fbpx
Close

Ootamatu algus | Teppan vedas maailma tippklubi turniirivõiduni, kuigi mängis valel positsioonil

Renee Teppan Belchatowi treeningul. | Foto: klubi koduleht

Eesti võrkpallikoondise diagonaalründaja Renee Teppani esimesi nädalaid maailma tippklubis Belchatowi Skras iseloomustavad kahtlemata kõige paremini sõnad uus, eriline ja huvitav.

Nagu suurklubide puhul loomulik, mängivad mitmed Belchatowi mehed hetkel Bulgaarias ja Itaalias MM-i medalite eest. Põhimängijatest on puudunud seetõttu meeskonna treeningutelt sidemängija Grzegorz Lomacz (Poola), nurgaründajad Milad Ebadipour (Iraan) ja Artur Szalpuk (Poola) ning temporündaja Jakub Kochanowski (Poola). Belchatowi vahetusmeestest on MM-il üks mängija, Serbia nurgaründaja Milan Katic.

Möödunud nädalavahetusel osales valitsev Poola meister kodumaal kontrollturniiril, kus uus meeskond sai esmakordselt võistlusolukorras kokkumängu katsetada. Poolfinaalis kohtuti Poola pronksiklubi Gdanskiga, kellel on vaid üks mees MM-il, ja võideti 3:1. Finaalis löödi tulemusega 3:2 Saksamaa üheksandat klubi Netzhoppersit. Teppan kogus avamängus 15 ja teises 17 punkti.

Uus positsioon muret ei valmista

Võrkpall24 võttis Teppaniga ühendust ja nagu selgub, tegutses eestlane mõlemas kohtumises nurgaründaja positsioonil. Neile, kes võrkpalliga alles sinasõprust loovad, olgu lisatud, et kui diagonaalründaja roll on üksnes rünnakuid lahendada ja blokis edukalt esineda, siis nurgaründaja peab kõige muu kõrval ka servi vastu võtma.

“Viimati mängisin nurgaründaja kohal ametlikus kohtumises kuus aastat tagasi. See oli mu esimene aasta Tartu Bigbankis. Kaotasime Rakverele 1:3 ja vahetult pärast seda lõpetas vist peatreener Rainer Vassiljev ka klubiga lepingu,” räägib uue nädala kolmapäeval 25. sünnipäeva tähistav Teppan muheledes.

Foto: klubi koduleht

Kas seekord tuli paremini välja? “Vastuvõtt oli isegi päris okei. Vastastel polnud ka ühtegi väga hea planeeriva pallinguga mängijat, kuigi kohati mind üritati ikkagi üles leida. Arvan, et kui korralikult keskenduda, siis ei peagi ma teisel positsioonil mängides kirves olema. Olen ju ikkagi päris suure osa oma elust ka vastuvõttu igapäevaselt harjutanud.”

Muide, kontrollturniir mängiti ühes väikeses võimlas ning meeskonnad majutati Poola meistri standardeid arvestades küllalt tagasihoidlikesse ööbimiskohtadesse.

“Päris ühikatoad võib-olla polnud, aga midagi hosteli-sugust küll. Minul oli suva, aga mõned maailmameistrid tegid küll alguses suured silmad, et kuhu me nüüd sattunud oleme,” jätkab Teppan lõbusal toonil. Sarnaselt mängu- ja elukohale olid sedapuhku spartalikud ka tingimused, mille pealt Belchatow finaalile vastu läks. Finaalipäeva hommikul,  vaid paar tundi enne viiegeimilist lahingut, tegi kogu meeskond jõusaalis kõva treeningu. “Finaal oli paras iseendaga võitlemine. Apsakaid tuli kogu meeskonnal palju sisse.”

Seab meeskonna heaolu esikohale

Kui aga tõsisemaks minna, tunnistab Teppan, et tema nurgaründaja-karjäär ei pruugi sugugi piirduda MM-i perioodiga.

“See nurgaründaja teema tundub päris tõsine,” ütleb pärnakas. “Esiteks seetõttu, et hooaja alguses saavad MM-il mänginud mehed mingil määral kindlasti puhkust. Teiseks on aga õhus küsimus, kuidas eeldatavad põhimehed Szalpuk ja Ebadipour oma ülesannetega toime tulevad. Meeskonna kolmandat ja neljandat nurgaründajat peatreener Roberto Piazza oma plaanides ei paista nägevat.”

Teppan kinnitab hetkegi mõtlemata, et on meeskonna edu nimel nõus end harjumatul positsioonil ka pikema perioodi vältel proovile panema.

“Minu jaoks on kõige tähtsam, et Piazza visioon on hoolimata kõigest säilinud – tema tahab mind palju väljakul näha. Ja minul pole vahet, kas ma olen platsil diagonaali või nurgaründajana. Peaasi, et meeskonnale kasulik saaksin olla. Olen igal juhul meeskonnamängija. Ka Oliver (Venno) ütles suvel nurgaründajana tegutsedes, et päris pull on vahelduseks midagi muud teha. Pealegi ei kao diagonaalründaja koht minu jaoks kuhugi,” selgitab Teppan, kes on treeningutel tegutsenud seni võrdselt mõlemal positsioonil.

Foto: klubi koduleht

Kuningas Wlazly on hea, kuid mitte ületamatu

Diagonaalründajana on kontrollkohtumistes tegutsenud Belchatowis ja Poola võrkpallis laiemalt ebajumala staatust omav Mariusz Wlazly. Teppani sõnul leidsid sama positsiooni mängijad ühise keele kiirelt ning ka väljakul paistab 35-aastane täht heas vormis olevat.

“Wlazly on muhe tüüp! Eks ta alguses natuke äraootaval seisukohal oli, et mis masti see uus vend siis on – kas tuleb siia uksi prõmmima või mitte. Eelmine aasta Trentinos õpetas mind päris palju, kuidas sellises olukorras tegutseda. Jäin lihtsalt rahulikuks. Nädala möödudes võttis ka Wlazly kaitsekilbi eest ära ja saame tänu sellele väga hästi läbi. Ta on hästi sõbralik ja ma ei näe küll, et meil mingeid probleeme peaks tekkima,” kirjeldab Teppan.

“Eks ta natuke jõusaalis hoiab tagasi, aga võib-olla temasugune plahvatuslik tüüp ei peagi väga hullult kangi tõstma. Wlazly vorm on igatahes täitsa okei: põrkab hästi ja käsi on terav. Mingit ületamatut kolli ma temas ees ei näe. Kõik on enda teha, et ka diagonaalründajana väljakule pääseda. Mingid asjad on tal head, aga on ka asju, mis pole nii head,” lisab Teppan.

Juba homme lendab Belchatow Itaaliasse, kus osaleb järjekordsel kontrollturniiril. Poolfinaalis kohtutakse Prantsusmaa meistriliigaklubi Chaumont’iga.

Mariusz Wlazły. | Foto: klubi koduleht
scroll to top