaallaste Cuneo (abitreener, kolmas treener/statistik), Modena (kolmas treener/statistik) ja Montichiari (abitreener). Peatreenerina saab 45-aastane itaallane tuleristsed aga just Selverit juhendades. Meeskonna abitreeneri Andres Toobali ja statistiku Mihkel Sagari jaoks tähendab uue juhendaja tulek töötundide märgatavat kasvu, sest videoid, mida peab läbi töötama, on varasemast oluliselt rohkem.

“Statistika-pool on tal ülitugev,” kinnitas Selveri abitreener Andres Toobal eelmise nädala podcastis “Kuldne geim”. “Videoanalüüs nii treeningutest kui ka mängudest – seejuures eelmise hooaja kohtumistest ja kontrollmängudest – on tal väga põhjalik. Eestis pole olnud videoanalüüs nii põhjalik just vanade mängude ja treeningute osas. Vanu mänge ja treeninguid on küll võib-olla üle vaadatud, aga mitte sellise täpsuse ja detailsusega. Alessandro on olnud nii palju tippvõrkpalli juures ja teab, kuidas asjad käivad. Eks ta üritab seda nüüd meestele edasi anda. Küllap ta teab ka ise, et asjad ei pruugi siin minna nii lihtsalt (nagu Venemaa ja Itaalia suurklubides), kuna meil pole täisprofessionaalne meeskond. Aga süsteemse võrkpalli juurutamiseks on ta väga õige inimene, ma arvan.”

Selveri 24-aastane nurgaründaja Oliver Orav usub, et Pirolil on heaks peatreeneriks saamiseks ainest küllaga. “Kindlasti on! Ta on hästi sõbralik, aga samas mitte nii sõbralik, et mängijaid vajadusel ei kritiseeriks. Alessandro treeningute läbiviimine on väga korrektne. Mõttetuid vihapurskeid pole ma tema puhul veel näinud. Ta on küll paaril korral sisemiselt üle keenud, aga olen täheldanud, et ta pöörab sellisel juhul end ümber ja pomiseb natuke aega. Ma arvan, et kui treener suudab oma emotsioone kontrollida, annab see meeskonnale palju juurde,” arvab Orav.

“Ma arvan, et see statistiku juurest treeneritöö juurde tulemine pole nii suur vahe, nagu arvatakse. Alessandro rääkis, et tegelikult valmistas ta ka Venemaal töötades treeninguid ette. Arvasin ka ise esialgu, et ta tuleb Eestisse peatreenerina n-ö nulli pealt, aga selgub, et väga suurt osa treeneritööst on ta ka varem teinud. Lihtsalt mängujuhtimise osas on tal kogemusi vähe,” lisas Orav.

Piroli ja Selveri eelmise hooaja juhendaja Aapo Rantanen on Orava sõnul sarnase käekirjaga treenerid. “Nad on hästi sarnased. Siin saaks isegi kolmanda isiku Rainer Vassiljevi näol (viis Selveri Eesti meistriks 2016. ja 2017. a.) juurde lisada. Nad kõik lähtuvad väga palju statistilisest poolest ja proovivad süsteemset võrkpalli mängida. Samas, Austris Stals (Selveri peatreener 2017-18 – toim.) oli ise nii kõrge võrkpalli-IQ’ga mängija, et talle meeldis ka treenerina viljeleda hästi loomingulist mängu. Aga selline stiil eeldanuks, et ka mängijad oleksid hästi kogenud ja tunneksid vastaseid läbi ja lõhki.”

Selver paikneb Credit24 Meistriliigas kolme vooru järel kolmandal kohal, olles kogunud 2 võitu ja 6 punkti. Järgmised mängud peab pealinna esiklubi sel nädalavahetusel, kui võõrustab Riia Tehnikaülikooli ja Jelgava Biolarsi.

Kuula kogu Alessandro Pirolit puudutavat osa alates 55.45:

scroll to top