fbpx
Close

Marko Mett: see on mu neljas karikafinaal, kuid esmakordselt lähen kullamängule vastu favoriidina

Finalistide treenerid Marko Mett ja Kristjan Kais. | Foto: Karl Rinaldo

TalTech/Tradehouse’i võrkpallinaiskond asub pühapäeval Saku suurhallis jahtima klubi ajaloo kolmandat Eesti karikavõistluste kulda, kohtudes kell 14.00 algavas finaalis Tartu Ülikool/Bigbankiga. Vigastuste küüsis ükski TalTechi mängija pole, mis tähendab, et finaalile minnakse vastu parimas koosseisus.

Tallinna Tehnikaülikooli peatreener Marko Mett võitis naiskonnaga neli aastat tagasi oma esimesel hooajal karikavõistlustel kulla, kuid kolmel järgneval hooajal pole õnn pealinnaklubile naeratanud. Et TalTechiga liitusid suvel mitmed Eesti koondislased eesotsas sidemängija Julija Mõnnakmäe ja diagonaalründaja Kristel Mooriga, tuleb neil finaalis kanda favoriidikoormat. Meti jaoks on tegu uue kogemusega, sest eelneval neljal hooajal oli ta finaalide eel võimaliku üllataja rollis.

“See on karikavõistlustel mu neljas finaal, kuid esmakordselt lähen kullamängule vastu favoriidina,” tunnistab ka Mett ise. “Senise hooaja tulemuste põhjal võib meid tõesti favoriidiks pidada. Aga eks ärevus on alati enne tähtsaid mänge sees. Üldiselt olen mõistnud, et veidi pärast finaali ei mäleta seda enam eriti keegi, sest peagi tulevad uued mängud ja finaalid. Huvitav kogemus saab seekordne finaal olema siiski igal juhul, sest mäng peetakse Saku suurhallis Eesti võrkpall 100 ürituse raames. Keegi nendest finaalis osalevatest naistest pole varem suurhallis mänginud. See saab olema nende ja ka minu jaoks meeliülendav sündmus. Enne karikafinaali keskendume trennides puhtalt kokkumängule.”

Meti sõnul ei alahinda Balti ja Eesti liiga liider siiski vastast sugugi, sest võitja selgub ühes mängus ja Tartu näol pole tegu juhusliku oponendi, vaid kohaliku liiga viimaste aastate valitsejaga. Tänavu on TalTech kogunud Balti liigas liidrina 28 ja Tartu teisena 22 punkti.

“Tartu on igal juhul sümpaatselt viimasel ajal mänginud,” tunnustab Mett. “Näiteks Jelgava üle võtsid nad hiljuti väga hea 3:0 võidu. Jelgava pole ju mingi kehv naiskond, ometi sai Tartu neist kindlalt jagu. Tartul ongi ainult kaks kaotust – üks meie ja teine Riia vastu. Nad on läbi aastate hästi kokkumänginud võistkond. See ongi nende suurim trump. Me kindlasti ei alahinda neid, kuna nad on ikkagi kaks viimast aastat siinmail naiste võrkpalli valitsenud.”

Teatavasti on mõlema naiskonna mängijad amatöörid, kes tegelevad spordiga töö ja kooli kõrvalt. Ka TalTechil on seetõttu vähe neid treeninguid, kus kõik põhitegijad saavad osaleda.

“Julli (Mõnnakmäe – toim.) ja Kristelit (Moor) segab kool päris palju, kuna tunnid on õhtuti trennidega samal ajal tihti. Seepärast käivad nad pallitrennis kord-kaks nädalas. Viimased kaks nädalat on läinud üleüldse nii, et meil on ainult mängud olnud. Trenni polegi saanud teha. Oleme detsembris mänginud kaheksa mängu, karikafinaal on üheksas. Seda parem ongi, et võistkonnas on tänavu nii palju mängijaid,” ütleb võrukas.

Oma mängijate seniste esitustega on Mett jäänud rahule. “Diagonaalidele ehk Kristelile ja Kadile (Kullerkann) tuleb pall lihtsalt üles virutada – peaasi, et tõste madalaks ei jää. Temporündajad on mänginud kõik kohtumised algusest lõpuni ja nad ei kurda kunagi tõste üle. Oleme igasugu erinevate koosseisudega tänavu mänginud. Ainult Melissa Varlõgina (kolmas sidemängija Mõnnakmäe ja Kaisa Bahmatševi järel – toim.) on mõne üksiku mängu saanud mängida,” ütleb Mett.

36-aastane Mett avaldab Eesti koondise abitreenerina lootust, et kodumaale naasnud koondislased suudavad järgmisel suvel treeningmahtude langemisest hoolimata rahvusnaiskonna esindamisel eelmiste aastate taset hoida.

“Balti liigas puudub võrdlusmoment, et öelda, kas ja kui palju on nende tase võrreldes eelmise hooajaga muutunud. Selge on see, et nad hoiavad end toonuses ka Eestis olles. Kui algab uus koondisesuvi ja nad on kehvemas vormis, siis küll nad pooleteise kuuga jälle paremaks treenitakse. Ei oska hetkel küll öelda midagi väga negatiivset olukorra kohta, kuigi jah, ideaalis võiksid nad teha rohkem trenni,” lisab Mett.

Lõpetuseks tuleme tagasi loo alguse juurde ja meenutame, et 2015. aastal võitsid lisaks Metile TalTechi ridades Eesti karika TalTechi tänastest liikmetest ka Kristi Nõlvak, Kaisa Bahmatšev ja Mari Loorman. Kaks tänast naiskonna liiget, Mõnnakmäe ja Eliisa Peit, olid toona aga hõbemedaliga leppima pidanud Kohila võistkonna põhitegijad.

TalTech/Tradehouse’i võimalik algkoosseis: sidemängija Julija Mõnnakmäe, nurgaründajad Maria Säästla ja Merilin Paalo, temporündajad Mari Loorman ja Eliisa Peit, diagonaalründaja Kristel Moor, libero Kristi Nõlvak.

Parandatud: TalTech võitis oma esimese karikavõistluste kulla 2014. aastal, mil naiskonda juhendas Tiit Kõiv.

scroll to top