fbpx
Close

Kõik teed viivad Rooma: Eesti saadab koostöö raames ühe istevõrkpallitiimi Itaaliasse võistlema

Eesti – USA kohtumine Võitmatute mängudel. | Foto: Kaitseväe peastaap

Eesti Võrkpalli Liit on alustanud rahvusvahelist projekti istevõrkpalli arendamiseks koostöös Eesti Paralümpiakomitee, Eesti Invaspordi Liidu, Eesti kaitseväe ja Euroopa Liidu Erasmus+ toetusprogrammiga. Projekti kulminatsiooniks on noortele mõeldud istevõrkpalli turniir, mille võitja pääseb Roomas toimuvale finaalturniirile. Koostööd juhib istevõrkpalli pikaaegne eestvedaja Itaalia alaliit, lisaks on kaasatud Soome, Sloveenia, Bulgaaria ja Türgi alaliidud. 

Viimastel aastatel on ala populaarsust kogunud, pildis on istevõrkpall olnud eelkõige tänu Eesti kaitseväe vigastatud veteranidele, kes on istevõrkpallis edukalt osalenud ülemaailmsel Invictus Games´il ehk Võitmatute mängudel. Projekti eesmärk on muuta arvamust, et tegemist on vaid invaspordiga. Istevõrkpall on tehniline ala ning sobib kõigile – nii lastele kui täiskasvanutele, nii algajatele kui juba kogenud võrkpalliharrastajatele.

Eesti Võrkpalli Liidu peasekretär Helen Veermäe usub, et istevõrkpallil on Eesti võrkpallimaastikul oma koht. „Võimalus itaallaste eestvedamisel toimuvas projektis kaasa lüüa on kahtlemata privileeg. Võrkpall on meil väga populaarne ja ka istevõrkpallil on Eesti võrkpallis oma kandepind. Üritame omalt poolt pika ajalooga ala populariseerimisele hoogu juurde anda ja istevõrkpalli harrastamise võimalusi rohkemate inimesteni tuua,“ ütles Veermäe.

Eesti Paralümpiakomitee peasekretär Signe Falkenberg loodab, et istevõrkpalli harrastajate arv pöörab tõusuteele. „Istevõrkpall on seltskondlik ja jõukohane mäng igaühele, Eesti tingimustes pealegi väga hästi harrastatav – on meil ju võrkpall populaarne, treenerid tasemel ja mängukohti rohkelt. Osalemine itaallaste veetavas Erasmus+ programmis on igati tervitatav – loodame saada meie istevõrkpallile sellega tuult tiibadesse,“ rääkis Falkenberg.

Projekti raames korraldatakse 16. mail Tallinnas Audentese spordihoones koolitus ja koos meelelahutusprogrammiga noorteturniir 14-18-aastastele huvilistele. Võistkonnas peab platsil olema vähemalt kaks tüdrukut ja vähemalt kaks erivajadusega noort. Eesmärgiks on integreerida erivajadustega noori sportivate noorte seltskonda. Lisainfo ja registreerimine: laura@volley.ee. Turniiri võitja tagab koha rahvusvahelisele noorte istevõrkpalli finaalturniirile Roomas, mis toimub novembris.

16. mail kell 12.00 algav istevõrkpalli tutvustav koolitus/infopäev on mõeldud õpetajatele, treeneritele ja teistele, kellele ala huvi pakub. Koolitus on tasuta ja avatud kõigile huvilistele, koolituse eest on võimalik saada ka koolitustunnistus. Loengut viib läbi Eesti Invaspordi Liidu juhatuse liige, istevõrkpalli eestvedaja ning pikaaegne mängija Ivar Liiv, kaasa aitavad istevõrkpalli Invictus Team´i kuuluvad Eesti kaitseväe veteranid.

Koolituse kava:

11.45 Kogunemine Audentese Spordihoone suures pallisaalis

12:00 Istevõrkpalli noorteturniiri vaatamine

12:30- 13:30 Loeng klassiruumis

13.30-13.45 Paus

13.45-14.45 Harjutuste tutvustamine ning arutelu

Registreerida saab siin.

Rohkem infot istevõrkpalli projekti kohta leiab siit: https://www.sit2play.eu/project/

Lisainfo:

Laura Rogenbaum

E-mail: laura@volley.ee

Tel: 523 1971

Istevõrkpall on Eestis pika ja eduka ajalooga

Eestis on istevõrkpallil pikk ajalugu, ala harrastatakse meil alates 1984. aastast. Nõukogude Liidu meistrivõistlustel võideti mitmeid medaleid, samuti on korduvalt mängitud Euroopa meistrivõistlustel ning teenitud isegi paralümpiamängude pilet Barcelonasse, kus poliitilise olukorra muutumise tõttu jäi siiski käimata. 1997. aastal toimus Eestis EM-finaalturniir.

Istevõrkpalli eestvedaja, endine mängija Ivar Liiv meenutas olulisemaid sündmusi. „Lisaks EMidele osaleti ka Euroopa klubide karikavõistlustel, vahepeal mängiti Balti liigat. 1993. aasta EMil saime 7. koha, meie ette jäid ainult suured riigid ja seetõttu võib seda väga heaks tulemuseks pidada. Napilt jäime välja ka Atlanta mängudelt, kaotasime otsustava kohtumise Rootsile 2:3 ja nemad sõitsid paralümpiale, see oli päris valus,“ meenutas Liiv.

2005. aastast kuni 2015. aastani tekkis aga mängijate puudusest tulenevalt mõõn, millele nüüd taas tõusuperiood järgneb. „Praegu on suuresti tänu Invictuse tiimile ala taas tõusujoonele pööranud. Julgustan kõiki seda mängu proovima. Üritame istevõrkpalli haarata kõiki puuetega inimesi, aga ka endisi võrkpallureid, kes enam tavalist võrkpalli mängida ei saa, sest keha ei pea enam hüppamisele vastu,“ kutsub Liiv kõiki võrkpallisõpru ala proovima.

Janno Rogenbaum oli treenerina tegev nii Nõukogude Liidu koondise juures kui hiljem Eesti koondise eesotsas. „Nõukogude Liidu meistrivõistlustelt saime mitu medalit, ühe kulla ja veel ka paar hõbedat. Iseseisvunud Eesti koondisega osalesime mitmel EMil. Hea meel on näha, et täna asjad taas ülesmäge hakkavad liikuma,“ ütles Rogenbaum.

„Kaugem eesmärk on saada käima klubisari Eestis, praegu korraldame istevõrkpalli laupäevakuid, et saaks ala geograafiat Tallinnast kaugemale laiendada. Sügisel tuleb laupäevak Pärnus. Lisaks korraldame iga-aastaselt Tallinnas rahvusvahelist turniiri, seekordne toimub 27. aprillil Kadrioru Saksa Gümnaasiumis ja on järjekorras juba 32. Sellest hooajast osaleme ka Invictuse tiimi põhjal moodustatud võistkonnaga Balti liigas, mis Läti initsiatiivil toimub,“ rääkis Liiv istevõrkpalli hetkeseisust ja tulevikuväljavaadetest.

Istevõrkpall sündis spordialana Hollandis 1950. aastate keskel. Esimesed rahvusvahelised võistlused peeti 1967. aastal, ametliku tunnustuse sai istevõrkpall  1978. aastal. Paralümpiamängudel on spordiala esindatud alates 1980. aastast. 

scroll to top