Täispikkuses | Kehv neljanda geimi lõpp maksis Eestile Bulgaaria vastu mänguvõidu

Eesti rahvusmeeskond. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Eesti rahvusmeeskond pidas täpselt nädal enne Euroopa meistrivõistluste algust viimase kontrollkohtumise, võõrustades Tallinnas peetava turniiri esikohamatšis Bulgaariat. Gheorghe Cretu hoolealused kaotasid kohtumise 1:3 (25:16, 21:25, 25:21, 28:26). Lisageimi võitis Eesti kindlalt.

Eesti meeskonna resultatiivseim oli 15 punktiga (+5) Renee Teppan, 14 punkti (+4) lisas Robert Täht ja 12 silma (+8) jäi Ardo Kreegi arvele. Eesti vastuvõtt oli 45%, rünnak 49%, blokiga saadi 3 ja serviga 4 punkti (eksiti 21 pallingul). Bulgaaria edukamad olid võrdselt 23 punktiga Martin Atanasov ja Tsvetan Sokolov, Bulgaaria vastuvõtt oli 53%, rünnak 59%, blokipunkte kogunes 9, servil löödi 7 ässa (eksiti 20 servil), vahendab volley.ee.

Peatreener Gheorghe Crețu sõnas, et jääb kontrollmängude ja ettevalmistusperioodiga väga rahule. “Selleks me Bulgaaria siia kutsusime, et saada tugev mäng. Nende kvaliteet on võrreldes enamiku meeskondadega, kellega kohtunud oleme, kõrgem. Lisaks on neil mitu väga head mängijat ja just seda me tahtsimegi. Olen tänulik, et nad meie kutsele jaatavalt vastasid. Ainus asi, mis mind veidi häiris, oli see, et avageimis neid liialt austasime. Saime vajalikke asju katsetada nii taktikas kui mängijate osas,” rääkis juhendaja. “Olen kogu ettevalmistusperioodiga rahul. Tartus olid suurepärased tingimused, eriti arstiabi osas, tahan alaliitu selle eest eraldi tänada. Mitmed mehed olid ju suve alguses vigaststega hädas, kuid nüüdseks on asjad kontrolli all ja mehed valmis mängima,” lisas ta.

Kapten Kert Toobal tõdes, et saab EMile vastu minna üsna rahuliku südamega. “Lähen üsna hea tundega turniirile vastu. Olen uskunud seda kogu aeg, et me suudame, aga osadel kadus vahepeal eneseusk ära. Mehed tundsid vahepeal ettevalmistuse iseloomust sõltuvalt, et jalad on  rasked ja ei jõua hüpata ega midagi teha. Nüüd nähakse, et kõik on paika loksunud ja platsil on parem tunne,” sõnas Toobal, kelle sõnul eeldati Bulgaarialt veel kõvemat esitust. “Taset neil jagub, samas on neil hetkel asjad veidi ligadi-logadi, kuid nad on selliseid mänge nii palju mänginud, et staarid võtavad vastutuse ja teevad vajalikul hetkel oma ära. Nad on kannatlikud – see on just see, mida me peaksime ise rohkem tegema. Meie trump on jätkuvalt kannatlikkus ja meeskondlik mäng. Kui kõik mehed hoiavad oma taset, on meil tugevate tiimide vastu võimalus,” lisas Toobal, kes asub koos meeskonnaga järgmisel kolmapäeval Hollandi poole teele.

Eesti lõpetas viimase kontrollturniiri ühe võidu ja ühe kaotusega. Kolmapäeval alistati Valgevene 3:1. Bulgaaria ja Valgevene omavaheline mäng lõppes Bulgaaria 3:1 võiduga.

Bulgaaria näol on tegu maailmatasemel meeskonnaga, sel suvel saadi Rahvuste liigas 12. koht, viimasel EMil 2017. aastal oli Bulgaaria kuues. Varasemast on neil ette näidata mitmeid tiitlivõistluste medaleid: muu hulgas on võidetud olümpiahõbe (aastal 1980), MMil pronks (2006) ja viimane EMi medal (pronks) pärineb aastast 2009.

Mängukäik:

Eesti algkoosseis Bulgaaria vastu: Kert Toobal, Renee Teppan, Robert Täht, Kristo Kollo, Timo Tammemaa, Ardo Kreek, libero Rait Rikberg.

Avageim algas Eesti jaoks keeruliselt, pärast Martin Atanasovi kolme ässpallingut juhtis Bulgaaria 7:4, seejärel lõi Teppan vastaste blokki. Bulgaarlaste 15:10 eduseisuk kasutas Eesti koondise juhendaja Gheorghe Crețu mõtlemisaega. Atanasovi järjekordse võimsa servi järel juhtisid külalised 19:11 ning Crețu kutsus mängijad uuesti mõtlemisajale. Geimi päästa ei õnnestunud ja avavaatus läks kindlalt Bulgaariale, tulemuseks 25:16. Avageimis jäi Kreegi ja Tähe arvele võrdselt 3 punkti, Bulgaariale tõi Atanasov 10 silma.

