fbpx
Close

Kuus klubi, kuus küsimust | Millised on Eesti klubide murekohad kaks nädalat enne uue hooaja algust?

Vasakul ülevalt: Denis Losnikov (Rakvere), Rait Rikberg (Tartu), Avo Keel (Pärnu), Urmas Tali (Saaremaa), TTÜ meeskond, Oliver Orav (Tallinna Selver). | Fotod: Siim Semiskar; volley.ee

Credit24 meistriliiga uue hooaja alguseni on jäänud tänase seisuga pool kuud ehk 15 päeva. Kui üldplaanis paistab, et nii klubid kui ka liiga on võrreldes mullusega sammu edasi astunud, siis mõned küsimärgid jäävad pallimänguklubides üles alati – see on üks osa ala võludest ja valudest.

Võrkpall24.ee toob iga Eesti klubi osas välja ühe võimaliku murekoha, mis võib hetkeseisu põhjal mingil hetkel probleeme tekitama hakata.


Saaremaa Võrkpalliklubi

Debüüthooajal kõik kodused tiitlid võitnud saarlased jäid hooaja esimesel kontrollturniiril Pärnule alla selgelt 0:3. Meeskonnas on vahetunud palju mängijaid, ent põhieesmärgist – üle poolte mängijate peavad olema kodusaarelt – hoitakse edukalt kinni ka algaval hooajal.

Suurim murekoht: Kas uus liider ikka leitakse? Saarlased olid augustiks komplekteerinud juba sisuliselt kogu meeskonna, vaid nurgaründaja kohale otsiti võõrsilt veel vajalikku täiendust. Olgugi et vahepeal on möödunud poolteist kuud ja uus hooaeg seisab ukse ees, pole klubi tegevjuhil Hannes Sepal õnnestunud jätkuvalt sobiva hinna ja kvaliteediga mängijat saarele tuua. Mängijateturult on lihtsalt sedavõrd keeruline taolisel tasemel mängumeest septembris leida. Nurgaründaja roll on meeskonnas teatavasti üks tähtsamaid, sest tema ülesannete hulka kuulub nii ründamine kui ka servi vastuvõtmine. Juhul kui Saaremaa alustabki hooaega uue meheta, jääb neil nurgaründaja positsioonil võimsusest veidi puudu. Trio Rauno Tamme, Helar Jalg ja Mart Toom võib heal päeval küll Pärnule ja Tartule hambaid näidata, ent eurosarjas läbilöömiseks (edu korral ootab juba teises ringis ees Prantsusmaa klubi Poitiers’i Stade Poitevin) oleks üht silmapaistvat leegionäri siiski juurde tarvis.


Tartu Bibgank

Eelmisel hooajal nii karikafinaalis kui Eesti meistrivõistluste finaalseeris Saaremaa paremust tunnistama pidanud tartlased on pannud uueks hooajaks kokku hea meeskonna. Et klubi peatreenerile Andrei Ojametsale mitte meelehärmi valmistada, olgu lisatud, et meeskond on esialgu hea vaid paberil, sest esimese mängu peavad nad alles täna õhtul kodusel kontrollturniiril Pärnu vastu.

Suurim murekoht: Tartu tegi suvel koduse võrkpallimaastiku parima tehingu, kui meelitas Saaremaalt enda ridadesse Hindrek Pulga. 27-aastane diagonaal võib heal päeval otsustada Balti liigas mängu ära ükskõik millise meeskonna vastu. Ent teisalt on alati üleval küsimus – kuidas Pulga tervis suurele koormusele vastu peab? Kaks aastat tagasi Poola kõrgliigaklubis Kielces lepingule ülilähedal olnud, ent lõpuks seljavigastuse tõttu kurvalt kodumaale naasnud Pulk sai mullu Saaremaal koormust jagada teise kohaliku tippmängija Siim Põlluäärega, ent Tartus tänavu tal sarnast abilist kõrval pole. Meeskonna teine diagonaal on nooruke Hergo Hansman ning klubi peamised nurgaründajad Stefan Kaibald, Samuel Walker ja Märt Tammearu ei näi tüübilt samuti diagonaalründaja kohale sobivat. Nii nagu Tartul on küsimus, kuidas Pulk üksi vastu peab, tunneb Saaremaa muret, kas Siim Põlluäär suudab kogu hooaja heal tasemel välja vedada. Ka neil puudub pärast Markus Uuskari lahkumist väärt asendusmees diagonaalründaja kohale.


Pärnu Võrkpalliklubi

Kevadel Credit24 Balti liigas finaali jõudnud pärnakad kerkisid eelmise nädala Võru turniiri võiduga uue hooaja kullafavoriitide hulka. Avo Keele meeskond näib septembrikuu alguse kohta välja üle ootuste hea.

