Kaks Läti vollepaari mängib OM-il poolfinaalis! “See pole lugu Tuhkatriinudest.”

Kas Martinš Plavinšil tuleb medalikapis Londoni OM-pronksi kõrvale ruumi teha? | Foto: CEV

Läti rannavõrkpallurid ei ole olümpiaturniiril veel oma viimast sõna öelnud: nii naiste kui ka meeste hulgas on jõutud poolfinaali! Martinš Plavinš ja Edgars Tocs (maailma edetabeli 34.) lülitasid konkurentsist nimeka Brasiilia paari. Eile pärastlõunal võidutsesid ka Läti naised.

Läti rannavõrkpallisõpradele algas tänane hommik suurepärase uudisega. Tihti ka Eesti rannavõrkpalliväljakuid väisav lõunanaabrite duo Martinš Plavinš/Edgars Tocs alistas nimeka Brasiilia paari Alisson/Alvaro (12.) võrdlemisi kindlalt 2:0 (21:16, 21:19).

Tokyo aja järgi kl 16 päeval 43-kraadisele liivale astunud lätlased olid eduka mängu järel õnnelikud, et suudeti kindlustada poolfinaalikoht justnimelt kahes geimis. „Väljakul oli nii kuum. Tahtsime mänguga ruttu ühele poole saada. Kui oleks kolmas geim tulnud, oleks võinud kõike juhtuda,“ nentis Tocs lätikeelsele Delfile antud intervjuus.

Sihvakatel lätlastel oli põletavas kuumuses võisteldes väike eelis vastaste ees. „Alissonil oma 110-120 kiloga oli ilmselt veel raskem kui meil. Nägime, et ta läks kergesti endast välja. See andis meile aga indu juurde,“ võttis keerulised tingimused kokku 2012. aastal Londonis Janis Šmedinsiga pronksile tulnud 36-aastane Plavinš. Justnimelt Alisson oli Londonis koos Emanuel Regoga teisel pool võrku, kui lätlased viimati olümpial poolfinaali jõudsid.

Poolfinaalis ootavad lätlasi ees valitsevad Euroopa meistrid Norrast, Anders Mol ja Christian Sørum (5.), kes võitsid kaheksa parema seas seni turniiril geimigi loovutamata püsinud Venemaa duo Konstantin Semenov/Ilja Lešukovi (11.) 2:0 (21:17, 21:19). Poolfinaal peetakse homme, 5. augustil Eesti aja järgi kl 15.

Tänases õhtupoolses programmis on Shiokaze rannavõrkpalliareen tabeli alumise poole veerandfinalistide päralt. Eesti aja järgi kell 15 astuvad väljakule Rivo Vesiku hoolealustest valitsevad maailmameistrid Vjatšeslav Krassilnikov ja Oleg Stojanovski (2.), kes madistavad tugeva Saksamaa paari Julius Thole/Clemens Wickleriga (22.). Viimase medalimängudele pääseja selgitavad maailma esinumbrid, Katari sporlased Younousse Cherif ja Tijan Ahmed ning Rio olümpia hõbedaduo Paolo Nicolai/Daniele Lupo (10.).

Olenemata lõpptulemusest, on Kravcenoka (nr 2) ja Graudina (nr 1) teinud Tokyos Läti spordiajalugu. | Foto: FIVB

Eile pärastlõunal peetud viimased naiste rannavõrkpalli veerandfinaalid valmistasid pettumuse eelkõige Kanada poolehoidjatele. Lätlannad Graudina ja Kravcenoka (23.) võitsid vahtramaa duo Heather Bansley/Brandie Wilkersoni (15.) vastu esimese geimi kindlalt 21:13, kuid kaotasid teise 18:21. Otsustavas geimis panid Graudina ja Kravcenoka oma paremuse maksma 15:11. Mängu detailsem statistika on leitav siit.

„Vastased tegid väga palju vigu. Pidime selle mängu enda kasuks pöörama. Kõik oli peas kinni, jäime lõpuni agressiivseks ning see tõi meile võidu,“ võttis Tina Graudina rahvusvahelisele võrkpalliliidule antud intervjuus enesekindlalt mängu kokku.

Riigi ajaloo esimese naispaarina olümpiale pääsenud Graudina/Kravcenoka on õnnelikud poolfinaali pääsemise üle, kuid hiljuti 4-tärnilistel MK-etappidel Gstaadis ja Sotšis neljanda kohaga leppima pidanud naistel on hammas verel, et Tokyost medalid kaelas koju lennata.

„Meie riik on väike ning iga medal on hinnaline,“ ütles Graudina. Kravcenoka pidas oluliseks rõhutada, et nende tulemus ei ole üllatus: „See ei ole lugu Tuhkatriinudest. Me olemegi väga hea võistkond.“

Poolfinaalis lähevad lätlannad vastamisi valitsevatel maailmameistritel, Kanada duol Sarah Pavan/Melissa Humana-Paredes 2:1 (21:15, 19:21, 15:12) selja prügiseks teinud Austraalia duoga Taliqua Clancy/Mariafe Artacho del Solar (17.). Viimases omavahelises kohtumises Gstaadi MK-etapi alagrupiturniiril sai Graudina/Kravcnoka tasavägises mängus 2:1 (otsustav geim 15:12) 2019. aasta MM-pronksistest australlannadest jagu. Poolfinaal algab Eesti aja järgi neljapäeva, 5. augusti varahommikul kl 4.

Naiste rannavõrkpalliturniiri teise finalisti selgitavad April Ross/Alexandra Klineman (USA, 5.) ja Šveitsi paar Joana Heidrich/Anouk Verge-Depre (4.).