fbpx
Close

Miks ja kuidas sai maailma parimast võrkpallurist poolakas?

Wilfredo Leon Poola koondise särgis. | Foto: Oleksiewicz/PressFocus/SIPA/Scanpix

Eesti ja Poola vaheline avavooru mäng teenib eeldatavasti tähelepanu ka rahvusvahelises pressis, sest just täna teeb Euroopa meistrivõistlustel debüüdi maailma parimaks võrkpalluriks peetav kuubakas Wilfredo Leon.

Leon on maailma võrkpallis omamoodi nähtus. 14-aastaselt Kuuba meeste koondises debüteerinud nurgaründaja esindas oma sünnimaad 2007. kuni 2012. aastani. Oma viimasel turniiril Kuuba särgis võitis ta Maailmaliigas pronksi, võitjaks krooniti toona aga tema tulevane koduriik Poola.

Võimsa füüsise poolest tuntud Leon pages Kuubast 2013. aastal, pidas seejärel olude sunnil mängupausi ja liitus 2014. aastal Kaasani Zeniidiga, kellega võitis neljal hooajal järjest Meistrite liiga.

Poola koondisse tõi Leoni aga pikaaegne elukaaslane Malgorzata Gronkowska, kellega kuubakas abiellus 2016. aasta juunis. Samal aastal sai ta ka Poola kodakondsuse, järgmisel aastal sündis aga perre tütar Natalia. Ka Venemaa tegi Leonile pakkumise nende lipu alla tulla – kuuldavasti olid summad kosmilised -, ent imemees tundis, et Poolaga on ta rohkem seotud.

Eelmise aasta MM-il ei tohtinud Leon veel osaleda, sest rahvusvahelise võrkpalliliidu reeglite järgi saab sportlane oma uut kodumaad esindada alles siis, kui on kaks aastat selle kodanik olnud. Eelmise aasta suvel kaasasid Poola treenerid siiski Leoni juba oma treeningutele, et meeskonna tulevane liige teiste mängijatega tuttavaks saaks. Kuna Leon räägib tänu abikaasale juba aastaid poola keelt, on ta rohkem poolakas kui nii mõnigi teine välisriigi lipu alla kolinud kuubakas. Ka meeskonda sulandumine kulges seega valutult.

Debüüdi tegi 201-sentimeetrine Leon Poola koondise eest tänavuse suve keskel ning augustis aitas ta poolakad juba Tokyo olümpiamängudele. Nüüd ootab teda ees aga esimene esinemine tiitlivõistlustel pärast pea kümneaastast pausi. Tuleb huvitav õhtu!

Wilfredo Leoni karjäär:

2005-2010 Capitanilos (Kuuba)
2010-2013 Orientales de Santiago (Kuuba)
2014-2018 Kaasani Zeniit (Venemaa)
2018-… Perugia (Itaalia)

scroll to top