KRAHH! Eesti kaotas 2:0 eduseisust Horvaatiale

Horvaatia koondis mängus Eestiga. | Foto: CEV

Eesti rahvusmeeskond pidi 5000-pealise fänniarmee ees vastu võtma valusa 2:3 (25:20, 25:22, 18:25, 24:26, 9:15) kaotuse. Eestil on jäänud vaid teoreetiline võimalus alagrupist edasi pääsemiseks. Selleks peame võitma neljapäeval olümpiavõitjaid prantslasi.

Eesti koondis alustas järgnevas koosseisus: temporündajad Ardo Kreek ja Andri Aganits, diagonaalründaja Renee Teppan, nurgaründajad Oliver Venno (oma 200. mängus rahvuskoondise eest) ja Kristo Kollo, sidemängija Robert Viiber, libero Silver Maar.

Horvaatia poolelt saadeti lahingusse: sidemängija Tsimafei Zhukouski, libero Sven Sarcevic, diagonaalründaja Leo Andric, nurgaründajad Marko Sedlacek ja Filip Sestan ning temporündajad Kruno Nikacevic ja Sandro Dukic.

Viiegeimilise lahingu järel pidi Eesti vastu võtma valusa 2:3 kaotuse. Eestlaste parimana tõi Renee Teppan 29 punkti (efektiivsusnäitaja +20, rünnakute realiseerimine 56%). Horvaatide edukaim oli Marko Sedlacek 20 silmaga (+17, 59%).

Eesti koondis lahendas rünnakuid 49-protsendiliselt, Horvaatial oli vastav näitaja vaid pügala võrra parem. Eesti vastuvõtuprotsent oli 54%, horvaatidel aga 41%.

Külalisvõistkond säras blokis, kogudes 16 silma. Eesti kontole laekus 7 blokipunkti.

1. geim:

Eesti koondis alustas närviliselt, jäädes pärast Robert Viiberi ebaõnnestunud tõstet 2:5 kaotusseisu. Edukas tegutsemine rünnakul tõi aga eestlased peagi 7:6 eduseisuni. Tänane sünnipäevalaps Andri Aganits viis Eesti juba 12:9 ette. Viiberi tugeva pallingu toel kärises Eesti eduseis juba 4-punktiliseks – 18:14.

Eestlased olid rõkkava Saku suurhalli ees sõiduvees – selle tunnistuseks mängisid Viiber ja Aganits edukalt „vahe“-kombinatsiooni, seisuks seati 22:18.

Seisul 23:19 nägime Cedric Enardi kavalat vangerdust, kui Kollo asemel vahetati eesliinis väljakule Timo Tammemaa, kes harjumatul positsioonil kohe ka rünnaku lahendas ning Eestile esimese geimpalli teenis. Horvaadid küll järgnevalt pareerisid selle edukalt, kuid teist enam ei suudetud. Esimese geimi võitis Eesti 25:20.

Avavaatuses oli meie koondise edukaim Renee Teppan, kelle kontole kogunes 6 punkti (+3, 71%)

Tugeva nurgakivi geimivõiduks ladus meie vastuvõtuosakond. Kristo Kollo vastuvõtuprotsent oli märkimisväärselt kõrge – 77%. Eesti suutis Leo Andrici esimeses geimis hoida 4 punkti peal (+3, 50%).

Andri Aganits (19), Oliver Venno (11) ja Renee Teppan (7) mängus Horvaatiaga. | Foto: CEV

2. geim:

Teise geimi alguses säras meie ridades esmajoones Renee Teppan, viies pallinguässaga koondise 6:3 juhtima. Järjekordse horvaatide omavea tõttu pääses Eesti juba 8:4 juhtima. Kristo Kollo eduka rünnaku järel kärises vahe juba 6-punktiliseks – 10:4! Robert Viiber lahendas palli juba teiselt puutelt – 11:5!

Horvaadid aga suutsid end kiiresti koguda ning seadsid kuuepunktilise spurdi järel viigi majja. Enne otsustavaid mängumeeste punkte leidis Eesti end ühtäkki 18:20 kaotusseisust. Ent sinilõvid ei lasknud päid norgu – Robert Viiberi serviäss lõi suurhalli taas kord rõkkama ning Eesti juhtis 22:21. Renee Teppani kavala hanituse abil võitis Eesti teise geimi 25:22.

