fbpx
Close

Olümpiapiletit jahtivad Eesti rannavollenaised: kõik on võimalik!

Juudit Kure-Pohhomov, Renate Pikk, Karl Jaani, Heleene Hollas ja Liisa Soomets. | Foto: erakogu

Täna algab Madridis rannavõrkpalli CEV Kontinentaalkarika B-alagrupi turniir, kus olümpiapiletit asuvad püüdma Eesti kaks tugevaimat paari Heleene Hollas- Liisa Soomets ja Renate Pikk – Juudit Kure-Pohhomov. Eelmise hooaja Eesti meistrid ja hõbemedalistid kohtuvad tänastes mängudes kahe tugeva Hispaania paariga.

Eesti kuulub turniiril ühte alagruppi lisaks tänastele vastastele veel Šveitsi ja Leeduga, kes esimeses voorus omavahel kohtuvad. Turniiri süsteem näeb ette, et ühe riigi esipaar kohtub teise riigi madalama asetusega paariga. Kui nende kohtumiste tulemusena jääb seisuks 1:1, siis saavad mõlemad riigid ise otsustada, kumma paari otsustavale mängule saadavad. Alagruppides on kasutusel MK-sarja süsteem, kus neljasest alagrupist saab edasi kolm paremat riiki. Alagrupi võitja pääseb otse poolfinaali, teine ja kolmas mängivad veerandfinaale. Kokkuvõttes on vajalik olla viie parima riigi hulgas, pääsemaks otsustavale finaalturniirile, kus mängus üks ainus
olümpiapilet – võitja võtab seal kõik.

Võrkpall24 võttis turniiri eelõhtul võistlustulle asuvatele naistega ühendust ning küsimustele olid vastamas Liisa Soomets ning Juudit Kure-Pohhomov. Järgnevast intervjuust saate teada, milline on Eesti paaride ettevalmistus, peamised murekohad ning plaanid eesootavaks rannavolle hooajaks.

Esmalt rääkige, kuidas reis Madriidi õnnestus? Kas praegusel ajal lendamine oli teistmoodi kogemus?

Soomets: Reis läks normaalselt, testid oli vaja teha ja ankeedid täita. Kõik möödus üsna sujuvalt. Kartsime tegelikult olulisemalt keerulisemat korraldust.

Kirjeldage palun sealset eluolu ja võistluse korraldust. Kas elate mullis?

Soomets: Väga ranget korda tegelikult polegi. Kui võistlus hakkab, siis liigume hotellist eraldi bussiga sinna ja võistluspaigas on organiseeritud eraldi tunnelid, mida mööda liigume platsile kõrvaliste inimestega kokku puutumata. Põhimõtteliselt võib öelda küll, et elame mullis, aga väga viga ei ole. Soovi korral saaks isegi mingil määral ringi liikuda. Pigem eelistame ise ettevaatlikud olla.

Liisa, ütlesid intervjuus, et füüsilise poole pealt on vorm parem kui eelmisel hooajal. Mida ettevalmistuses koos Heleenega teisiti tegite, et nüüd vorm parem on?

Sellele küsimusele on veidi pikem vastus. Nimelt me vahetasime talvel treenerit. Kuni veebruarini treenisime koos Indrek Verroga, aga meie teed läksid lahku. Edasi oleme treeninud Anna-Liisa Sutti ja Bryan Romano Farani juhendamisel. Esialgu kaasasime nad füüsilise poole jaoks, aga sellest kujunes terviklik koostöö. Nüüdseks on nad pallitreeningu poolega ka meid aidanud. Tundsime, et füüsilise ettevalmistuse ja jõutreeningu poolest on varasemalt vajaka jäänud ning nüüd veebruaris-märtsis keskendusime jõutreeningule rohkem. Praegu on väljakul tugevam ja enesekindlam olla. Pallitrennid on meil ka head olnud, aga Tallinnas pole kahjuks eriti kellegagi sparrida. Oleme käinud Nõos Renate ja Juuditiga mängimas, aga enamasti oleme kahekesi treeninud. Seega mängulist osa on vähem olnud.

Kui palju üldse kvaliteetseid mänge talveperioodil saanud olete?