Suurim murekoht: Kas esmamulje on petlik? Pärnu alustas mäletatavasti ka eelmist sügist bravuurikalt. Balti liiga esimestes mängudes võideti ülikindlalt nii Rakveret, Tartut kui Riia Tehnikaülikooli. Meeskonna rünnakuid vedasid nendes mängudes muuhulgas kaks leedukat, Edvinas Vaškelis ja Robert Juhnevitš, kellest hiljem kujunesid välja pigem pulli- kui spordimehed. Suvel viis Pärnu leegionäride osas sisse korrektuurid. Meeskonda jäi temporündaja Toms Švans, leedukate asemele toodi aga Läti talent Atvars Ozolinš, ukrainlane Ilja Kovaljov ja brasiillane Chizoba Neves Atu. Kolmik paistab esimeste proovieksamite tulemuste põhjal hoopis asjalikum kui Leedu duo, ent eelmine hooaeg õpetas pärnakaid – liiga vara ei tohi hõisata. Kui vastased uute meeste liigutusi tundma õpivad, võivad jõujooned muutuda.


Tallinna Selver 

2016. ja 2017. aasta Eesti meisterklubi näitas mullu tippudele kohati hambaid, ent suures plaanis ohtlikuks ei saanud. Uuel hooajal loodetakse aga medalimängu naasta.

Suurim murekoht: Kas kogemusteta on võimalik suures mängus kaasa lüüa? Selveri noor meeskond muutus kahe hooaja vahel veelgi nooremaks. Kaupo Kivisilla, Reimo Rannari, Denis Losnikovi ja Taavi Nõmmistu lahkumise järel on klubi vanim mängija 24-aastane ameeriklane Matt Callaway, kes pole kunagi profivõrkpalli mänginud. Ka uus peatreener Aapo Rantanen, Soome noortekoondiste juhendaja, pole sel tasemel meeskonda varem peatreenerina juhendanud. Potentsiaali on Selveril nii väljakul kui selle kõrval kõvasti, ent nagu elu on näidanud, tekib ainsagi kogenuma meheta toimetades tahes-tahtmata ebastabiilsust. Pealinnaklubi parim šanss medal võita võib avaneda karikasarjas, kus ettearvamatust toob mängu loosiõnne faktor ja varajane toimumisaeg (finaal mängitakse juba detsembris, mil klubid pole oma kokkumängus veel nii kindlad kui kevadel).


Rakvere Võrkpalliklubi

Rakvere on tänavuseks hooajaks kokku ajanud korraliku pundi, olgugi et klubi juhendaja Andres Toode kombel sõna “fantastiline” kasutamiseks sooviks enne mõnd kontrollkohtumist näha.

Suurim murekoht: Kust tuleb rünnakujõud? Rakvere on öelnud selgesõnaliselt välja, et plaanib suure kolmiku ees tänavu vähemalt ühe medali ära võtta. Rakverel on tänavu noorus ja kogemus kenasti balansseeritud, ent mänguliselt tekib üks küsimus. Kui vastuvõtu osas peaksid Denis Losnikov, Alari Saar ja Robin Valting kuuluma liiga paremikku, siis kes hakkavad meeskonna rünnakuid vedama? Diagonaal Taavi Nõmmistu polnud mullu Selveris raskete pallide lahendamisel piisavalt efektiivne ning näiteks Hindrek Pulga ja Siim Põlluäärega samale reale teda asetada veel ei julgeks. Rakvere nurgarünnakuid asuvad lahendama eelkõige ilmselt Losnikov, kes koondises ja ka Selveris mänginud pikalt pigem liberona, ja Markus Uuskari, kes teeb sporti kaitseväe kohustuste kõrvalt. Kogenud Tanel Uusküla taastub veel mõnda aega jalaoperatsioonist ning Andris Õunpuul ei pruugi enam jätkuda füüsilist võimekust suurteks medalimängudeks.


TalTech (vana nimega Tallinna Tehnikaülikool)

TalTech näitas eelmise hooaja teises pooles juba üsna korralikku võrkpalli, ent kahe liidri, Tauno Lipu ja Dimitri Korotkovi lahkumine tähendas seda, et meeskond peab uuesti kokkumängu klapitama hakkama.

Suurim murekoht: Kas taset on piisavalt? TalTechil on kätte jõudnud n-ö uue suuna kolmas ehk viimane hooaeg, mil esialgsete plaanide kohaselt sooviti naasta medaliheitlusse. Liiga tase on täna aga sedavõrd korralik, et üksnes (üli)koolipoiste toel näib medali võitmine võimatu. Sarnaselt Selverile napib ka TalTechil kogemust ja stabiilsust. Ja erinevalt teisele pealinnaklubile pole neil ka selliseid liidreid nagu Oliver Orav või Albert Hurt, kes oleks end kohalikus liigas või A- ja B-koondises pildile mänginud. Tõsi, pole välistatud, et mõni noor eesotsas Mihkel Nuudiga teeb juba hooaja varajases faasis edukate rünnakutega omale nime.

scroll to top