fbpx
Close

Puudete ja mängijate arv piiramatu, võrk 198 sentimeetri kõrgusel – võrkpall tähistas suurt sünnipäeva

Võrkpall. | Foto: Siim Semiskar

1895. aasta 9. veebruaril tutvustas Massachusettsi osariigi Holyoke kolledži kehalise kasvatuse õpetaja William Morgan mängu nimega mintonette, kus tuli pall käega üle võrgu lüüa. Eile möödus võrkpallimängu sünnist seega 125 aastat.

Nimetatud kuupäeval peeti Massachusettsis maha esimene võrkpallimäng, kus kohtusid Holyoke meeri J. J. Currani ja kohaliku tuletõrjejaoskonna juhi John Lynchi meeskonnad. Võrk oli asetatud toona vaid 198 sentimeetri kõrgusele (tänapäeval meestel 2.43 ja naistel 2.24), väljaku mõõtmed olid aga 7,6mx15,2m (täna 9×18 m). Selle, kui palju mängijaid korraga platsile panna, sai iga võistkond ise otsustada, samuti polnud määratletud, mitu puudet võib üks võistkond korraga oma väljakupoolel teha.

Võrkpallist pidi toonaste ala eestvedajate sõnul saama “veidi vähem karm spordiala” kui neli aastat varem loodud korvpall. Ka esimene mäng peeti maha just korvpalliga, sest võrkpalli polnud tol hetkel lihtsalt olemas. Eeskuju võeti võrkpallimängu loomisel veel nii tennisest kui ka käsipallist.

Professor Alfred T. Halstead oli üks neist, kes nägi uue mängu esmatutvustust, ja soovitas ala nimetada ümber võrkpalliks (ingl. k. volleyball). Olgugi et eesti keeles tuleb liitsõna esimene pool “võrk” kaht väljakupoolt eraldavast võrgust, siis inglise keeles tähendab “to volley” lendpalli lööma. Sellest ka professor Halsteadi soovitus (võrk on ingl. k. aga hoopis net).

Võrkpallimängu täiendati pidevalt. 1916. aastal tutvustati näiteks jõuservi ja jõurünnakut ning neli aastat hiljem lepiti kokku, et üle kolme puute ei tohi üks võistkond korraga teha. Esimese ilmasõja paiku läks ala massidesse, kui võrkpalli tutvustati 16 000 USA ekspeditsiooniväelasele. Just USA sõjaväelaste seas kujunes võrkpallimäng ala algusaegadel eriti populaarseks spordialaks.

Võrkpallimängu sünnist ja arengust saab hea pildi ette ka Valeri Maksimovi “Võrkpalli Lugemikust”.

scroll to top