Soomets: Alates novembrist oleme käinud neli korda Nõos mängimas. Mõne päeva korraga seal olnud. Ehk umbes korra pooleteist kuu tagant. Pigem ikkagi vähe.

Kure-Pohhomov: Meie oleme Nõos Karl Jaani ja Steven Kabaneniga vastu mänginud, aga see pole sama, mis naiste vastu.

Juudit, kui palju on teie treeningkoormused ja treeningute ülesehitus selleks hooajaks ettevalmistudes erinenud varasematest hooaegadest?

Meie puhul oli nii, et 2019/2020 talvel mängis Renate veel Tartu Ülikool/Bigbanki naiskonnas saalivõrkpalli. Seega tema tegi ka eelmisel talvel pidevalt ja aktiivselt trenni. Minul olid viimased talved pigem sellises rütmis, et tegin mõned korrad nädalas trenni. Sellest hooajast oleme mõlemad rannavõrkpallile keskendunud ja aktiivsemalt treeninud. Käime mõlemad ka tööl – mina töötan koolis õpetajana ja Renate on operatsiooniõde – seega pole treeningkoormus ka nüüd meeletult suur olnud. Samas töö ja treeningute ühendamine on olnud tõsine väljakutse.

Mitu trenni nädalas töö kõrvalt teha jõudsite talvel?

Kure-Pohhomov: Enamasti viis või kuus trenni. Sellest kaks olid jõutrennid ja ülejäänud pallitrennid. Algselt tegime jõupoolt Marit Juki käe all, aga kui jõusaalid kinni pandi, siis Karl Jaani ehitas Nõo rannahalli jõusaali ja treenisime seal.

Kuidas selle kõige tulemusena vormi hindad?

Minul on vorm kindlasti palju parem, kui eelmisel kevadel. Alustasime sügisel ülevalt tõstest ja tehnilistest nüanssidest. Meil polnud kunagi varem nii olnud, et treener pidevalt juhendaks ja õpetaks kõrvalt. See on olnud suureks abiks. Kõik pole kindlasti veel nii hästi paigas, kui võiks, aga vähemalt on teadlikkus paranenud. Saame aru, mille poole sihtida tuleb.

Liisa, teie on selle kvalifikatsiooniturniiri näol tegu esimese võistlusega pärast eelmise aasta 13. septembrit. Kas see muret ei tee, et otse võistluspausilt sellisele turniirile tuleb vastu minna?

Ega selles tegelikult midagi uut ei ole. Varasemad hooajad oleme ka ainult suviti mänginud. Eelmisel aastal plaanisime varem alustada, aga koroona tuli vahele. See aasta lõpetab Heleene magistriõpinguid ja seega oli teadlik otsus mais alustada, et mitte tema kooliasju segama hakata. Aga seda rohkem põnevil oleme esimese turniiri osas.

Juudit, teie viimane võistlusmäng oli vist 16. augustil Eesti Meistrivõistluste finaal Liisa ja Heleene vastu. Sellest möödub juba pea üheksa kuud. Milliseid tundeid teile selline võistluspaus on tekitanud?

Eks natukene ikka oleme sellele mõelnud, et võistlusolukorda pole kogeda saanud. Tunded ja mõtted on pingeolukorras erinevad. Liisa ja Heleenega proovisime treeningmängus seda tunnet kätte saada, aga eriti hästi ei õnnestunud. Lisaks on meie puhul veel see faktor, et Renate jaoks on tegemist üldse esimese suurem rahvusvahelise võistlusega rannavolles. Aga meie ka väga ootame ja tahame mängida.

Kui palju nüüd Madridis trenni teha jõudsite?

Soomets: Tulime laupäeva hommikul siia. Seega kokku neli treeningpäeva. Õnnestus kuus pallitrenni teha. Siin on head tingimused ja ilm on super. Väljakud on head, kõik on väga hästi sujunud.

Millele nendel treeningutel keskendusite?

Kure-Pohhomov: Millelegi spetsiifilisele ei keskendunud, kui siis natukene rohkem harjutasime servi.

