fbpx
Close

Persoonilugu | Supernaine Mari Loorman: olen võrkpalli nimel valmis tegema kõike!

Mari Loorman (nr 2) koos TalTechi naiskonnaga, kus temast vanuse poolest järgmine mängija on üheksa aastat noorem libero Kristi Nõlvak (vasakul). | Foto: Riina Vals/SK Duo

TalTech/Tradehouse’i naiskonna üks liidreid, temporündaja Mari Loorman (38) ütleb, et naudib võrkpallimängu jätkuvalt täiel rinnal, olgugi et sisuliselt kõik tema eakaaslased on tänaseks meistriliiga tasemel mängimisest loobunud.

2000. aastal, mil äsja Eesti naiste meistriliiga kuu parimaks mängijaks valitud Jade Šadeiko ilmavalgust nägi, oli Loorman juba täisealine ja iseseisev naine. “Sajandivahetusel kulusid mitu aastat nooruse ja kooli peale, võrkpall jäi siis tagaplaanile,” tunnistab Tõrva võrkpallihinge Tiiu Loormani heledapäine tütar. Muide, kui Tiiu 1990. aastal tütre soovist ajendatult Tõrvasse uut võrkpalligruppi hakkas looma, suutis Mari treeningule endaga kaasa tuua – uskuge või mitte – 30 tüdrukut.

Tänu perele varajases eas võrkpalliga tutvust teinud Loorman jõudis ala juurde tõsisemalt tagasi 2006. aastal ehk neli aastat pärast poja sündi. “Sellest ajast läks mängugraafik päris tihedaks. Osalesin kõikvõimalikel turniiridel ja mängisin maakondade võistlustel. Kui Nõo rannahall avati, siis osalesin sealgi kõigil turniiridel. Sõidukilomeetreid tuli nendel aastatel päris palju,” meenutab toona Lõuna-Eestis elanud Loorman.

“Kuni selle hetkeni, mil Tiit Kõiv 2012. aastal helistas ja TTÜ naiskonda mängima kutsus, ei teadnud ma, et meistriliigasse passida võiksin,” tunnistab Loorman, kes debüteeris kõrgliigas alles 32-aastasena ning on jäänud sinna tänaseni.

“Võrkpall on elu!” õhkab 184-sentimeetrine keskblokeerija. “See on minu jaoks põhihobi. Olen võrkpalli nimel valmis kõike tegema!”

Kas plaan on jätkata TalTechis mängimist ka uuel hooajal? “Ma kardan küll,” vastab Loorman vaikselt ja puhkeb naerma. “Nii kaua kui mulle leidub koht, olen olemas. Teisalt muidugi ootan, et tekiks noored, kes mängiksid mind üle. Kuid niisama ma neile kohta algkoosseisus ei loovuta,” lisab Saaremaa juurtega naine lõbusal toonil.

Mari Loorman (nr 2) blokis. | Foto: SK Duo

38 eluaastat Loorman igapäevaselt oma turjal ei tunne. “On olnud palju hullemaid aegu. Praegu tunnen end füüsiliselt väga hästi,” ütleb ta.

Loorman tegeleb võrkpalliga hobikorras, palka ta mängimise eest ei saa. “Üheksast viieni müün traktorite seadmeid ekspordiks. Ja kui tööpäev saab läbi, siis tuleb see asi, mida elus kõige rohkem naudin – võrkpall.”

“Eks me kõik oleme siin liigas harrastajad – teeme sporti nii palju, kui kooli ja töö kõrvalt on võimalik. Kui oleks aega rohkem treenimisele ja võistlemisele keskenduda, küll ka tase oleks siis kõrgem,” selgitab Loorman.

Eesti meistrivõistluste finaalseerias näitas Marko Meti juhendatav TalTech tänavu Tartu Ülikool/Bigbankile hambaid ning võitis ühe mängugi, ent seerias oli kokkuvõttes parem ikkagi Kristjan Kaisi naiskond.

“Tartu tugevus on ühtne naiskond. Uskusin kuni lõpuni välja, et kui meil on hea ja Tartul keskpärane päev, siis tekib meil võimalus. Kahjuks jäi viimases mängus naiskonnal enesekindlusest puudu. Kinkisime liiga palju punkte lihtvigadega. Samas üllatas Tartu viimases mängus ka tugeva serviga,” tunnustab üliõpilasklubi kogenuim liige vastast.

Võrkpall24.ee tänab Loormani nii intervjuu kui ka pühendumuse eest. Just tänu sellistele inimestele ongi Eesti võrkpall eriline.

TTÜ endine peatreener Tiit Kõiv: 

“Mari on fantastiline inimene! Mäletan väga hästi seda, kuidas Mari meistriliigasse jõudis. See oli 2012. aastal, kui mulle tehti ootamatult ettepanek TTÜ naiskond nullist üles ehitada. Mari oli esimene, kellele ma helistasin. Olime mänginud erinevatel külaturniiridel ühes segavõistkonnas sedasi, et mina tõstsin ja tema ründas. TTÜ-ga liitumine oli Mari jaoks elumuutev otsus. Ta kolis ju seetõttu Tallinna elama. Ja eks esimesed aasta-kaks olid tema jaoks keerulised ka, kuna ta oli meistriliiga jaoks kohmakas. Ta oli harjunud üksi rahvaturniiridel särama, aga meistriliigas käis mäng teistmoodi. Ent viimaste aastatega on tema mäng kõvasti paranenud. Eelkõige on ta seda suutnud tänu oma tahtejõule. Olgugi et Maril on olnud näiteks põlvedega tõsiseid probleeme ja tema valu on kõrvalt selgelt näha olnud, pole ta ise kunagi hädaldanud. Mul on suur au ja väga hea meel, et minu käsi on tema karjääris natuke mängus olnud.”

TTÜ peatreener Marko Mett: 

“Oskan öelda Mari kohta ainult positiivset. Tema oli lõppenud hooajal meie naiskonna hing ja eeskuju suurte tähtedega. Ja Mari areneb iga päevaga. Enne me ei lõpeta seda nalja, kui ta Eesti meistriks tuleb. Siiani on ta võitnud karikavõistlused kahel korral. Mari tugevus on blokk. Ta on naiste liiga üks paremaid blokeerijaid, kuna oskab käsi hästi hoida. Füüsiliselt on ta samuti üks liiga tugevamaid temporündajaid. Mari on üleüldse imeinimene. Ta on ju TalTechis mänginud algusest peale seitse aastat. Ta oleks võinud meistriliigas mängida ammu ennegi ja kes teab, kus ta siis täna oleks.”

Mari Loormani karjäär:
1990-1995 Tõrva Võrkpalliklubi
1995-1997 Eesti Spordigümnaasium
2001 Tallinna Ülikool
2012-… TalTech/Tradehouse

Mari Loorman (vasakul). | Foto: Riina Vals/SK Duo
scroll to top