fbpx
Close

Nädala tähelepanekud | Stalsi suur võimalus, Tartu ja TalTechi tugevused, leegionäri pingile jätmine ning Tammiksaare vigastus

Gargždai Amber Arlanga meeskond. | Foto: klubi koduleht

Credit24 Balti liigas on suur hulk meeskondi pidanud tänaseks kaks kohtumist, mis annab võimaluse teha alanud hooajast juba ka esimesi vahekokkuvõtteid.

Võrkpall24 toob esile viis tähelepanekut seninähtu põhjal.

1) Esmapilgul paistis, et tänavu hakkavad Balti liigas medalite eest võitlema vaid neli Eesti klubi ehk Tartu Bigbank, Tallinna Selver, TalTech ja Pärnu Võrkpalliklubi. Möödunud nädal näitas aga, et kui Läti tugevamad klubid Jekabpilsi Luši ja Riia Tehnikaülikool/Jurmala jäid mitmete põhimeeste lahkumise tõttu tõesti nõrgemaks, siis Leedu esiklubi Gargždai Amber-Arlanga on tõsiseltvõetav meeskond ka tänavu. Võrreldes eelmise hooajaga on kolmest ukrainlasest vahetatud kaks välja – põhisidemängijaks ja kapteniks jäi siiski endine Tartu mängujuht Dmitri Šlomin – ning korralikke mehi jagub võistkonda küll ja veel. Nädalavahetusel võitis Gargždai kodus Riia Tehnikaülikool/Jurmalat 3:1 ja Jelgava Biolarsi 3:0. Seejuures pole meeskonnaga veel liitunud Leedu parima rannavolleduo liikmed Robert Juhnevitš ja Artur Vassiljev. Hetkeseisu põhjal võib seega öelda, et Gargždai on tänavu suurem medalipretendent kui pooliku koosseisuga Pärnu. Eriti raskeks läheb Eesti klubidel Gargždai vastu nende kodusaalis.

Austris Stals. | Foto: Amber-Arlanga

2) Jätkame Leedu-teemal, aga muudame kurssi. Kui Eestis toimus põnevaim taustajõudude muudatus Tallinna Selveris, kes määras Poolasse siirdunud Rainer Vassiljevi asemel peatreeneriks Andres Toobali, siis Gargždai juhendajaks sai meilegi hästi tuttav Austris Stals. 44-aastane Läti võrkpallilegend treenis eelmisel kahel hooajal Jelgava Biolarsi ehk meeskonda, kellel ajas üks häda pidevalt teist taga. Nüüd on Stals, kelle treenerikarjäär algas neli aastat tagasi Tallinna Selveris, saanud endale aga korraliku meeskonna juhendamiseks. Saab olema huvitav näha, kas Stals tõestab end korraliku treenerina.

Kevin Saar, Martti Keel, Remo Torn, Matej Šmidl, Cris Karlis Lepp ja TalTechi meeskond. | Foto: Siim Semiskar

3) Eelmise nädala meeldivaima üllatuse pakkusid Tartu Bigbank ja TalTech, kes näitasid pühapäevases teleduellis, et Eesti klubide seis pole nii kehv nagu pärast mitmete koondislaste tagasi välismaale siirdumist paista võis. Pealinnast saabunud Janis Sirelpuu hoolealused andsid eurosarjas kõvasti karastust saanud Alar Rikbergi meeskonnale ilusa ja meeldejääva lahingu. 2013. aastast TalTechi juhendaval Sirelpuul on väga pika pausi järel võimalik taas kodustes sarjades tiitli eest võidelda. Kogemusi, oskusi ja emotsioone on tema tänavusel meeskonnal, mis muutus võrreldes mullusega tundmatuseni, rohkelt, nüüd on küsimus treenituses. Tartlaste vastu väsiti neljandas geimis ära ja see tõi lõpuks ka 1:3 kaotuse, ent kui TalTechi põhimehed eesotsas Matej Šmidliga suudetakse heasse vormi viia, kuuluvad nad kindlalt tiitlipretendentide hulka. Teisalt näitas nimetatud mäng ikkagi ka seda, et Tartu on täna teistest Eesti klubidest parem isegi Kert Toobali, Taavet Leppiku ja Albert Hurdata. Ja see on märkimisväärne fakt.