Soomets: Proovisime luua võimalikult palju mängulisi olukordi ja väikseid geimikesi mängida. Mõned füüsilised trennid ka lisaks. Selline klassikaline võistlusteks valmistumine.

Liisa – kirjelda, mis mulje Juuditi ja Renate vorm teile jättis?

Kõik on väga hästi tehtud ja nad on valmis. Oluline on see, et nad vaimselt hästi vastu peaks. See on selline koht millele rohkem tähelepanu pöörata vaja. Kui nad juba soonele saavad ja mäng laabuma hakkab, siis õnnestuvad väga hästi. Nad on palju trenni teinud ja oskavad mängida. Aga peavad vaimselt ka tipus püsima, siis on kõik korras.

Vastuküsimus sulle Juudit – mis mulje jättis Liisa ja Heleene vorm?

Neil on kõik paigas. Nad on väga korrektsed, rahulikud ja keskendunud. Ei oska midagi väga erilist välja tuua. Ega seda vaimset seisundit – nii-öelda flow seisundit palja silmaga ei näe.

Räägime korra teie vastastest siin Madridis – kes neist teile varasemast tuttavad ja millised kogemused nende vastu on?

Soomets: Enamus paare on meile tuttavad, aga täpselt ei tea, millises vormis nad hetkel on. Hispaania paar, kellega Juudit ja Renate esimesena mängivad on meile tuttavad. Šveitsi esinduses on meile tuttavaid mängijaid. Prantsusmaa paaridega pole seni veel mänginud, samas Leedu naisi teame ju vägagi hästi ja nende vastu oleme palju mänginud. Venemaa paariga on nii, et oleme nendega kunagi ammu mänginud, aga ei saa vist öelda, et neist liiga palju teaks. Oleme üldiselt oma vastaste mänge päris palju vaadanud, see võiks ka abiks olla.

Kure-Pohhomov: Ei oska väga kommenteerida. Vaatame videost vastased üle ja paneme selle järgi oma taktika paika.

Vaadates vastaste kohti FIVB praeguses edetabelis siis nelja suurema rannaolle-riigi (Venemaa, Prantsusmaa,
Hispaania ja Šveitsi) esindused tunduvad väga tugevad, kuidas hetkel tundub, kas realistlikum eesmärk võiks
olla püüda seda viiendat koha mainitud võistkondade järel?

Soomets: Võib-olla. Ega päris täpselt ei tea, kuidas keegi siin mängib. Kõikidel riikidel pole kõige tugevamad kohal. Šveitsil pole esipaari näiteks siin. Seega kõik on võimalik.

Kui vaatame praegusest turniirist kaugemale, siis rääkige palun, millised on teie plaanid eesootavaks suveks?

Soomets: Enamikest MK sarja 1* ja 2* etappidest plaanime osa võtta. Lisaks Läti karikasari, kui see ajaliselt klapib ja Eesti võistlused muidugi ka. Eesti ja Läti kalendreid pole välja tulnud ja seega ei oska hetkel kommenteerida, kui paljudel osaleda saaks. Plaanime mängida nii palju kui võimalik välismaal. Näiteks on sellel suvel maailmakarika etapid Bulgaarias, Sloveenias, Tšehhis, Itaalias ja siin samas Madridis. Muidugi kindlalt ei saa väita, et kõik etapid toimuvad ka päriselt.

Kure-Pohhomov: Meie plaanime ka MK-sajas debüüdi ära teha. Samuti osaleda 1* ja 2* etappidel. Me peame muidugi puhkustega ka arvestama. Minul õpetajana on suvi vaba, aga Renate graafikuga peame arvestama. Juulis on praeguse seisuga plaanis kolm etappi järjest mängida ja augusti lõpus Tšehhi mängima minna. Samuti Läti ja Eesti etapid sinna juurde.

Eesti paaride jaoks algab turniir täna kell 12:40 kui Renate Pikk – Juudit Kure-Pohhomov kohutvad Hispaania paariga Paula Soria Gutiérrez – María Belén Carro Márquez de Acuña. Kell 13:30 pannakse pall mängu kohtumises Heleene Hollas- Liisa Soomets vs Amaranta Fernández Navarro- Angela Lobato Herrero.

scroll to top