fbpx
Close

Reto Giger vs. vanad sõbrad ja TalTech. “Oleme eestlastega euromängude eel palju lõõpinud.”

Reto Giger teenis 2019. aasta lõpus Eesti karikavõitlustel hõbemedali. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Ainsa Eesti klubina eurohooaeg jätkav Tallinna Tehnikaülikool kohtub täna ja homme õhtul CEV Challenge Cupi 1/8-finaalis võõrsil Šveitsi paremikku kuuluva Schönenwerdiga. Vastastest on saabuv duell erilisim kahtlemata Šveitsi koondise sidemängija Reto Gigeri jaoks.

Põhjust pole vaja kaugelt otsida, sest 30-aastane Giger mängis hooajal 2019/20 Saaremaa Võrkpalliklubis. Tol hooajal oli ta Credit24 Balti liigas üks silmapaistvamaid leegionäre, olgugi et saarlased kaotasid karikafinaali Saku suurhallis tartlastele 2:0 eduseisust 2:3 ja rohkem tiitleid koroonapandeemia tõttu välja ei mängitudki. Küll aga oli Giger osaline suure publikuhuvi pälvinud euromängudes, mis kulmineerusid kahe kodumänguga Itaalia hiiu Milano vastu.

“Tere päevast! Kuidas sul läheb?” kõlab puhtas eesti keeles vastus, kui siinkirjutaja Gigerile kõne võtab. “Õppisin Eestis mängides veidi eesti keelt ja mul on siiani nii mõnedki fraasid ja sõnad veel meeles,” jätkab ta heatujuliselt juba inglise keeles. “Sõidan parasjagu treeningult koju ja kuna olen mägedes, siis võib heli vahepeal ära kaduda.”

Teist hooaega Põhja-Šveitsis mängiva Gigeri juured asuvad Schönenwerdi lähedal ja ka oma praeguse kodu on ta loonud 5000 elanikuga väikelinnast 25-minutilise autosõidu kaugusele. Sporti on teinud Giger pärast Saaremaalt naasmist poolprofina.

“Töötan arvutiteaduse valdkonnas ehk erialal, milles olen saanud kõrghariduse. Leidsin koju naastes, et võrkpallist üksi äraelamiseks päris ei piisa. Tuleb öelda ausalt, et võrkpallimäng sujus siis paremini, kui sain täielikult treenimisele ja taastumisele keskenduda, samas võin ikkagi kinnitada, et olen ka praegu korralikus vormis,” usub heledapäine Giger.

Et Saaremaa-hooaeg jäigi varasemalt ka Poola kõrgliigas mänginud Gigeri jaoks profispordis viimaseks, siis millised mälestused tal toonasest Urmas Tali ja Ioannis Kalmazidise meeskonnast on? “See oli minu jaoks kahtlemata üks elu paremaid aastaid. Saaremaa klubi oli väga professionaalne. Kahju vaid, et hooaeg koroona tõttu vahetult enne otsustavaid medalimänge läbi sai. Möödunud suvel käisin Eestis sõpradel ja ka osadel toonastel meeskonnakaaslastel külas. Kuulsin neilt, mis Saaremaa klubiga juhtunud on. Seda oli väga kurb kuulda, sest minu ajal oli Saaremaa meeskond tõesti mängijale väga-väga heaks koduklubiks.”

Täna õhtul läheb Giger seega vastamisi mitte üksnes endiste meeskonnakaaslaste, vaid ka heade sõpradega. “Mängisin Saaremaal TalTechi praegustest mängijatest ju koos nii Alari Saare, Beau Grahami kui ka Rauno Tammega. Lisaks kohtusin möödunud suvel Tallinnas Aleksander Eermaga. Hästi tean ka Matej Šmidlit, kes mängis minu hooajal veel Tallinna Selveris, ja Kevin Saart, kes kuulunud varasemalt Šveitsi klubi Luzerni ridadesse. Oleme Alari ja mõne teise mängijaga tänavu tihedas suhtluses olnud ja lõõpinud kõvasti omavahelise mängu saabumise üle.”

