fbpx
Close

Kogu talve vältav Terase rannavolleliiga tekitab furoori: kõik tipud löövad kaasa, kuid mitte oma tavapäraste paarilistega

Vasakult ülevalt: Juudit Kure-Pohhomov ja Renate Pikk, Mart Tiisaar, Kusti Nõlvak, Dmitri Korotkov, Timo Lõhmus, Heleene Hollas, Indrek Verro ja Liisa Soomets. | Fotod: Gertrud Alatare/volley.ee

Sel talvel saab näha Eestis rohkem rannavollemänge kui kunagi varem, sest Teras Beach pani aluse sügisest kevadeni vältavale rannavolleliigale, kus löövad kaasa kõik meie selle ala täis- ja poolprofessionaalid. Eriti huvitavaks muudab turniiri see, et Eesti paremaid meespaare ehk Kusti Nõlvakut ja Mart Tiisaart ning Dmitri Korotkovi ja Timo Lõhmust ei näe mängimas koos, vaid erinevate paarilistega.

Meeste turniirile registreerus 17 ja naiste omale 9 paari. Kõik duod mängivad omavahel vahemikus oktoober kuni aprill korra läbi ning seejärel pannakse paika play-off’i paarid (meestel pääsevad edasi 12 ja naistel 8 paremat). Võistlus kulmineerub maikuus toimuva finaalturniiriga, kuhu pääseb 8 paremat mees- ja 6 paremat naispaari.

Meeste turniiri osalejad.

“Idee sündis sellest, kui me eelmisel aastal korraldasime Terases turniire ja tekkis olukordi, kus ühel võistlusel oli väga palju ja teisel väga vähe rahvast,” selgitab Terases tegev olev endine tippmängija Rivo Vesik. “Inimestel on raske nädalavahetustel tervet päeva kinni panna, sest muu elu nõuab ka elamist. Nii mõtlesimegi, et teeme liigavariandi, kus paarid lepivad ise omavahel kokku, millal nad mängida tahavad. Meie paneme neile lihtsalt voorude põhjal kava ette, et kellega järgmisena vastamisi minnakse. Kui saame teada, millal keegi omavahel mängib, siis üritame sellest operatiivselt ka võrkpallisõpradele märku anda, et soovi korral saaks mänge vaatama tulla.”

“Teine idee oli aga see, et tahtsime proovida midagi uut,” jätkab Vesik. “Meil on siin tehtud klassikalisi ühepäevalisi turniire, aga liigasüsteem on midagi muud. Eks esimene aasta näitab, kuidas kogu see värk sujuma hakkab, aga mulle tundub, et tänu huvitavatele paaridele ootab ees väga-väga põnev hooaeg. Meeste tase on väga kõva. Kokku on 10-11 paari, nende hulgas palju musti hobuseid, kes võivad üksteist heal päeval võita. Naistel oleksin oodanud natuke suuremat osalejatearvu, aga ka üheksa paari on enam-vähem. Üldplaanis tahaksime, et Eesti rannavõrkpall areneks ja suvistel turniiridel julgeksid rohkemad mängijad kaasa lüüa.”

Naiste turniiril on kaks favoriiti, sest kaasa löövad meie viimaste aastate kaks tugevamat paari, valitsevad Eesti meistrid Liisa Soomets ja Heleene Hollas ning sügisel sarnaselt meie esinumbritele just rannavollele keskendunud Juudit Kure-Pohhomov ja Renate Pikk. Pole kahtlustki, et just nende kahe paari omavaheline mäng põhiturniiril ja loodetavasti ka finaalis saab olema eriti põnev, sest mõlemad duod soovivad järgmise aasta Eesti esipaarina lõpetada.

Naiste turniiri osalejad.

Ülitiheda konkurentsiga meeste turniiril on raske konkreetset esikohapretendenti välja tuua, aga kui kellelegi peaks favoriidikoorma andma, siis läheks see MK-sarja ühele paremale blokeerijale Mart Tiisaarele ja tema paarilisele Indrek Verrole ning lenduri hüüdnimega kohanevale Timo Lõhmusele ja tema kaasmängijale Raul Liinevile. Nii Verro kui ka Liinev on tegelenud rannavõrkpalliga tõsiselt ja jõudnud suvistel Eesti karikavõistlustel play-off’igi, mis kinnitab, et tegu pole suvaliste asjaarmastajate, vaid korralikul tasemel harrastajatega.

