“Järgmine sihtkoht: Tallinn!” Prantsusmaa krooniti esmakordselt olümpiavõitjaks!

Eestiga EM-il ühte alagruppi kuuluv Prantsusmaa krooniti esmakordselt olümpiavõitjaks. | Foto: FIVB

Tokyos lõppes meeste saalivõrkpalliturniir, kui finaalis läksid vastamisi kaks Euroopa rivaali, Prantsusmaa ja Venemaa. Kahegeimilise eduseisu maha mänginud prantslased suutsid otsustavatel hetkedel näidata küpsemat mängu, pälvides 3:2 (25:23, 25:17, 21:25, 21:25, 15:12) võidu. Peatreener Laurent Tillie lahkumismängus teeniti riigi ajaloo esimene olümpiakuld võrkpallis.

Rio olümpial alles üheksanda kohaga piirdunud prantslaste jaoks algas olümpiafinaal imeliselt. Esimesed kaks geimi möödusid suuresti nende taktikepi all. Peamise rünnakuliidri, Earvin Ngapethi supermäng nii rünnakul kui ka kaitses tõstis silmnähtavalt võistkonna enesekindlust. Mängiti lõbusat ja loovat võrkpalli, kus kõik, mis ette võeti, õnnestus. Tuomas Sammelvuo juhendatavad venelased olid väljakul aga krampis ja ettevaatlikud. Esimeses geimis said venelased 23, teises 17 punkti.

Eelmisel olümpial neljanda kohaga leppima pidanud Venemaa ei tahtnud aga prantslastele olümpiakulda nii kergesti anda. Võistkonna masinavärk saadi aegamisi tööle, kui vahetati välja sidemängija: kapten Igor Kobzari asendas tugeva serviga 25-aastane Pavel Pankov. Tasuks kaks järgmist geimivõitu, kus mõlemas loovutati prantslastele 21 punkti. Venemaa fännidel kangastus lootus Londoni olümpiafinaali kordamisest, kus suudeti Brasiilia vastu samuti 0:2 kaotusseisust võidukalt välja tulla.

Otsustavas geimis said venelased paremini minema, kui mindi ette 3:0 ja 6:3. Venelaste rünnakuvead lasid prantslastel aga järgi tulla. Kahes eelmises geimis venelaste bloki poolt kontrolli alla saadud Ngapeth sattus taas hoogu ning pooli vahetati juba prantslaste 8:7 eduseisul. Punkt-punktis kulminatsioonini sammudes tuli murrang seisul 11:11, kui Prantsusmaa 24-aastane diagonaalründaja Jean Patry edukas rünnak ja tugev palling tõid prantslased olümpiavõidust kahe punkti kaugusele. Külmavereliselt tegutsenud sidemängija Antoine Brizard tõi prantslastele esimese matšpalli. Maksim Mihhailov lõi palli auti ning rõõmupidu prantslaste õuel võis alata. Viimane geim 15:12 ning mäng 3:2! Prantsusmaa tuli  esimest korda ajaloos võrkpallis olümpiavõitjaks!

Ligi kaks ja pool tundi väldanud kohtumises tõi võitjate leeris enim punkte (26) turniiri kõige väärtuslikumaks mängijaks valitud Earvin Ngapeth. Patry ja nurgaründaja Trevor Clevenot panustasid vastavalt 15 ja 11 punktiga. Venelasi vedasid Mihhailov ja Jegor Kljuka, kes kogusid 21 ja 20 punkti.

Olümpiafinaali näol oli tegemist prantslaste peatreeneri Laurent Tillie lahkumismänguga, kes oli koondise tüüri juures alates 2012. aastast. 2015. aastal Euroopa meistriks kroonitud Prantsusmaad hakkab juhendama 61-aastane brasiillane Bernardo Rezende.

Nüüd on veel üks põhjus juures, miks peaksid Eesti võrkpallifännid septembri alguses sammud Saku suurhalli seadma. Alagrupiturniiri maiuspala jõuab kätte viimasel päeval, 9. septembril, kui Eesti rahvusmeeskond üritab värsketel olümpiavõitjatel selja prügiseks teha.

Pärast lõpuvilet on argentiinlaste võidurõõm suur. | Foto: FIVB

Lohutusmängus olümpiapronksile kohtusid vanad rivaalid Lõuna-Ameerikast. Põhimõttelises vastasseisus võttis võidu väiksem ja näljasem. Tulevastele olümpiavõitjatele poolfinaalis 0:3 kaotanud Argentina üllatas samuti viiegeimilises lahingus Brasiilia koondist. 3:2 (25:23, 20:25, 20:25, 25:17, 15:13) võiduga pälviti esimene olümpiamedal võrkpallis pärast Souli olümpiat 1988. aastal.

Argentina edu aluseks võib pidada kõikide mängijate ühtlast panust punktide toomisel. Mängu parimana tõi nurgaründaja Facundo Conte 21 punkti. 23-aastane temporündaja Agustin Loser panustas 14 punktiga (sealhulgas 7 blokipunkti). Nii diagonaal Bruno Lima kui ka temporündaja Ezequiel Palaciose arvele kogunes 13 punkti. Tugeva kaitse ja kontramänguga turniiril nii Ameerika Ühendriike kui ka Itaaliat võitnud argentiinlasi tunnustasid ka vastased.

“Argentiinlased hoidsid kogu aeg palli üleval. Nendel oli rohkem kannatust ja karistasid meie vead kiiresti ära,” sõnas brasiillaste kapten Bruno Rezende rahvusvahelisele võrkpalliliidule antud intervjuus.

Sellega on meeste saalivõrkpall Tokyos läbi saanud. Homme on ees naiste turniiri medalimängud. Kulda lähevad püüdma Brasiilia ja Ameerika Ühendriigid. Pronksi peale mängivad Serbia ja Lõuna-Korea.