fbpx
Close

Mis on juhtunud aasta jooksul Soome võrkpallikoondisega?

Peatreener Tuomas Sammelvuos probleemi ei nähta, pigem sattusid kõik loobumisotsused ja vigastused lihtsalt samale ajale. | Foto: CEV

Soome rahvusmeeskonna tase on langenud aastaga kolinal. Kui mullu võideti EM-finaalturniiril Eestit 3:2 ja pääseti 12 parema sekka, siis tänavu jäädi meie esindusmeeskonnale selgelt alla kõigis kolmes kontrollkohtumises.

Olukord pole paranenud ka EM-valikturniiril. Võrkpallikauge Taani vastu võeti küll võõrsil 3:1 võit, ent pühapäeval kaotati kodus Euroopa edetabelis Soomest 17 kohta (!) tagapool paiknevale Rumeeniale 2:3. Tõsi, juhul kui Taani alistatakse ka teistkordselt, on meeskond sisuliselt edasipääsu taganud, ent viis, mil moel seda tehakse, ei valmista kellelegi kohalikul võrkpallimaastikul headmeelt.

Tegelik põhjus, mis põhjanaabrid muretsema paneb, on paari nädala pärast algav MM-finaalturniir. Soomlased pääsesid suurturniirile 35 aasta jooksul teist korda ning lähevad hirmkõvas D-alagrupis vastamisi Bulgaaria, Poola, Iraani, Kuuba ja Puerto Ricoga. On üsna selge, et eelmise MM-i 9. meeskond jääb seekord 24 koondise osalusel toimuval turniiril peksupoisi rolli ega heitle mingil moel Tokyo olümpiapääsme eest, nagu veel pool aastat tagasi unistati.

“Selge on see, et kõik mehed peavad oma panust suurendama,” sõnas juba pärast Eestiga mänge muserdatud peatreener Tuomas Sammelvuo, kes on viimaste aastate saavutuste toel Soomes supertreeneri staatusse kerkinud. “Selliste esitustega ei saa me MM-il mingil moel hakkama.”

Ent mis on Soome meeskonnaga juhtunud? Vastuse leiame nende tänavusest koosseisust.

Koondise rünnakuliider, diagonaal Olli-Pekka Ojansivu teatas suve eel, et jätab tänavu rahvusmeeskonda tulemata. Ta lihtsalt ei tahtnud tulla, teavad võrkpalliinimesed öelda. Samuti on mullustest põhimeestest hetkel eemal vigastatud temporündaja Tommi Siirilä ja nurgaründaja Niklas Seppänen. Siirilä puhul pole välistatud siiski MM-iks meeskonda naasmine. Sammelvuo on niisiis kaotanud sisuliselt poole oma eelmise aasta põhikoosseisust. Eemale on jäämas vigastusele või vanusele viidates aga ka näiteks sellised võrkpallisõrpadele tuttavad nimed nagu Olli Kunnari, Mikko ja Matti Oivanen ning Antti Siltala.

Tõsi, kõrgelt hinnatud 39-aastane sidemängija Mikko Esko on tagasi koondises ja mängib imeliselt, ent soomlaste vastuvõtu- ja rünnakuosakond jääb rahvusvahelisel areenil lihtsalt nõrgaks. Vastupidiselt muljele, mis eemalt vaadates jääda võib, kinnitatakse võrkpalliringkondades, et probleem pole Sammelvuos, lihtsalt õnnetu aasta on sattunud olema. Kui Ojansivu kõrvale jätta, oli kõigil põhjus loobumiseks olemas.

Olli Pekka Ojansivu. | Foto: CEV

2014. aasta MM-finaalturniiril mänginud 14 soomlasest suisa 10 on hetkel koondisest erinevatel põhjustel väljas: Olli-Pekka Ojansivu, Timo Tolvanen, Jukka Lehtonen, Matti Oivanen, Mikko Oivanen, Olli Kunnari, Niklas Seppänen, Konstantin Šumov, Tommi Siirilä ja Antti Siltala. Meeskonnas on tänaseni vaid järgnev nelik: Eemi Tervaportti, Urpo Sivula, Lauri Kerminen ja Mikko Esko.

Soome algkoosseis pühapäevases mängus Rumeeniaga (sulgudes vanus ja mullune koduklubi) oli järgnev: Mikko Esko (39, Sastamala VaLePa), Elviss Krastins (23, Rzeszowi Aseco Resovia, Poola), Urpo Sivula (30, Sastamala VaLePa), Sauli Sinkkonen (28, Chaumont, Prantsusmaa), Henrik Porkka (20, Kuopio Leka Volley), Antti Sakari Mäkinen (23, Aalsti Lindemans, Belgia) ja Lauri Kerminen (25, Kemerovo Kuzbass, Venemaa).

Naabritena jääb meil üle vaid loota, et Soome võrkpalli uus põlvkond kiiremini pead tõstma asub ja mõõn ühe aastaga piirdub.

Põhimeestest jäävad lisaks Olli-Pekka Ojansivule MM-finaalturniirilt eemale ilmselt ka Niklas Seppänen ja Tommi Siirilä. | Foto: CEV
scroll to top