Portugal esmakordselt edasi, Soomel ees kõva pähkel

Portugal pääses võiduga Kreeka üle esmakordselt alagrupits edasi. | Foto: CEV

Neljapäeval lõppeb Euroopa meistrivõistluste alagrupiturniir. Esimesed sõelmängudele pääsejad selgusid juba kolmapäeval, kui mängud lõppesid A- ja C-alagrupis. Kaheksandikfinaali pääses esmakordselt Portugal, Soome kohtub valitsevate maailmameistritega.

Poolas Krakowis heitlesid viimase edasipääsu koha eest Portugal ja Kreeka. Alexandre Ferreira 18 punkti (+11, 54%) toel suutsid portugallased võtta 3:1 (25:22, 24:26, 25:20, 25:22) võidu. Hellenite parimaks kerkis taas kord Nikos Zoupani, kes kogus 23 silma (+20, 54%). EM-il võiduta jäänud kreeklastele tuleb siiski südika mängu eest au anda, sest alagrupis suudeti hammustada punkte nii Ukrainalt kui ka Serbialt.

Päeva teises mängus kohtusid naaberriigid Poola ja Ukraina. Valitsevad maailmameistrid poolakad võitsid kindlalt 3:0 (25:15, 25:20, 25:21) ning astuvad sõelmängudele vastu kaotuseta.

C-alagrupis oli viimase päeva eel küll teada, millised võistkonnad alagrupist edasi saavad, kuid täpne järjestus alagrupi võitnud Hollandi järel oli veel lahtine. Venemaa koondis võttis kohustusliku 3:0 (25:15, 25:13, 25:18) võidu Põhja-Makedoonia üle. Kodupubliku rõõmuks suutsid soomlased alagrupiturniiri lõppakordina võita Türgit 3:2 (25:17, 16:25, 27:29, 25:18, 15:13). Osmanitele ei piisanud võiduks isegi Adis Lagumdzija 28 punktist (+15, 55%). Meie põhjanaabrite parim oli Urpo Sivula 22 silmaga (+16, 51%). Silma jäi soomlaste oluliselt parem tegutsemine vastuvõtul (57% vs 38%).

Soome ei suutnud võiduga kohta alagrupis parandada, jäädes neljandale kohale. Küll aga muutusid Venemaa ja Türgi positsioonid: meie idanaabrid lõpetasid alagrupi teisena, türklased kolmandana.

Sellega selgusid ka neli esimest kaheksandikfinaalpaari. Laupäeval, 11. septembril avab sõelmängude faasi tuline Venemaa ja Ukraina vastasseis. Õhtuses mängus võõrustab Poola koondis Soomet. Mõlema kohtumise võitjad lähevad teisipäeval, 14. septembril kokku veerandfinaalis.

Päev hiljem kohtuvad Gdanskis omavahel Holland ja esimest korda ajaloos end alagrupist läbi murda suutnud Portugal. Selle paari võitja ootab veerandfinaalivastast paarist SerbiaTürgi.

Itaalia on Poola ja Prantsusmaa kõrval üks kolmest meeskonnast, kes jätkab EM-il kaotuseta. | Foto: CEV

Sarnaselt Tallinna-alagrupile mängitakse Tšehhis Ostravas veel neljapäeval viimaseid alagrupimänge. Kolmapäevastes mängudes võtsid kindlad võidud eeldatavad favoriidid. Itaalia alistas 3:0 (27:25, 25:20, 25:23) Sloveenia koondise, Valgevene oli 3:0 (25:23, 25:21, 25:12) üle EM-il geimivõiduta jäänud Montenegrost.

Viimase edasipääsukoha selgitavad Bulgaaria ja Valgevene. Tšehhi üritab katkestada itaallaste kaotuseta seeriat. B-alagrupis triumfeeriv Itaalia kohtub kaheksandikfinaalis D-alagrupi neljanda koha meeskonnaga, kelleks võib olla Läti, Slovakkia või Eesti.