Teist geimi alustas Eesti poolel sama koosseis. See vaatus kulges tasavägisemalt, geimi keskpaigas oli pärast Tähe rünnakut vahe punktiline (14:13 Bulgariale) ja Kreek viigistas 15:15. Õige pea oli Eesti omakorda peal 17:15 ning Teppani äss suurendas vahe kolmepunktiliseks. Tähe tagaliinirünnaku järel juhtisime 23:20 ning geimi lõpetas Tammemaa äss – 25:21. Selles geimis tõi Teppan 6, Kreek ja Täht kumbki 4 silma. Atanasovilt 7 punkti.

Kolmas geim jätkus Eesti poolel sama koosseisuga. Bulgaarlased haarasid 7:5 edu, mida suurendati geimi keskel jõuliselt. Taas oldi hädas Atanasovi võimsate servidega, kelle pommlöök andis Bulgaariale 19:15 edu. Tähe serviäss tõi Eesti kolme punkti kaugusele (23:20) ja vastased kasutasid mõtlemisaega. Geimi lõpus sai Toobali asemel mängida Markkus Keel. Geim siiski tulemusega 25:21 Bulgaariale, kes juhtis geimidega 2:1.

Neljandas geimis tuli Tammemaa asemel platsile Andri Aganits ja Eesti kasutas kahte liberot ehk ka Silver Maar sai samuti mänguaega. Ülejäänud koosseis oli sama, sides oli tagasi Toobal. Toobali ja Kreegi koostööst sündinud temporünnak andis Eestile 6:5 eduseisu, mida suurendati blokiga veel punkti võrra. Kreek viis geimi keskel kodumeeskonna ette 13:11, sellele järgnes meie blokipunkt. Kahe-kolmepunktilist vahet suutis Eesti hoida kuni geimi lõpuni, Täht suurendas vahe 21:17-le, kuid bulgaarlased viigistasid 24:24 ning geimi lõpp keerati enda kasuks tulemusega 28:26. Mäng seega Bulgaariale 3:1.

Peeti ka lisageim, kus Eesti poolel jooksis platsile järgmine koosseis: Markkus Keel, Hindrek Pulk, Andri Aganits, Timo Tammemaa, Martti Juhkami, Kristo Kollo, libero Silver Maar. Ka vastased saatsid väljakule mitu uut meest. Geimi keskel oli Eesti edu Pulga hanituse järel 15:7 ning geim võideti 25:15.

Eesti alagrupimängude ajad EMil (kohalik kellaaeg):

13.09 kell 17.00 Eesti – Poola (Rotterdam, Rotterdam Ahoy hall)

14.09 kell 19.00 Eesti – Montenegro (Rotterdam, Rotterdam Ahoy hall)

15.09 kell 19.00 Tšehhi – Eesti (Rotterdam, Rotterdam Ahoy hall)

17.09 kell 20.00 Eesti – Holland (Amsterdam, Sporthallen Zuid hall)

18.09 kell 16.00 Ukraina – Eesti (Amsterdam, Sporthallen Zuid hall)

Info fännidele, kes soovivad meeskonda EMile toetama sõita leiab SIIT.

Eesti – Bulgaaria statistika.

Mäng täispikkuses (kommenteerisid Karl Rinaldo ja Asko Esna):

Eelinfo:

Turniiri avamängus alistas Eesti kolmapäeval 3:1 (17, -29, 19, 30) Valgevene. Lisageim võideti samuti 25:22. Bulgaarlased võitsid eile Valgevenet sama tulemusega ehk 3:1 (27, 23, -20, 20), ka lisageim neile 25:19.

Bulgaaria saabus Tallinna oma parimas koosseisus eesotsas 206-sentimeetrise diagonaalründaja Tsvetan Sokoloviga, kes krooniti tänavu Civitanova Lube ridades Meistrite liiga võitjaks. Finaalmängus Kaasani Zeniidi vastu kogus 29-aastane Sokolov üleplatsimehena 17 punkti. Ka eile oli Sokolov oma meeskonna parim, tuues 21 punkti (+9).

Sel suvel said bulgaarlased võrkpallimaailma koorekihti ühendavas Rahvuste liigas 12. koha. Hiljutisel OM-kvalifikatsiooniturniiril oldi aga lähedal Brasiilia alistamisele ja suurturniirile pääsemisele, ent 2:0 eduseis anti käest ja kaotati. 2017. aasta EM-il teeniti kuues koht.

Varasemast on Bulgaarial ette näidata suisa 11 tiitlivõistluste medalit, teiste hulgas Moskva olümpiahõbe. Viimane medal teeniti 2009. aasta EM-ilt, kus võideti pronks. Eesti mängis Bulgaariaga (tõsi, tegu oli nende B-koondisega) viimati 2016. aasta Euroopa liiga poolfinaalis, kus meie mehed võtsid raske 3:2 võidu. Euroopa edetabelis asub Bulgaaria 6. kohal. Bulgaaria kuulub EM-il B-alagruppi koos Prantsusmaa, Kreeka, Itaalia, Portugali ja Rumeeniaga.

Nii Eesti, Valgevene kui ka Bulgaaria jaoks oli tegu viimaste mängudega enne 13. septembril algavat EM-finaalturniiri.