fbpx
Close

Naiste võrkpalli Rahvuste liiga: kas USA kaitseb tiitlit?

USA naiste rahvuskoondis | Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA

Eelmisel aastal esimest korda toimunud naiste Rahvuste liiga turniir ei ole Maailmaliiga asendajana veel ühehäälset heakskiitu leidnud, kuid kõigest hoolimata on 7. juulini kestev turniir vaikselt liikumas kulminatsiooni suunas. Mullu võitis tiitli USA naiskond, kes alistas finaalis 3:2 Türgi, kusjuures türklannade nii kõrgele jõudmist peeti mõningaseks üllatuseks. Pronksi sai kaela 2008. ja 2012. aastal olümpiavõitjaks kroonitud Brasiilia, neljandale kohale tuli tänavuse finaalturniiri korraldajamaa Hiina. Mida on oodata tänavuselt turniirilt seniste mängude põhjal?

Keeruline süsteem, üks võitja

Võrkpalli Rahvuste liiga võistlussüsteem on – nagu võrkpallis viimasel ajal kombeks – päris keeruline. Rahvuste liigas on naiste seas 12 riiki, keda nimetatakse inglise keeles core teams. Need on naiskonnad, kelle osalemine liigas on kindel olenemata tulemustest. Nendele lisanduvad veel neli naiskonda, kes valiti mängima väljakutsujatena. Võrreldes eelmise aastaga on näiteks Argentina asemel seekord põhitabelisse lisatud Bulgaaria, kes on seni kaotanud kõik kohtumised ning nende jaoks ähvardab liigast väljakukkumine.

12 põhinaiskonna sekka kuuluvad Brasiilia, Hiina, Saksamaa, Itaalia, Jaapan, Holland, Venemaa, Serbia, Lõuna-Korea, Tai, Türgi ja USA, nelja väljakutsujana on tänavusel turniiril osalemas Belgia, Bulgaaria, Dominikaani Vabariik ja Poola.

Põhiturniiril jagatakse 16 naiskonda viiel korral erinevatesse neljaliikmelisse alagruppidesse, kes seejärel kõik omavahel läbi mängivad. Viie mängunädalaga saab iga riik seega kirja kokku 15 kohtumist. Kõik saavad omavahel lõpuks ühe korra läbi mängitud, ent omapäraseks teeb turniirisüsteemi see, et sisuliselt koosneb põhiturniir 20-st erinevast alagrupist erinevate toimumispaikadega.

Põhiturniiri lõpetuseks ühinevad viis paremat naiskonda korraldajamaa Hiinaga, et maha pidada finaalturniir. Seal jaotatakse esmalt kuus naiskonda veel omakorda pooleks, et välja selgitada neli poolfinalisti. Paberil tundub süsteem keeruline, kuid lihtsalt lahti mõtestades mängivad 16 tiimi esmalt kõik omavahel läbi, misjärel võitlevad viis paremat pluss korraldajamaa Hiina finaalturniiril tiitli nimel.

Terad hakkavad sõkaldest eralduma

Parasjagu on põhiturniiril käimas kolmas mängudenädal, mis tähendab, et naistel on laias laastus pooled mängud juba peetud – see tähendab, et teha saab juba esimesi järeldusi ja kokkuvõtteid. Mida senistest mängudest välja lugeda?

Nende ridade kirjutamise ajal ei ole enam ükski naiskond kaotuseta, kuid kolm tiimi on teistel pisut eest ära rebinud, sest on kuue-seitsme võidu kõrvale saanud vaid ühe kaotuse. Need on Türgi, Itaalia ja USA. Kui valitseva meistri USA nii hea hoog pole kellelegi üllatuseks, siis türklannad on selgelt tõestanud, et mullune edu ei olnud pelgalt juhus. Itaallannad on aga seni teinud väga hea turniiri, kusjuures nende ainus kaotus tuli seisuga 2:3 just ameeriklannade vastu.

Hästi on alustanud ka Hiina ning pisut üllatanud on väljakutsujana turniirile pääsenud Poola naiskond, kes on viie võidu ja kahe kaotusega samuti hetkeseisuga finaalturniirile pääsejate seas.

Üldiselt on tabeliseis ääretult tihe: seitsme mängu järel on vähemalt kolm võitu kirja saanud 16 naiskonnast lausa 11 ning üks hea või halb mängunädal võib mõne naiskonna saatust oluliselt muuta. Eelmise aasta pronks Brasiilia on hetkel võitnud neli ja kaotanud kolm matši ning peab lootma, et valusad allajäämised Poolale ja Saksamaale lõpuks saatuslikuks ei saa.

Vanad tuttavad lõpuks ikkagi finaalturniiril?

Hoolimata väga tasavägisest tabeliseisust paistab, et kuue finaalturniirile pääseja seas võivad siiski olla nii-öelda vanad tuttavad. Eelmise aasta tulemustega võrreldes on seni lati alt läbi läinud Venemaa ja Holland, kuid kuuest finaalturniirile pääsenud naiskonnast viis (Hiina, USA, Türgi, Brasiilia, Serbia) on samal kursil ka tänavu.

Eelmisel aastal esimesena finaalturniirilt välja jäänud Itaalia on alustanud tugevalt ning teinud kõva avalduse, et ise kuue sekka pääseda – hetkeseisuga esimesena joone all olev Serbia on samuti selgelt veel suures mängus sees.

Põnev saab olema jälgida ka Jaapani edenemist, kellel on hetkel kirjas neli võitu ja neli kaotust. Väga tugev 3:0 võit võeti seejuures tabeliliidri Türgi vastu. Pole välistatud, et ka nemad suudavad esikuuikusse murda.

Tahad teada saada, kes on tiitlivõidu soosikud? Vaata Betsafe’ist võrkpalli spordiennustuse koefitsiente.

scroll to top