fbpx
Close

Miks võrkpall ja mitte jalgpall? Giba andis “eestlasliku” vastuse

Giba tõmbas näidistreeningut andes selga Eesti koondise särgi, millel on peal nii tema nimi kui number. Kingituse sai ta Eesti võrkpalliliidult. | Foto: Karl Rinaldo

Brasiilia võrkpallikoondise kuldajastu üks võtmemängijaid Giba (41) viis täna Tallinnas läbi treeneritekoolituse, vastates lõpetuseks ka huviliste küsimustele.

Kui olümpiavõitjalt ja kolmekordselt maailmameistrilt uuriti, miks valis ta brasiillasena võrkpalli, mitte jalgpalli, ilmus mehe näole lai naeratus.

“See on hea küsimus. Ma mängisin tegelikult noorena ka jalgpalli ja olin seal selles enam-vähem tasemel,” muigas Giba.

“Minu isa mängis jalgpalli professionaalsel tasemel. Ent alati, kui ma läksin tema mänge vaatama, kakles ta kellegagi. Mulle ei sobinud see. Võrkpallis on võrk vahel ja füüsiline kontakt puudub. Selline mäng sobib mulle paremini,” selgitas ta “eestlaslikult”.

Eestis on osadel teiste pallimängude esindajatel, kelles võrkpallurite viimase aja edu kadedust tekitab, kombeks öelda, et võrkpalli mängivad vaid need mehed, kes kardavad füüsilist kontakti. Kui vaadata aga Gibat ja tema tegusid väljakul, on võimatu öelda, et ta kartis midagi või kedagi. Teda lihtsalt ei köitnud jalgpall nii palju. Alavalikul pole tähtis rahvus, vaid iseloom, eeldused jms.

Muide, Brasiilia võrkpalluritest 80-90 protsenti tulevad seejuures Lõuna-Brasiiliast ehk regioonist, kus elavad Euroopa taustaga inimesed. Indiaani-päritolu piirkonnast ehk Põhja-Brasiiliast leiavad tee võrkpalli juurde mõned üksikud. Giba juured asuvad tegelikult Itaalias, kust tema esivanemad Teise maailmasõja järel Lõuna-Ameerikasse põgenesid.

*Sõna “eestlaslikult” on nii pealkirjas kui tekstis pandud jutumärkide vahele, sest tegelikult ei leia see kuidagi kinnitust, et eestlastele on võrkpall sobivam kui mõni teine ala. See on müüt. Giba näide tõestab ilmekalt, et kõik oleneb persoonist – nii nagu Brasiilias on iga inimene omanäoline, nii ka Eestis. Ka Eesti spordi ajalugu tõestab, et võrkpall pole kuidagi sobivam meile kui mõni muu ala. Näiteks väga kontaktsel alal korvpallis on meil 7 olümpiamedalisti (NSVL-i ridades) ehk üle kolme korra rohkem kui kõigil teistel pallimängualadel kokku; samuti mäletame taasiseseisvumise algusajast Eesti korvpallikoondise edulainet. Viimastel aegadel pole korvpallis lihtsalt sedavõrd head tööd tehtud kui võrkpallis.

scroll to top