fbpx
Close

Mitte kõige tavapärasem euroklubi – Benficat veavad noored pensionärid, kes ei näita väsimuse märke

Benfica rünnakuliider on 38-aastane Hugo Gaspar. | Foto: CEV

Tartu Bigbanki tänaõhtune Meistrite liiga vastane Lissaboni Benfica pole küll läbi aegade tugevaim klubi, kes Eestis mängimas on käinud, kuid liigitub kindlasti erilisemate hulka.

Alustuseks ilmekatest faktidest: Benfica hingekirja kuulub – nagu võrkpallisõbrad ilmselt juba teavad – suisa üheksa leegionäri, kellest kuus tulevad Brasiiliast. Tõsi, põhikoosseisu peaksid pääsema täna kõigi eelduste kohaselt ikkagi kolm portugallast, vaid kaks brasiillast, üks austerlane ja üks trinidadlane. Ülejäänud brasiillased aitavad varumeestena tuua treeningutesse kvaliteeti ja mängudesse vangerdamisvõimalusi ehk teevad just seda, millest tartlased hetkel kõige rohkem puudust tunnevad.

Aga kes on Benfica liidrid? Vanameistrid, noored pensionärid, igiliikurid, Toobali eakaaslased – kuidas keegi nimetada soovib. Kui tartlastel on seni mänguraskust kandnud muuhulgas 22-aastased Albert Hurt ja Valentin Kordas ning 20-aastane Alex Saaremaa, siis Portugali eeldatavast põhirivistusest on noorim (!) mees 29-aastane libero Ivo Casas.

Lissaboni Benfica võimalik algkoosseis:

Sidemängija: Tiago Violas (32a, 193cm, Portugal)
Nurgaründajad: Raphael Oliveira (36a, 196cm, Brasiilia) ja Andre Aleixo (30a, 195cm, Brasiilia)
Temporündajad: Peter Wohlfahrstatter (32a, 203cm, Austria) ja Marc Honore (37a, 200cm, Trinidad ja Tobago)
Diagonaalründaja: Hugo Gaspar (38a, 200cm, Portugal)
Libero: Ivo Casas (29a, 180cm, Portugal)

Tartu Bigbanki võimalik algkoosseis:

Sidemängija: Aleksander Eerma (26a)
Nurgaründajad: Martti Juhkami (33a) ja Albert Hurt (22a)
Temporündajad: Alex Saaremaa (20a) ja Mart Naaber (28a)
Diagonaalründaja: Valentin Kordas (22a)
Libero: Rait Rikberg (39a)

Põhikoosseisu keskmine vanus on Benfical seega 33,4 ja Bigbankil 27,2 eluaastat. Liberoteta oleks vahe juba kolossaalne ehk 34,1 ja 25,1. Nähes eileõhtusel Portugali klubi treeningul, kui mõnusalt ja rahulikult kogenud mehed kogu asja võtavad, poleks ime, kui Rikberg end vanameistrite meeskonda smuugeldaks ja viimaks ka Benfica libero ea soliidsesse 30+ kategooriasse tõstaks.

Aga jätkem naljad. Benfica ei kuulu küll Euroopa teravaimasse tippu, ent suur hulk kogemusi teeb neist Meistrite liiga 16st eelringis võitlust jätkavast klubist ühe peamise favoriidi. Portugali koondise rünnakuliider Hugo Gaspar mängis suvel 38-aastasena EM-finaalturniiril ilusat võrkpalli ja aitas ühes teiste Benfica põhitegijate Tiago Violase ja Ivo Casasega portugallased 16 parema sekka. Kaheksandikfinaalis jäi napilt suurüllatus sündimata, sest Portugal kaotas Hollandile 2:3, otsustav geim 13:15. Kahemeetrine Hugo on mänginud profivõrkpalli kogu selle sajandi, ent käinud välisklubis vaid korra, hooajal 2004/05 Itaalias Trevisos. Benficas alustas ta äsja 11. hooaega.

Benfica sidemängija, kiiret ja efektset võrkpalli viljelev Tiago Violas on mänginud kaks aastat (2011-2013) Poolas Jastrzebski Wegielis, ent esindanud seejärel samuti vaid Portugali võistkondi (Benficat alates 2016. aastast).

Rünnakul veavad Hugo kõrval Benfica mängu täna õhtul ilmselt 36-aastane Raphael Oliveira ja 30-aastane Andre Aleixo. Neist esimene on pika karjääri jooksul esindanud nimekaid Brasiilia, Prantsusmaa, Türgi ja Itaalia kõrgliigaklubisid ning hiljem märksa eksootilisemaid Katari ja Argentiina meeskondi. Benficas alustas kvaliteetse rünnaku ja kaitse poolest hinnatud mees viiendat hooaega. Aleixo, kes on samuti tugev rünnakul, ent võib vastuvõtul rohkem eksida, mängis pikalt erinevates Brasiilia klubides, kuid siirdus 2016. aastal just Portugali.

Keskblokeerijatena hoiavad Benfica mängu joonel 37-aastane Marc Honore ja 32-aastane Peter Wohlfahtstatter, kes esindanud varasemalt ka tuntuid Kesk-Euroopa klubisid. Ja põhilise vangerdusena kasutab meeskonna 41-aastane peatreener Marcel Matz topeltvahetust, kus sidemängijana tuuakse tagaliini korraliku serviga brasiillane Bernardo Westarmann ja diagonaalründajana eesliini Soome koondislane, noor, pikk ja andekas Aaro Nikula (22a, 212cm).

Ent kas me ei pidanud tartlasi autsaideriteks ka avaduellis Amriswili vastu? Lõplik paremus pannakse maksma ikkagi palliplatsil, nii et pöidlad pihku!

Loe ka: Ekstartlane kerkis Meistrite liiga mängus meeskonna parimaks
Loe ka: Seitse huvitavat detaili enne Tartus jätkuvat Meistrite liiga hooaega

Loe ka: Tartlased lähevad ka tänasele mängule vastu kahe potentsiaalse põhimeheta

scroll to top