Denis Losnikov ja Oliver Orav on juba ei-tea-mitmendat hooaega koos väljakul, seekord mõlemad nurgaründajatena. | Foto: Gertrud Alatare/Tallinna Selver

4) Huvitav on olnud vaadata Tallinna Selveri hooaja algust. Kui ülejäänud kolmes Eesti klubis tehti suve jooksul mitmeid märkimisväärseid üleminekuid, siis Selver võitis laupäeval Pärnut 3:1 sedasi, et põhikoosseisu moodustasid seitse mängijat, kes mängisid ka mullu pealinna esiklubis. Vahe on vaid selles, et kogenud ja nõudlik trio Renee Teppan, Kristo Kollo ja Andrus Raadik on siirdunud välismaale tagasi ja Kanadast toodi meeskonda nurgaründaja Pierce Johnson. Ent Andres Toobal jättis hooaja avamängus kogu senise karjääri kodumaal mänginud leegionäri julgelt põhikoosseisust välja ja eelistas kogenud eestlasi Denis Losnikovi ja Oliver Oravat. Otsus õigustas end. Kapten Losnikov, kes on tänavu 27 eluaastaga ühtlasi meeskonna vanim mängija, kerkis esile, tuues üleplatsimehena suisa 18 punkti (+10). Pole paha, kui arvestada, et eelmisel hooajal tegutses Losnikov (hiilgavalt) liberona ja ühtegi lööki tähtsamates mängudes ei teinud. Orav taastub veel põlveoperatsioonist, ent nagu mäng näitas, pole tema lennuvõime pausist hoolimata kuhugi kadunud. Uuesti on vaja üles leida vaid mängutunnetus. Selver on suvistest kadudest hoolimata tänavu igati tummine võistkond.

Avo Keel. | Foto: Riina Vals/SK Duo

5) Pärnust ja Avo Keelest rääkida pole neil päevil lihtne, sest Tony Tammiksaare Selveri-mängus saadud vigastus tõi niigi raskes seisus klubi kohale murepilvi juurde. Laupäevane kohtumine lõpetati kaheksa terve mängijaga. Isegi kui koroonaviirust läbi põdev Toms Švans peagi taas treeningutega liitub, pole peatreeneril sisuliselt ühelgi kohal vahetust võtta. Ja treeningutel saaks ideaalse numbri mängijaid ehk 14 meest kokku vaid siis, kui väljakule läheksid ka Keel, abitreener Toomas Jasmin, statistik Karl Eerik Eisenschmidt, füsioterapeut Toms Zvonkovs ja mänedžer Reio Tilk. Tõsi, meeskond plaanib hooaja lõppenuks kuulutama pidanud Tammiksaare asemele tooma välismaalt asenduse, ent nagu Tilk tõdes, jätkub raha vaid odavaks mängijaks. Ometi on Pärnut ikka ja jälle huvitav vaadata, sest Silver Maar näitab liberona Euroopa klassist kaitsemängu, Markus Uuskari otsib Hindrek Pulga, Siim Põlluääre ja Taavi Nõmmistu spordist loobumise järel koondisekutset ning mõned noored saavad nüüd võimaluse meistriliigas põhitegijatena kanda kinnitada.

Seda, mis sel nädalavahetusel Credit24 Balti liigas saama hakkab, on veel vara öelda. Et Lätis kehtestati eriolukord, oodatakse otsust, mis ütleb, kas Eesti klubidel on lõunanaabritele külla minemiseks asja või mitte.

scroll to top