Maailmameistrid pudenesid Tokyo OM-il konkurentsist juba veerandfinaalis, ees ootavad medalimängud

Argentina diagonaalründaja Bruno Lima rünnakul. Kas Argentiina edulugu jätkub ka poolfinaalis? | Foto: FIVB

Ariake spordihoone Tokyos oli täna elektrist pungil, sest päeva lõpuks pidi kaheksast sõelmängudele pääsenud koondisest alles jääma vaid neli. Huvitaval kombel jätkavad medalitele mängimist ainult B-alagrupist edasi pääsenud koondised. Veerandfinaalide suurima üllatuse sepistas Argentiina, võites Itaaliat viiegeimilises lahingus.

B-alagrupist kahe esimesena edasi pääsenud Venemaal ja Brasiilial oli võrdlemisi lihtne tööpäev. Päeva esimeses mängus Venemaa ja Kanada vahel läks tõeliselt nugade peale ainult teine geim, mille venelased võitsid 30:28. Esimeses geimis loovutati vastastele 21 ja kolmandas 22 punkti.

Kanada nurgaründaja Gordon Perrini 15 punktist ei piisanud, et vahtramaa sportlased oleksid saanud jätkata jahti riigi ajaloo esimesele olümpiamedalile võrkpallis. Venelaste tugeva löögirusika moodustanud Maksim Mihhailov, Dimitri Volkov ja Jegor Kljuka, kes tõid vastavalt 15, 14 ja 12 punkti, olid seekord Kanada jaoks liiast. Just rünnaku võimsuse ja teravusega panid venelased oma paremuse maksma. Detailsem statistika on leitav siit.

Venemaa kapten, klubivõrkpalli Kemerovo Kuzbassis mängiv sidemängija Igor Kobzar ei pidanud rahvusvahelisele võrkpalliliidule antud intervjuus võistkonna esitust kuigi teravaks. „Raske on mängida esimesena veerandfinaalmängu ja seda just päeva esimeses mängus. Rõõm on siiski tõdeda, et saime võrdlemisi kerge võiduga edasi,“ võttis Kobzar võiduka mängu kokku.

Wallace de Souza on üks peamisi Brasiilia punktikahureid. Kas lisaks Rahvuste Liigale triumfeeritakse tänavu ka olümpial? | Foto: FIVB

Venelasi ootab poolfinaalis ees tuttav vastane. Tiitlikaitsja Brasiilia oli veenva 3:0 (25:20, 25:22, 25:20) võiduga üle korraldajamaast Jaapanist. Kahekohalise punktisummani jõudsid brasiillaste seast kolm mängijat. Võitjate parimana tõi 16 punkti Kuuba päritolu nurgaründaja Yoandy Leal. Wallace de Souza ja Ricardo Lucarelli panustasid vastavalt 13 ja 10 punktiga. Üleplatsimeheks osutus jaapanlaste kapten Yuki Ishikawa, kelle 17 punktist valitseva Rahvuste Liiga võitja alistamiseks siiski ei piisanud. Poolfinaalis Venemaa vastu soovib Brasiilia kindlasti revanši võtta alagrupiturniiril saadud 0:3 kaotuse eest.

Tänase päeva üllatuslikuima tulemuse eest hoolitses Argentina, kes lülitas tulemusega 3:2 konkurentsist mitmete tiitlitega pärjatud, ent alles esimest olümpiavõitu jahtinud Itaalia koondise. Viimati 21 aastat tagasi Sydneys poolfinaali jõudnud Argentiina jaoks ei alanud veerandfinaal Rio olümpiahõbeda Itaalia vastu kuigi roosiliselt. Esimene geim kaotati 21:25. Teises ja kolmandas geimis suudeti aga taset tõsta, andes itaallastele vastavalt 23 ja 22 punkti. Kõigest 19-aastase nurgaründaja Alessandro Michieletto toodud 8 punkti toel suutsid saapamaa sportlased mängu viia otsustavasse geimi, võites neljanda geimi koguni 25:14. Lõppvaatuses vahetati pooli veel itaallaste 8:6 eduseisus. 8:10 kaotusseisust asusid argentiinlased diagonaalründaja Bruno Lima resultatiivsete servide ja rünnakute abil omakorda 12:10 juhtima. Alagrupiturniiri viimases voorus kindla 3:0 võiduga ameeriklased kuristikust alla tõuganud Argentiina vormistas pileti poolfinaali seisuga 15:12.

2 tundi ja 32 minutit kestnud põnevusetenduses tõid enim punkte kaotanud poole nurgaründajad. Sel aastal Lube võistkonna Itaalia meistriks tüürinud Kuuba päritolu Osmany Juantorena tõi karjääri viimases koondisemängus üleplatsimehena 22 punkti. Teda toetas nooruke Michieletto 21 punktiga. Võitjate parimana tõi nurgaründaja Facundo Conte 19 punkti.

Kas prantslased sõidavad septembri alguses Tallinnasse juba värskete olümpiavõitjatena? | Foto: FIVB

Viimase koha eest olümpiamängude poolfinaalis heitlesid Euroopa võrkpalligigandid Poola ja juba kuu aja pärast Saku Suurhallis mängiv Prantsusmaa. Suurele vastasseisule kohaselt läks mäng otsustavasse, viiendasse geimi, mille prantslased võitsid 15:9 ning seega kogu mängu 3:2 (21:25, 25:22, 21:25, 25:21, 15:9). Sellega langes valitsev maailmameister ja üks turniiri suurfavoriite Poola veerandfinaalis konkurentsist juba viiendat olümpiat järjest.

Märkimisväärseim vahe kahe võistkonna osas tuli esile sulustamises: prantslased kogusid 16 blokipunkti poolakate 6 vastu. Individuaalselt olid tulemuslikumad Poola vägilased, nurgaründaja Wilfredo Leon ja diagonaalründaja Bartosz Kurek, kes kogusid vastavalt 29 ja 26 punkti. Alagrupiturniiri võrdlemisi rabedalt läbinud prantslaste punktid jaotusid ühtlasemalt. Võitjate parimana tõi diagonaalründaja Jean Patry meeskonnale 21 punkti. Blokiosakonnas oli täna hea päev sidemängijal Antoine Brizardil ja temporündajal Nicolas Le Goffil. Kahe peale kokku tõid nad 9 blokipunkti.

Turniiri käigus juba kolm viiegeimilist lahingut pidanud Prantsusmaa ei saa poolfinaalis väljakule joostes end ülemäära enesekindlalt tunda. Paberi peal tugevamana tunduvad prantslased on juba korra argentiinlastelt kõrvetada saanud, kui alagrupiturniiril kaotati neile 2:3 (viimane geim 13:15).

Meeste turniiri poolfinaalid toimuvad neljapäeval, 5. augustil.  Homme selgitatakse välja neli parimat naiskonda.