Teppani kontole kogunes teises geimis 9 punkti (+3, 54%), sealhulgas 2 pallinguässa. Horvaadid tulid Eestile lähemale eelkõige bloki arvelt, kogudes sedaviisi 5 silma eestlaste ühe vastu.

Cedric Enardil oli pärast teise geimi võitu Horvaatia vastu rusikas taeva poole tõsta. | Foto: CEV

3. geim:

Kolmas geim algas horvaatide taktikepi all. Eesti leidis end ühtäkki 6-punktilisest kaotusseisust (4:10). Punkt punkti haaval hakkasime august välja ronima. Oliver Venno lahendas võimsa „haamriga“ ületuleva palli ning vahe oli vaid 2 punkti – 9:11. Horvaatia libises taas eest ära – 9:15.

Ivan Raici serviäss viis horvaadid ette juba 10:17. Oliver Venno asemel tuli väljakule Albert Hurt, kes lahendas kohe esimese tõste punktiks.

Vollefännid said näha ka suure tõenäosusega EM-i „edukaimate päästmiste“ videosse kuuluvat episoodi, kus horvaatlaste kapten Tsimafei Žukovski palli päästmisel üle kaameranaise viskus. Platsil jätkanud kolleegid tõid eduka blokiga intsidendi järel huulele tohterdust vajanud kaptenile vääritud tasu, tehes seisuks 12:18.

Taolisest punktist ainult innustust saanud horvaadid jätkasid geimivõidu kursil, eestlastel saabus mängujuhi kohal käekirja vahetama Renet Vanker. Edukas side-out tõi Horvaatiale 25:18 geimivõidu.

Eesti lagunes vastuvõtul. Esimeses kahes geimis nähtud ilusatest numbritest (74% ja 62%) jäi kolmandas geimis järgi vaid 41%. Kristo Kollo vastuvõtuprotsent oli sedavõrd madal kui 14% (teises geimis oli see olnud koguni 86%). Renee Teppan sai kolmandas geimis vaid 3 tõstet, millest realieseris ühe, Oliver Venno 7 tõstest kaks. Horvaatide parim oli 4 punktiga (+1, 33%) Ivan Raic.

4. geim:

Neljanda geimi alguses tõestasid eestlased, et mitte mingil juhul ei taheta mängu otsustavasse geimi lükata. Renee Teppani efektne rünnak viis Eesti 4:3 ette, kuid peagi viisid meie mängijate omavahelised ebakõlad horvaadid 4:6 juhtima. Marko Sedlaceki tugeva pallingu abil oli horvaatide edumaa 3-punktiline – 12:15. Silver Maari ennastsalgav kaitsetöö ning Renee Teppani efektne rünnak tõid viigi majja – 15:15. Nutikad lahendused 25-aastaselt Sedlacekilt viisid külalisvõistkonna ette 19:21.

Oliver Venno võimas serviäss pani kogu 5000-pealise Saku Suurhalli rõkkama, viies seisuga 23:22 Eesti koondise kõigest kahe punkti kaugusele võidust! Matšpallini aga paraku Eesti koondis neljandas geimis ei jõudnudki. Horvaadid lükkasid 24:26 geimivõiduga mängu otsustavasse geimi.

Balkani võistkonna vankrit vedasid Raic ja Sedlacek, kes kogusid vastavalt 7 (+7, 70%) ja 6 (+5, 62%) punkti. Eestlaste parim oli taas Teppan, kes kogus 9 (+7, 62%) silma. Horvaadid mängisid meid taas kord blokiga üle, kogudes 5 blokipunkti eeslaste ühe vastu.

5. geim:

Otsustavas geimis said horvaadid edukate servide abil 1:4 algedu, võrgutrossi abil pallinguässa löönud Sedlacek viis horvaadid juba 3:6 juhtima.

Kaotusseisus 4:10 tuli väljakule vägesid juhatama Vanker. Sellest aga ei piisanud, sest horvaadid läksid oma teed – 9:15! 2:3!

Eesti koondisel on veel teoreetiline võimalus pääseda alagrupist edasi. Selleks peab Eesti võitma viimases alagrupimängus neljapäeval olümpiavõitjaid prantslasi, kuid isegi sellisest vägiteost võib väheks jääda.