“Kuna tean nii mitmeid TalTechi mängijaid, on minu jaoks tegu väga eriliste euromängudega,” jätkas Giger. “Eelis on nii minul, kes ma tean väga hästi mitme TalTechi mängija mängustiili, kui ka TalTechil, eriti näiteks Beau Grahamil, kes tunneb mind hästi tänu Saaremaal koos veedetud ajale sidemängijana ja inimesena.”

Põhiturniiri avaringis Austria neljanda klubi Riedi üle kahe kindla võiduga (avamängus võeti võõrsil 3:0 võit ja kodus kindlustati 2:1 eduseisu haaramisega edasipääs) järgmisse ringi marssinud Schönenwerd paikneb Šveitsi liigas hetkel kuue klubi konkurentsis neljandal kohal. Iga mäng on meeskonnale hetkel kulla hinnaga, sest medalite eest pääsevad mängima lõpuks just põhiturniiri neli tugevamat.

“Alustasime hooaega väga hästi, kuid viimasel ajal oleme kaotanud mitu mängu, kus arvasime, et võiksime võidu võtta. Šveitsi liigat iseloomustab tänavu ühtlane tase – ka kuues võistkond võib esimest võita. Saab olema huvitav näha, kas parem võistkond on hetkel Schönenwerd või TalTech,” arutleb Giger.

Schönenwerd läheb tänasele mängule vastu täiskoosseisus. Lisaks kohalikele meestele mängib klubis sel hooajal kolm leegionäri, USA diagonaalründaja Jalen Penrose, Brasiilia temporündaja Rodrigo Leitzke ja Peruu temporündaja Daniel Uruena. “Ma arvan, et meil on üsna ühtlane meeskond,” iseloomustab 30 eluaastaga võistkonna vanima mängija tiitlit kandev Giger. “Meil on nurgas kaks osavat rannavõrkpallurit, Nico Beeler ja Tokyo olümpial 17. koha saanud Mirco Gerson. USA diagonaal Penrose saabus siia otse Saksamaa liigast. Samuti on meil kaks väga tugevat leegionärist temporündajat, kes alles teevad Euroopas endale nime.”

TalTech lendas eile euromängudele kahe potentsiaalse põhimehe, libero Cris Karlis Lepa ja nurgaründaja Rasmus Meiuseta. Mõlemad jäid eemale tervislikel põhjustel. Keda peab Giger aga TalTechi tähtsaimaks lüliks? “Kindlasti Matej Šmidl,” kõlab kiire vastus. “Ta on toonud Eestis kümne mänguga 180 punkti – see räägibki juba enda eest. Peame suutma Šmidlit pidurdada. Aga ka Kevin Saar ja Rauno Tamme on päris korralikud ründajad. Oleme mänginud Schönenwerdiga senisel hooajal enam-vähem hästi, kuid kindlasti on meil veel palju varu sees. Loodan, et just eurosari ja TalTech annavad meile lisamotivatsiooni oma potentsiaal paremini välja mängida. Tahaksime väga järgmisse ringi pääseda ja seal Türgi tipu Ankara Halkbankiga kohtuda.”

Gigeri sõnul on šveitslased koroonapandeemia tõttu ettevaatlikud, ometi usub ta, et saali tuleb mänge vaatama umbes 500-700 pealtvaatajat. Samuti teab ta varasemast kogemusest, et mängust tehakse korralik ülekanne. Nagu võrkpallisõbrad juba teavad, näeb Duo 5 ja Postimehe vahendusel mõlemat mängu otsepildis ka Eestis. Täna ja homme kell 21 algavaid kohtumisi kommenteerib Karl Rinaldo koos endise Eesti koondise diagonaalründaja Taavi Nõmmistuga, kes mängis hooajal 2019/20 Šveitsi klubis Näfelsis.

Loe ka: INTERVJUU | Kuressaaret ja merd armastav Giger: oleme mänginud oma potentsiaalist välja maksimaalselt 70 protsenti
Loe ka: Elu tippvõrkpallurina, I päev | Kriitiline kaalumine, allveelaev, Bocelli. Ja muidugi need trennid

scroll to top