fbpx
Close

Kolm suurt küsimust tänase otsustava karika poolfinaalmängu eel

Tallinna Selver ja Saaremaa VK. | Fotod: Alan Mehik/Saaremaa VK

Täna kell 19.00 algab senise võrkpallihooaja üks tähtsamaid mänge, kui Tallinna Selver võõrustab Aadu Luukase nime kandvate Eesti karikavõistluste poolfinaali teises ja ühtlasi otsustavas matšis Saaremaa Võrkpalliklubi. Otseülekanne algab Postimees.ee’s kell 18.55.

Laupäeval Kuressaares peetud avamängu võitis Selver üllatavalt kindlalt 3:0 (23, 18, 21). Mäng algas kodumeeskonna jaoks seejuures hästi. Avageimi juhtis Saaremaa nii 18:15 kui ka 23:21, ent vahetusest servima sekkunud Kristo Kollo aitas oma teravate pallingutega pealinnaklubi järele ja võiduni. Teises ja kolmandas geimis läks Selver oma teed juba varajases faasis. Kohtumise lõpetas justkui sümboolselt mängu suurim ebaõnnestuja Evandro Dias Souza, kes servis palli kindlalt võrku.

Juba eelnevatest kohtumistest tuttava koosseisuga mängu alustanud Selverile tõi kolm pallinguässa löönud Oliver Orav 15 (+8), Renee Teppan 13 (+4), Andrus Raadik 10 (+3) ja Marx Aru 6 punkti (+6). Hästi tegid taas oma tööd ka sidemängija Renet Vanker ja haigusest taastuvate Rauno Haidla ja Sten Vahtrase asemel taas liberona tegutsenud saarlane Denis Losnikov. Saaremaa meeskonna resultatiivseim oli Hindrek Pulk 12 punktiga (+4), lisa ei tulnud seekord aga eriti kusagilt. Kui temporündaja Sauli Sinkkonen tegi oma veel ära (8 punkti, +7), siis Wennder Lopes kogus 7 (+1), Keith Pupart 4 (0), Markus Uuskari 3 (0), Evandro Dias Souza 3 (-3) ja Rauno Tamme 0 punkti (-2).

Saaremaa peab tänase mängu võitma esmalt 3:0 või 3:1 ja seejärel alistama pealinnaklubi ka kuldses geimis, vastasel juhul mängib 22. detsembril toimuvas finaalis Selver. Teine poolfinaal Tartu Bigbanki ja TalTechi vahel algab sel laupäeval ja lõpeb päev hiljem.

Tänast mängu kommenteerib Karl Rinaldo koos endise rannavõrkpalluri ja Eesti viimaste aastate ühe edukama treeneri Rivo Vesikuga.

Võrkpall24 toob suure kohtumise eel välja kolm suurt küsimust:

Esiteks, kas Saaremaa saab servi uuesti toimima? Saarlased alustasid hooaega võimsalt ja üheks nende edu aluseks oli just tugev hüppelt palling, mida viljevad põhikoosseisust nii Hindrek Pulk, Evandro Dias Souza, Wennder Lopes kui ka vahel Alexander Tusch. Lisaks leiab võistkonnast mitu korraliku planeeriva pallinguga mängijat. Kahes viimases mängus Selveriga – esmalt Credit24 Meistriliigas ja seejärel ka karikasarjas – on nende pallinguässade arv langenud aga varasemalt 2,0 ässalt 1,0 peale (geimi kohta). Kas võtmeelemendi selge ärakukkumine on tingitud füüsilisest vormist või ei pea mängijate närvid tähtsates kohtumistes vastu? Juhul kui saarlased jätkavad täna servil samamoodi, pääseb finaali Selver.

Teiseks, kas Losnikov jätkab põhikoosseisus? Ühtpidi on saarlased servil järele andnud, teisalt vöib öelda, et Selver on hooaja esimeste kuudega võrreldes igal pool juurde suutnud panna. Kui meeskonna sidemängija Renet Vanker ja ründajad eesotsas Renee Teppaniga on oodatult aja jooksul mänguklassi parandanud, siis Denis Losnikovi tähtsates mängudes põhirolli lülitumine on olnud huvitav ja meeldiv üllatus. Eesti koondise endine libero on vanale positsioonile naasnud ning koroonaviirusest taastuvate Rauno Haidla ja Sten Vahtrase töö kahe mänguga kenasti üle võtnud, kaitses asjad kontrolli all hoidnud ning meeskonna võitudeni aidanud. Näib, et peatreener Rainer Vassiljevil pole ühtegi põhjust, miks tänases mängus kogenud Losnikovi asemel kuuajalise pausi järel taas Haidlat ja Vahtrast kasutama hakata.

Kolmandaks, kellega saarlased mängu alustavad? Viimased kaks mängu on Saaremaa esinenud sedavõrd kehvasti, et Ioannis Kalmazidise meeskonna algkoosseisus võib täna näha ehk midagi põnevat. Eelkõige on küsimus õhus seoses brasiillasest nurgaründaja Evandro Dias Souzaga, kelle kahe viimase mängu saldo on 11 punkti (efektiivsusnäitaja -1). Samas pole ka tema asendaja Rauno Tamme vahetusest sekkununa õnnestunud (3 punkti, -8). Seda on aga palju loota, et kapten Keith Puparti kõrval alustab nurgaründajatest mängu Helar Jalg, sest Selveri-suguse meeskonna vastu ei saa saarlased kahe kaitsva suunitlusega nurgaründajaga peale minna. Üks variant oleks tuua teine diagonaalründaja Markus Uuskari oma endise positsiooni peale, ent kas sellist riski julgeksid saarlased võtta? Ja kes teab, ehk teeb Kalmazidis hoopis “topeltvahetuse” juba enne mängu ära ning toob Alexander Tuschi ja Hindrek Pulga asemel sidemängija ja diagonaalründaja kohal väljakule Nikodem Wolanski ja Markus Uuskari.

Ja lõpetuseks, mängu kaalu on raske üle hinnata, sest karikavõistlused on teatavasti hooaja esimese poole tähtsaim võistlus. Eriti veel hooajal, kus seda, kas ja mil moel hooaja teine pool ära mängitakse, ei tea keegi. Saarlased on oma tegevusajal kõigil kolmel eelneval aastal karikasarjas finaali jõudnud, Selver suutis seda aga viimati 2016. aastal, mil meeskonda juhendas just Vassiljev. Kullamängust eemale jäämine oleks seetõttu mõlemale klubile erinevatel põhjustel väga valus.

scroll to top