fbpx
Close

Nii nad Tartu tulevad | Üks ja ainus Maksim Mihhailov – kümnendi enimsaavutanud võrkpallur, kes areneb tänaseni

Maksim Mihhailov – mees, kes on võitnud nii koondisega kui ka klubiga kõik ihaldatud tiitlid.| Foto: CEV

Järgmisel nädalal ootab Eesti võrkpallisõpru Tartus ees kaks tõelist maiuspala, kui CEV Cupil kohtutakse viimase kümnendi maailma edukaima võrkpalliklubi Kaasani Zeniidiga. Võrkpall24 teeb enne teisipäeval ja kolmapäeval toimuvaid kohtumisi ükshaaval tutvust Zeniidi põhimeestega.

21. sajandil kuus Meistrite liiga karikat Venemaale viinud Zeniit on võitnud tänavu Venemaa meistrivõistlustel ja karikasarjas kokku juba 13 mängu geimide vahega 39:2. Kohalikel meistrivõistlustel hoiab 10-kordne tšempion hetkel esikohta ning enne Maarjamaale lendamist ootab neid laupäeval ees põnev duell ühe põhikonkurendi Moskva Dünamoga.

Zeniidi meeskonna tutvustamist saab alustada mõistagi vaid ühest mängijast, kapten Maksim Mihhailovist. Üksnes Mihhailovi meeskondlike ja individuaalsete auhindade ülesloetlemine võtab tema Vikipeedia lehel rohkem ruumi kui enamike tunnustatud võrkpallurite täisbiograafia. 34-aastane diagonaalründaja on võitnud karjääri jooksul olümpiakulla (2012 London), olümpiahõbeda (2021 Tokyo) ja olümpiapronksi (2008 Peking), lisaks on ta tulnud Venemaa koondisega kahel korral (2013 ja 2017) Euroopa meistriks ning korra (2011) maailmameistriks. Meistrite liiga on ta võitnud Zeniidiga aga kuuel korral. Peamise ründejõuna on Mihhailov teeninud ka lugematu arvu personaalseid auhindu – näiteks 2011. aasta MM-i väärtuslikem mängija, 2017 ja 2018. aasta Meistrite liiga parim mängija ning kõige hiljutisem, Tokyo olümpia parim diagonaalründaja.

Mihhailovi ja Venemaa rahvusmeeskonna selle sajandi meeldejäävaim etteaste pärineb 2012. aasta Londoni olümpiamängude finaalist, kus Vladimir Alekno hoolealused tulid Brasiilia vastu välja 0:2 ja 19:22 kaotusseisust. Muudatuse tõi mängu Alekno otsus liigutada supervõimas Dmitri Musserski temporündaja kohalt diagonaali ja Mihhailov diagonaalist nurgaründajaks. Plaan tasus end täielikult ära ja kuigi enim mäletatakse finaalist Musserski uskumatut esitust, oli ka Mihhailovi panus märkimisväärne. Ta kogus finaalis 17 punkti ja oli kogu turniiri resultatiivseim mängija. Seejuures vigastas Mihhailov vahetult enne olümpiat hüppeliigest ja tõukas Alekno sõnul esimestes mängudes end üles sisuliselt vaid ühelt jalalt.

202-sentimeetrine Mihhailov on pärit meile üsna lähedalt, Leningradi oblastist Peterburi külje alt 10 000 elanikuga Kuzmolovski külast. Mängumeheks sai ta Jaroslavlis, kus mängis aastatel 2003-2010. Zeniidis on ta olnud aga juba 2010. aastast. Nende 11 aasta jooksul on Mihhailov mänginud Zeniidis muuhulgas selliste kuulsustega nagu Sergei Tetjuhhin, Tsvetan Sokolov, Saeid Marouf, Earvin N’Gapeth ja Wilfredo Leon. Ka praegust Zeniidi peatreenerit Aleksei Verbovit teab ta hästi, sest Verbov esindas liberona Zeniiti aastatel 2013-19.

Tänavust Zeniidi võistkonda paistab iseloomustavat stabiilsus ja ühtsus. Tokyo olümpia avamisel koos vehkleja Sofia Velikajaga Venemaa lippu kandnud Mihhailov saab teiste põhiründajatega võrdväärselt tõsteid ning lahendab neid Venemaa liigas reeglina 60+ protsendiga. Viie mänguga on Mihhailovi arvel 60 punkti.

Üks tsitaat Maksim Mihhailovilt (2021 veebruar): “Ma olen õnnelik Venemaal. Meie meistrivõistlused on tugevad. Mis on kõige olulisem minu jaoks – ma saan siin kogu aeg end edasi arendada. Ent pole välistatud, et ma panen end ka välismaal kunagi proovile. Näiteks sel aastal on tulnud pakkumisi Itaalia klubidelt, kuid otsustasin jätkata Zeniidis.”

Tartu Bigbanki peatreener Alar Rikberg Maksim Mihhailovist: “Mihhailov on väga hea kõiges, sest lisaks võimsale servile ja targale rünnakule on ta ka osav blokis ja hea kaitses. Tema puhul on kokku saanud tehniline ja füüsiline võimekus. Võib öelda, et ta on olnud läbi aastate stabiilselt hea. Ta teeb oma osa alati ära – kõikumisi esineb haruharva. Üksikute mängude põhjal, mil ma teda koondise- või klubivõrkpallis vahetult kõrvalt näinud olen, tundub ta äraütlemata sümpaatne inimene ja täielik professionaal. Üks humoorikas fakt ka. Tänu Mihhailovile sain teada, mida tähendab jalatsi soojendaja. Nimelt andis Tallinnas toimunud MM-valiksarjas Venemaa koondise treener oma eestlasest giidile ülesande leida Mihhailovile jalatsisoojendajad. Kuna ühte paari ei saanud tellida, telliti kaks ja teise võttis kasutusele minu vend. Kuigi ma ei tea, et keegi eestlastest neid hetkel kasutaks, siis kuluks ära küll, kui kaks korda päevas on trennid ja jalatsid õhtuseks trenniks ära ei kuiva.”

9. ja 10. novembril kell 19 algavatele mängudele saab pileti soetada Piletikeskusest, otsepilti näitab ETV2.

scroll to top