“Kui kuulsin sellise liiga tekkest, pakkusin ise Indrekule koos mängimise idee välja,” ütleb Tiisaar, kes mängib niisiis oma treeneriga. “Sundima keegi ei pidanud. Ka teised (Nõlvak, Korotkov ja Lõhmus – toim.) olid kohe nõus ideega. Pealegi sündis ka see idee kohe, et võiksime mängida sel turniiril eraldi. Nii tuleb põnevust nii meie kui ka vastaste jaoks juurde. Õppimist on kõigil.”

“Eesmärk on just see, et proovida Verroga katsetada võistlusolukorras neid asju, mida trennis harjutame,” lisab Tiisaar. “Proovime igas mängus leida erinevaid nüansse, mida katsetada ja uurida. Meil on favoriidikoorem ning see tekitab hea väljakutse – ühtpidi tahame võita ja teistpidi katsetada. Usun, et turniir tuleb väga kasulik.”

Kas turniiri tase MK-sarjas maailma tippudeltki võite noppinud Tiisaare ja Nõlvaku jaoks liiga kehvaks ei jää? “Tase on, nagu on, aga nagu ütlesin, aitab uute paarilistega mängimine meid teistmoodi arendada,” vastab Tiisaar, kes usub, et saab turniiri lõpuni mängida ka juhul, kui kevadel peaks MK-sari jätkuma. “Kindlasti tuleb eraldi mängimine neile rohkem kasuks kui tuleks koos mängimine,” arvab ka Vesik. “Nüüd peavad kõik meie profid – Kusti, Mart, Dima ja Timo – olema oma paaris selged liidrid. See on nende jaoks uus olukord ja õppimise koht.”

Kui Kusti Nõlvak nõustus mängima spordiajakirjaniku Karl Rinaldoga, siis eriti huvitav saab olema duo Dmitri KorotkovVahur Kets. 21-aastane Korotkov ei vaja võrkpallisõpradele pikemat tutvustamist, kuid tema paariline ei pruugi palju lihtsurelikele veel öelda. Ketsi nimi tasub eeloleval turniiril aga meelde jätta, sest tegu on suure võrkpallitoetaja ja -sõbraga, kel vanust 42 aastat ja pikkust 198 sentimeetrit. Temast palju atleetlikumaid mängijaid naljalt liiva seest ei leia.

“Minu ja Dima kokkusattumine juhtus nii, et samal ajal, kui kuulsin Rivolt turniiri kohta, ühines meie trennidega Dima. Dima ise ütleski, et kuna nad Timoga koos ei mängi, siis otsib ta paarilist. Mis saanuks minul sellise plaani vastu olla!” naerab Kets.

Ketsil on seejuures eelmisest talvest üks sarnane kogemus juba all, kui ta moodustas Terase korraldatud turniiril 204-sentimeetrise Tiisaarega Eesti läbi aegade ühe pikema volleduo. “Mardiga oli väga mõnus mängida, sest kõik need pallid, mille mängimisel hätta jäin, päästis Mart ära,” ütleb Kets tänuväärselt.

Kas Korotkovi-suguse paarilisega mängimine on kasvatanud ka treeningutel motivatsiooni? “Absoluutselt!” kõlab Ketsi kiire vastus. “See on osalt kogu asja mõte. Just sellised ettevõtmised on heaks väljundiks meiesugustele amatööridele. Minu idee on iga mängu nautida, tulgu võit või kaotus.”

Meeste turniiri osalejatest ütlevad võrkpallisõpradele ilmselt nii mõndagi ka sellised paarid nagu Marko Sõna ja Martin Ant, Andres Leismann ja Jaanus Kuller, Jarmo Neuhaus ja Ander Ader, Karl Stamm ja Timo Raukas ning Lauri Kaska ja Raul Lahe.

Volleliiga mänge soovitakse osalejatel pidada eelkõige Tallinnas Haaberstis asuval Teras Beachil, sest seal peetakse ka finaalturniir. Kohustuslik see aga pole. Liiga esimeses mängud peetakse juba oktoobris, üritusega saab end kursis hoida siin.

Sel nädalal stardib ka Tartumaal Nõo rannahallis uus sisevollehooaeg. Meeste B-liiga avaturniir peetakse sel pühapäeval, A-liiga alustab nädal hiljem. Infot turniiride kohta leiab siit.

 

scroll to top