Läti lipp lehvib kõrgel: kas lõunanaabrid võidavad rannavolles suisa kaks medalit?

Tina Graudina rünnakule üritab käed ette panna kanadalanna Brandie Wilkerson. | Foto: FIVB

Tokyosse Shiokaze pargi roheluse keskele rajatud rannavõrkpalliareenil on kätte jõudmas otsustavad mängud. Meie lõunanaabritel on põhjust rõõmustada: nii meeste kui ka naiste turniiril ollakse veerandfinaalis esindatud. Pärastlõunal selgub, kas maailma edetabeli 23. paar Tina Graudina/Anastassija Kravcenoka suudab end läbi murda ka medalimängudele.

Tunamullused Euroopa meistrid Graudina ja Kravcenoka on kaheksa parema sekka jõudmiseks maha pidanud mitu rasket lahingut. Alagrupi avamängus kaotati 1:2 (13:21, 21:16, 11:15) nii Ostrava kui ka Sotši 4-tärnilise MK-turniiri võitnud Ameerika Ühendriikide paarile Kelly Claes/Sarah Sponcil (3.). Seejärel kohtuti tugevate brasiillannade Ana Patricia ja Rebeccaga (15.), kelle vastu õnnestus kolmegeimiline mäng võita 2:1 (21:15, 12:21, 15:12). 16 parema hulgas mindi kokku enda alagrupi täiseduga läbinud Venemaa paari, Nadježda Makroguzova/Svetlana Kholominaga (6.). Esimese geimi 16:21 kaotuse järel suutsid lätlannad end koguda, võites teise 21:17. Otsustav geim oli lõpuni pingeline. Graudina ja Kravcenoka tõid peo siiski lätlaste õuele, kui võideti geim minimaalse vahega, 15:13.

Kaheksandikfinaali järgselt rahvusvahelisele võrkpalliliidule antud intervjuus pidas Graudina paari võitluslikkust otsustavaks faktoriks mängu enda poole kallutamisel. „Pöörane mäng! Me olime kaotusseisus, kuid suutsime end kartmatult läbi murda. Meil ei olnud enam midagi tagasi hoida ega kaotada.“ nentis Graudina.

Täna Eesti aja järgi kell 15 lähevad esimese Läti naisrannavõrkpallipaarina olümpiale pääsenud Graudina/Kravcenoka veerandfinaalis vastamisi Kanada paariga Heather Bansley/Brandie Wilkerson (15.), kes lülitas 16 parema seas konkurentsist Claes/Sponcili. Lätlannade kasuks räägib fakt, et viimane omavaheline kohtumine mai lõpus Sotši MK-turniiri veerandfinaalis päädis Graudina/Kravcenoka 2:1 võiduga.

Samal tabelipoolel võitlevad koha eest poolfinaalis valitsevad maailmameistrid Kanadast Sarah Pavan/Melissa Humana-Paredes (2.) ning MM-pronksid Austraaliast Taliqua Clancy/Mariafe Artacho del Solar (17.). Alumisel tabelipoolel on poolfinaali jõudnud šveitslannad Joana Heidrich/Anouk Verge-Depre (4.) ning USA-d esindavad April Ross ja Alexandra Klineman (5.)

Kas veerandfinaali jõudnutest madalaima edetabelikohaga Plavins ja Tocs suudavad end murda medalimängudele? | Foto: CEV

Meeste turniiril on kaheksa parema hulka jõudnud lätlased Martinš Plavinš ja Edgars Tocs (34.). Alagrupis koroonaviirusest räsitud Perusic/Schweineri (5.) vastu loobumisvõidu saanud mehed kindlustasid edasipääsu 2:1 (13:21, 21:19, 15:11) võiduga valitsevate maailmameistrite, maailmameistritest venelaste Vjatšeslav Krassilnikov/Oleg Stojanovski (2.) üle. Venemaa koondise abitreeneri Rivo Vesiku sõnul oli tegu pigem venelaste kaotuse kui lätlaste võiduga: „Väga lihtne õppetund – mitte kunagi ei tohi jalga sirgu lasta. Lätlased ei pannud kuskilt juurde, vaid meie lagunesime nii tehniliselt, mentaalselt, taktikaliselt kui ka moraalselt.“ Kaotusest hoolimata pääsesid ka Krassilnikov ja Stojanovski alagrupist edasi.

Kaheksandikfinaalis lülitasid lätlased konkurentsist tugevad brasiillased Evandro/Bruno. Enesekindlusest pakatanud Edgars Tocs ütles rahvusvahelisele võrkpalliliidule antud intervjuus: „Teadsime, kuidas nende mängu lahti harutada, sest olime seda suutnud ka 2019. aastal, kui viimati nendega kohtusime ja võitsime.“ Brasiillastele loovutati vastavalt 19 ja 18 punkti. Kaheksa parema seas minnakse kokku Bruno viie aasta taguse partneri Alison Ceruttiga, kes alates 2019. aastast jagab väljakupoolt 2013. aasta MM-hõbeda Alvaro Filhoga. Seega on lõunanaabritel võimalus konkurentsist lülitada mõlemad tiitlikaitsjad.

Veerandfinaalid mängitakse kolmapäeval, 4. augustil.