fbpx
Close

Maailma profispordi ajalugu teinud Karpolist on saamas Guinnessi rekordi omanik

Nikolai Karpol on teeninud lisaks sportlikele tiitlitele ka mitu riiklikku preemiat, mille on talle üle andnud Venemaa president Vladimir Putin isiklikult. | Foto: Aleksei Družinin/TASS

Legendaarne Venemaa võrkpallitreener, 82-aastane Nikolai Karpol jätkab Jekaterinburgi Uralotška naiskonna treenimist ka uuel hooajal. Maailma profispordi ajaloost ei leidu enam kedagi teist, kes oleks nii kaua ühe võistkonna juures olnud kui tema – üle poole sajandi. Idanaabrite alaliit on otsustanud seetõttu esitada avalduse Karpoli Guinnessi rekordite raamatusse pääsemiseks, kirjutab Sovetski Sport.

Seda on raske uskuda, kuid Nikolai Vassilijevitš asus Jekaterinburgi (toona Sverdlovsk) klubi treenima 1969. aastal. Võrdluseks: kogenud treener Urmas Tali sündis 1970. aastal, USA presidendi Richard Nixoniga seotud Watergate’i skandaal puhkes 1973. aastal ja ABBA-st sai tänu Eurovisiooni lauluvõistluse võitmisele maailma üks edukamaid muusikakollektiive 1974. aastal. 1969 oli sügav nõukogude aeg, mil Eesti taasiseseisvumiseni ja meie tänaste tippvõrkpallurite sünnini oli jäänud mitukümmend aastat.

Karpoli sportlikud saavutused äratavad sama palju aukartust nagu tema tööstaaž. Ta on viinud Uralotška naiskonna 25 korral (!) Venemaa meistritiitlini ja 8 korral (!) Euroopa parima klubi tiitlini. Mõlemad näitajad on mõistagi absoluutsed rekordid.

Kuulsust kogus ulguva karu hüüdnime poolest tuntud treener ka koondisetasandil. Just tema käe all on venelased võitnud enamik oma tähtsamatest tiitlitest. Karpol viis Nõukogude Liidu naiskonna 1980. ja 1988. aastal olümpiavõiduni, 1990. aastal maailmameistritiitlini ning Nõukogude Liidu/Venemaa seitsme Euroopa meistritiitlini (esimene 1979 ja viimane 2001).

Tuleb välja, et maailmas oli varasemalt leidunud üks mees, kes juhendas profiklubi järjest täpselt 50 aastat. USA pesapallitreener Connie Mack treenis Philadelphia Athleticsit selle sünnist 1901. aastal kuni sajandi keskpaigani. Macki käe all võitis Philadelphia viis riigi meistritiitlit. 1937. aastal esitleti teda pesapalli Kuulsuste hallis. Ja aasta hiljem… Aasta hiljem sündis Valgevenes Brestis Nikolai Karpol, kellest sai omakorda 72 aastat hiljem võrkpalli Kuulsuste halli liige.

Kuna Karpol on Mackist värskelt möödunud, ongi otsustanud Venemaa võrkpalliliit esitada tituleeritud treeneri Guinnessi rekordite raamatu kandidaadiks. Hetkel ei näi paistvat ühtegi põhjust, miks ta raamatusse ei peaks pääsema.

“Guinnessi rekordite raamat” on iga-aastane teatmik, mis sisaldab valiku maailmarekordeid – niihästi inimeste saavutusi kui ka looduslikke ekstreemsusi. Ka raamatu endaga seostub üks maailmarekord. Nimelt on see kõigi aegade müüduim autoriõiguste kaitsega raamat. See on ka üks raamatuid, mida USA raamatukogudest kõige sagedamini varastatakse, teab Vikipeedia.

scroll to top