Päeva ülevaade | Lätlane tüüris Ukraina üllatuseni, Bulgaaria, Holland ja Belgia audis

Ukraina rahvusmeeskond pärast eilset võitu. Ugis Krastinš seisab paremal üleval. | Foto: CEV

Euroopa meistrivõistlustel võrkpallis selgusid eile kaheksast veerandfinalistist seitse. Mängupäeva suurimaks üllatuseks võib pidada Ukraina võitu Belgia üle.

Ukrainlased, kes alistasid D-alagrupis kindlalt Eesti ja pääsesid kolmandana edasi, võitsid Antwerpenis vastaste koduõuel 6600 pealtvaataja ees avageimi 25:22 ja olid teises ees 16:10, ent lagunesid täielikult ja kaotasid geimi 21:25. Belgia võitis kolmanda juba 25:14 ning paistis, et ukrainlased on löödud. Aga ei, julgelt nii rünnakul kui ka kaitses mänginud ukrainlased võitsid neljanda geimi 25:18 ja otsustava viienda 15:10. Kokku seega 3:2 (22, -21, -14, 18, 10).

Ukraina võrkpallimeeskond on ronimas välja suurest august, kus nad sisuliselt kogu 21. sajandi on olnud. 14-aastase pausi järel tiitlivõistlustele pääsenud Ukraina jõudis nimelt EM-il veerandfinaali 22-aastase pausi järel. Meeskonna uue tõusu taga on 49-aastane peatreener, lätlane Ugis Krastinš, kelle poeg Elviss Krastinš esindas sel EM-il Soome koondist.

Ukraina edu on seda üllatavam, et nende tuntuim mängija ja kapten, uuel hooajal Itaalias Perugias Robert Tähega mänguaega jagav Oleg Plotnitski tõi eile vaid 8 punkti (-3). Mängu tegid ära hoopis 23 (+14) punkti kogunud Dmitri Vietski ja 20 punkti (+11) toonud Ian Jereštšenko. Euroopa edetabelis 7. kohal paikneva Belgia resultatiivseim oli Bram van den Dries, kes kogus 19 punkti (+11).

Veerandfinaalis kohtub Ukraina eelmise EM-i pronksmedalisti Serbiaga, kes alistas eile Antwerpenis 3500-pealise publiku ees 3:0 (29, 21, 18) Tšehhi. Uros Kovacevic tõi võitjatele 17 (+14) ja Aleksandar Atanasijevic 15 punkti (+9). Tšehhi resultatiivsemad olid Donovan Dzavornok 18 (+14) ja Jan Hadrava 15 punktiga (+9).

Ukraina ja Serbia mängu võitja kohtub poolfinaalis Prantsusmaa või Itaalia/Türgiga. Prantslased alistasid eile Nantes’is 7200 pealtvaataja ees 3:0 (16, 23, 21) Soome. Stephen Boyer tõi võitjatele 19 punkti (+11), vigastusest kosunud Earvin N’Gapeth lisas 16 punkti (+3). Soome tulemuslikumad olid Urpo Sivula 11 (+3) ja Tommi Siirilä 10 punktiga (+9).

8300 pealtvaatajat rõõmustasid, kui Sloveenia alistas teisel tabelipoolel Ljubljanas 3:1 (-25, 17, 16, 17) Bulgaaria. Alates teisest geimist mängu täielikult enda haldusse saanud sloveenidele tõi 17 punkti (+12) Klemen Cebulj, Bulgaaria resultatiivsemad olid 12 punktiga (+4) Martin Atanasov ja Tsvetan Sokolov.

Sloveenia kohtub veerandfinaalis Venemaaga, kes alistas Ljubljanas 1600 silmapaari ees 3:0 (16, 15, 16) Kreeka. Võitjatele tõi 18 punkti (+13) Dmitri Volkov, kreeklastel keegi üle kuue punkti ei kogunud.

Valitsev maailmameister Poola teenis EM-il järjekordse võidu, kus vastased ei jõudnud üheski geimis 20 punktini. Kaheksandikfinaalis Apeldoornis 6500 pealtvaataja ees olid nende võidunumbrid Hispaania üle 3:0 (18, 13, 16). Wilfredo Leon tõi võitjatele 19 punkti (+13, 7 ässa!), hispaanlaste parim oli 6 punktiga (+4) Jorge Fernandez Valcarcel.

Apeldoornis 3200-pealise publiku ees mänginud Hollandi jaoks sai turniir sarnaselt naabritele belglastele läbi, sest Saksamaa vastu teeniti 1:3 (-17, -22, 30, -23) kaotus. Hollandit ei päästnud isegi Nimir Abdel-Azizi 29 punkti (+16). Sakslastele tõi vanameister György Grözer 20 punkti (+11).

Itaalia ja Türgi selgitavad EM-il viimase veerandfinalisti täna kell 18.00 Nantes’is.

Play-off’i tabel. | Allikas: Vikipeedia