fbpx
Close

Kuus tähelepanekut | Tartlaste või hoopis pärnakate kodusaal? Toobal jahib esimest tiitlit, finaalturniiril mängib kuus ukrainlast

Tartu Bigbank. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Credit24 Balti liiga hooaeg kulmineerub sel nädalal Tartus, kus tiitli eest asuvad heitlema kodupubliku ees mängiv Bigbank ning Gargždai, TalTech ja Pärnu.

Nagu juba varem oleme kirjutatud, pole 2005. aastal loodud ühisliigas kunagi varem juhtunud sedasi, et ükski eelmise hooaja medalistidest ei pääse finaalturniirile. Aga just nõnda seekord läks, sest tiitlikaitsja Tallinna Selver kaotas veerandfinaalis Gargždaile, mullune hõbemedalist Saaremaa Võrkpalliklubi lõpetas kahe hooaja vahel tegevuse ja mullune pronks, Läti esiklubi Jekabpilsi Luši kaotas veerandfinaalis Pärnule.

Võrkpall24 toob siinkohal aga välja veel kuus huvitavat tähelepanekut seekordsest finaalturniirist.

*Tagasi tuttavas saalis. Finaalturniir toimub Tartus, kus viimastel aastatel on peetud palju olulisi Eesti klubi- ja koondisemänge. Ent mängusaaliks pole seekord Ülikooli Spordihoone, vaid A. Le Coqi spordimaja, kus viimati mängiti suuri võrkpallikohtumisi 2018. aastal. Nimelt toimusid toona A. Le Coqi spordimajas tartlaste kodumängud Eesti meistrivõistluste finaalseerias Saaremaa Võrkpalliklubi vastu. Tiitli võitis Saaremaa, kes teenis oma esimesel tegutsemisaastal mäletatavasti kõik kolm tiitlit. Toonastest võitjatest on seekordsel finaalturniiril esindatud Aleksander Eerma, Rauno Tamme ja Mihkel Tanila, kes esindavad hetkel TalTechi ridu.

*Kes end kodusemalt tunneb? Jätkates A. Le Coqi spordihoonest rääkimist, on tegu pigem pärnakate kui tartlaste koduväljakuga. Nimelt on A. Le Coqi spordimaja seestpoolt väga sarnane Pärnu spordihallile, mis pole ka ime, sest pärnakad võtsidki oma spordimekat ehitades Tartusse kerkinud hoonest kõvasti šnitti. Nii peaks kogu saal – mõlemad küljetribüünid ja üldised proportsioonid – igapäevaselt Pärnus harjutavatele meestele tekitama koheselt koduse tunde, samal ajal kui Bigbanki meeskond, kes tegi esimese treeningu A. Le Coqi spordihoones neljapäeva hommikul, peab oludega veel harjuma. Suurt rolli ei tohiks need nüansid aga taolisel finaalturniiril mängida.

A. Le Coqi spordihoone tänahommikusel Gargždai treeningul. | Foto: Karl Rinaldo/Võrkpall24

*Kes leiab saalist tiitlikaitsja? Ilmselt mitte keegi, sest ühtegi tiitlikaitsjat saalis pole. Tänu sellele, et viis mängijat mulluse Balti liiga tšempioni Selveri ridadest teenib tänavu leiba võõrsil ja Selver ise seekord finaalturniirile ei pääsenud, on plats tiitlikaitsjatest tühi. Kõige hilisemad võitjad tulevad seega 2019. aastast, kui tiitli teenis Tartu Bigbank. Toonastest põhitegijatest on nüüd Tartus kohal Bigbanki enda mängijad Hergo Hansman, Alex Saaremaa, Kevin Soo, Mart Naaber ja Rait Rikberg ning Gargždai kapten Dmitri Šlomin. 2020. aastal jäi hooaeg vahetult enne finaalturniiri korooonapandeemia tõttu pooleli.

*Toobal soovib kirjutada uue peatüki. Finaalturniiri vanim mängija on 42-aastane Eesti koondise kapten Kert Toobal, kes on löönud varasemalt Balti liigas kaasa kokku kolmel hooajal (2008-09, 2019-20, 2020-21), kuid pole kordagi esikohta veel võitnud. 2009. aastal kaotas ta Tartuga finaalis 1:3 Tallinna Selverile, 2020. aastal jäeti finaalturniir koroonapandeemia saabumise tõttu ära ning mullu sai ta poolfinaalis vigastada ja tartlased jäid lõpuks neljandaks. Kui Toobal läheb jahtima oma esimest tiitlit, siis vaid korra on Balti liiga võitjaks kroonitud teine Tartu suurte väliskogemustega mees Martti Juhkami, kelle tiitel pärineb Tartuga 2012. aastast.

*Kas kõik soovijad pääsevad saali? A. Le Coqi spordihoone mahutab küll rohkem pealtvaatajaid, ent saali lastakse riiklike piirangute tõttu finaalturniiriks maksimaalselt 1000 inimest. Et omajagu on kohal asjaosalisi ja kutsetega spordisõpru, siis müüki läks vaid 700 piletit. Võrkpallisõpradel tasub igaks juhuks seega kiirustada, et tähtsatest mängudest kindlasti osa saada.

*Ukrainlased finaalturniiril. Enim leegionäre tuleb tänavu Balti liigas Ukrainast ehk riigist, mille hetkeolukorda ei pea ka võrkpallisõpradele pikemalt selgitama. Finaalturniiril esindab Leedu esiklubi Gargždaid suisa neli välismaalast, kõik ukrainlased, kellest kolm – kaptenist sidemängija Dmitri Šlomin, temporündaja Viktor Šekaljuk ja nurgaründaja Andrei Šmirov – on ka ilmselt põhikoosseisus. Meeskonna neljas ukrainlane on puhtalt leedu keelt rääkiv teine libero, 36-aastane Sergei Šegol. Pärnu Võrkpalliklubi põhimeeste hulka kuuluvad aga teatavasti nurgaründaja Boris Žukov ja temporündaja Bogdan Mazenko.

*Credit24 Balti liiga esimeses poolfinaalis kohtuvad täna kell 17.00 TalTech ja Pärnu, teise finalisti selgitavad kolm tundi hiljem Tartu Bigbank ja Gargždai. Mõlemad poolfinaalid ja homne finaal on nähtavad Duo5 telekanalis ja Postimehe veebilehel.

Vaata ka eilset intervjuud TalTechi rünnakuliidri Matej Šmidliga:

scroll to top