fbpx
Close

Juhkami kolumn | Kuidas on üles ehitatud võitev meeskond?

Martti Juhkami. | Foto: Tourcoing Volley

Võrkpallimäng kätkeb endas tohutult nüansse, millest tavavaatajal ei pruugi tihti aimugi olla. Prantsusmaa karikavõitja Martti Juhkami üritab uue aasta esimeses postituses selgitada ala detaile võitva meeskonna kontseptsiooni kaudu.

 1. Libero +1

Parimatel meeskondadel on üks kahest nurgaründajatest väga hea vastuvõtja, kelle ülejäänud oskused on lihtsalt lisaväärtuseks. Üldjuhul tegeleb ta platsil servi vastuvõtu korras hoidmisega ja rünnakul on tema roll marginaalne. Planeeriva pallingu puhul peaksid hea vastuvõtuga nurgaründaja ja libero olema võimelised katma kogu väljakut. Eelduseks see, et ka libero on väga hea vastuvõtuga.

 1. Sideout (servi vastuvõtult rünnaku lahendamine)

Kui kahe meeskonna ideaalse vastuvõtu protsent ei erine rohkem kui 10%, siis otsustab mängu saatuse meeskonna oskus lahendada rünnakuid halvast vastuvõtust.

 1. 1/3

Võitval meeskonnal on ässade ja vigade suhe 1/3. Meeskonnad ei kaota mänge kunagi ainult servivigade tõttu. Samuti ei võida meeskonnad mänge seetõttu, et hoiavad servivigade arvu väiksena, lüües mõne ässa. Parim kombinatsioon on agressiivne serv, kus hoitakse servivigade arv kontrolli all. Ässade ja vigade omavaheline suhe võib muutuda vastase sideout’i protsendist johtuvalt. Mida suurem on vastase sideout’i rünnakuprotsent, seda suuremaks muutub ässade/vigade suhe. Selleks, et vastaste mängurütmi segada, tuleb serviga võtta rohkem riske, mistõttu tehakse ka rohkem vigu.

 1. Vead

Võitva meeskonna omavigade arv on reeglina väiksem.

Vastaste vigadeks loetakse:

 • Rünnakuvead
 • Servivead
 • Pallikontrolli vead (2 puudet, soe pall jne)
 • Reeglite rikkumised (Joone vaed, võrgupuuted jne)

 

 1. Tugev serv on võidu ema

Võitval meeskonnal on vähemalt kolm servijat, kes on võimelised punkte tooma.

 1. Kaks rünnakuliidrit

Võitev meeskond omab vähemalt kahte ründajat, kes on võimelised rünnakul raskeid palle punktiks lööma. Rasketeks pallideks nimetatakse tõsteid pärast halba vastuvõttu ja kontrarünnakuid. Halva vastuvõtu ja kaitsepallide puhul peaks enamus tõsteid minema just nendele mängijatele. Üldjuhul on tegemist diagonaalründaja ja ründava suunitlusega nurgaründajaga.

 1. Libero

Meeskond, kelle libero osaleb enim vastuvõtul, võidab.

 1. Pipe-rünnak (rünnak tagaliinist positsioonist 6)

“Pipe-rünnakut” peaks kasutama igas asetuses. Seda peaks kasutama nii sideout’i kui ka kontrapallide lahendamise puhul. Põhjus on väga lihtne: seda on kõige keerulisem takistada.

 1. Diagonaalründaja roll

Parimatel meeskondadel ei ole probleeme rünnakute realiseerimisega, kui tõste tuleb väljaku sügavusest tagaliinis olevale diagonaalründajale. Meeskonna parim ründaja on üldjuhul just diagonaalründaja.

 1. Rünnakuprotsent

Meeskond, kelle rünnakuprotsent on üle 55%, võidab peaaegu alati.  Väiksema vigade arvu puhul võidetakse enim geime.

 1. Kannatlikkus

Mängu seis ja juhtiv meeskond on pidevas muutumises. Meeskond, kes hoolimata seisust suudab külma pead säilitada ja kannatlikult oma mänguplaanist kinni hoiab, võidab.

 1. Järjepidevus

Meeskond, kes suudab järjepidevalt oma sideout’i hoida või võita mitu punkti järjest võidab enamasti geimi. Kui meeskond kaotab geimi jooksul ühe korra 3 punkti järjest, siis on geimi võidu tõenäosus 50% väiksem.

scroll to top