fbpx
Close

Rikbergi analüüs | Tartlased said teises mängus veel ühe halva uudise, kuid kõik pole sugugi kadunud

Avo Keel (keskel) koos Pärnu kapteni Martti Keele ja finaalseeria teise mängu võtmetegija Ilja Kovaloviga. | Foto: SK Duo

Eesti koondise statistiku ja Poola tippklubi Rzeszowi Asseco Resovia abitreeneri Alar Rikbergi hinnangul võib Tartu Bigbank jätkuvalt Eesti meistrivõistluste finaalseeriasse muutuse tuua, olgugi et Pärnu on näidanud kahes esimeses mängus üle ootuste head võrkpalli.

Finaalseeria teise mängu võitis Pärnu laupäeva õhtul kodusaalis 3:1 (22, 16, -22, 16). Võrkpall24.ee palus Rikbergil sarnaselt avamängule analüüsida ka teist kohtumist.

Milline oli teise mängu kvaliteet? “Tartu mängis selgelt paremini kui avakohtumises. Nad olid teravamad ja võimsamad. Kuid teisalt parandas oma esitust ka Pärnu. Järgmised mängud näitavad ära, kas Pärnu ongi tõesti nii hea. Läbi hooaja pole nad kindlasti sellisel tasemel esinenud nagu nüüd.”

Mis oli võrreldes avamänguga suurim muutus? “Nurgaründaja Ilja Kovalov mängis teises kohtumises võtmerolli. Avo Keel tegi üllatava käigu, kui võttis pärast võidetud avageimi ebakindla Atvars Ozolinši mängust välja. Reeglina ei vahetata meeskonda sellisel hetkel, kuid tagantjärele tuleb öelda, et see oli väga hea otsus. Kovalov tegi suurepärase mängu ja hoidis meeskonna rünnakut vee peal, kui Chizobal olid raskemad hetked. Kovalov ründab kõrgelt ja võimsalt ning on blokis sedavõrd korrektselt kätega vastastel ees, et võib ka üksinda tihti töö ära teha. Mäletan, et vaatasin hooajaeelsel turniiril Tartus Kovalovit mängimas ja mõtlesin, et tema näol on tegu ühe viimaste aastate põnevama leegionäriga. Kovalovi koosseisu naasmine on tartlaste jaoks kindlasti halb uudis, sest kui pärast avamängu ütlesin, et neil on vaja Chizoba kinni saada, siis nüüd on Kovalovi näol ka teine selline mees olemas. Ka Taavet Leppik lööb tegelikult palli maha, kui kogu blokk varakult Chizobat peatama jookseb. Kovalovi ainus selge puudujääk on servi vastuvõtt, aga kui Tartu ei suuda teda pallinguga rivist lüüa, siis on teda raske peatada.”

Taavet Leppik on oma töö kahes esimeses mängus kenasti ära teinud. | Foto: SK Duo

Millistes välisliigades Pärnu kahe esimese kohtumise esitustega hakkama võiks saada? “Peame endile aru andma, et kuigi Pärnu on mänginud hästi, siis Euroopa tugevamates liigades on mängijate ja mängude tase ikkagi midagi muud. Seda tõestab ilmekalt eurosari, kus Eesti klubid pole vist kunagi türklastele, prantslastele, venelastele ja poolakatele vastu saanud. Küll aga on raske hinnata, kas Pärnu võiks oma praeguse mänguga näiteks Prantsusmaa või Türgi kõrgliiga tagumise poole klubidega heidelda, sest nemad eurosarja ju ei pääse. Usun, et Pärnu suudaks lähiregiooni vaadates Soome meistritiitli eest võidelda, olgugi et üleüldiselt on põhjanaabrite liiga tase meie omast veidi tugevam.”

Kas Tartu kaitse on tõepoolest nii kehv nagu asjaosalised rääkisid? “Andrei Ojamets ütles, et meeskond peab kaitses hakkama isukalt mängima. Hea kaitsemängu eeldus on aga korrektne blokk. Kui blokikäed lendavad kogu aeg vasakule ja paremale, siis on ükskõik, kus sa kaitses seisad või mida teed. Näiteks teise mängu neljandas geimis oli Tartu blokk väga ligadi-logadi. Kokkuvõttes olen nõus: Pärnu on kaitses seni selgelt paremini hakkama saanud. Ent ega tartlased nüüd nii kobad ka pole nagu Meelis Kivisild ütles – kui nad hakkavad Chizoba rünnakusuundi paremini tunnetama, jõuavad nad ka pallidele kaitses alla.”

Meelis Kivisild blokis Tamar Nassarit takistamas. | Foto: SK Duo

Millisel tasemel sidemängija on Tartu meeskonna dirigent Dmitri Šlomin? “Mina ütleksin nii, et teisel pool võrku tegutsev Martti Keel on temast igas elemendis parem. Ta on keskpärane mängija, kes esinebki oma tasemel. Eestis lihtsalt pole palju häid sidemängijaid ja seetõttu otsivad klubid üha enam välismaalt sellele positsioonile mängijaid. Ka Credit24 Meistriliiga finaali ei võitnud Tartu tänu Šlominile, vaid õnnele ja muudele nüanssidele.”

Dmitri Šlomin. | Foto: SK Duo

Kas Pärnu leegionärid on finaalseerias oma taseme selgelt paremini välja mänginud kui Tartu võõrmängijad? “Mina nii ei ütleks. Näiteks Ozolinš oli teises mängus ju väga kehv. Meeskonnad on üles ehitatud täiesti erinevalt. Kui Pärnu rünnak põhinebki paljuski leegionäridel Chizobal, Kovalovil ja Toms Švansil, siis Tartul on sarnases rollis Hindrek Pulk, Mart Naaber ja Meelis Kivisild. Näiteks Samuel Walkeri näol ongi tegu rollimängijaga, kelle tugevused on pikast kasvust hoolimata nii Austraalia koondises kui Tartus servi vastuvõtt ja üldmäng. Tema ülesanded on sarnased nagu Taavet Leppikul Pärnu poolel.”

Miks tõi Tartu hooaja keskel meeskonda soomlase Jan Heleniuse, kes on väljakule pääsenud vaid üksikutel hetkedel? “Tagantjärele võime öelda, et see käik on olnud tartlaste suurim rumalus. Samas tol hetkel oli see tehing arusaadav: kuna keegi ei teadnud, kui palju Stefan Kaibald meeskonda aidata saab, siis tuli üks mängija tagavaraks palgata. Nüüd on aga välja kukkunud nii, et Helenius, kelle tase pole finaalis toime tulemiseks piisav, röövis eelmistel kuudel Märt Tammearult hinnalist mänguaega.”

Jan Helenius (nr 12) pole Tartu mängukvaliteeti tõstnud. | Foto: SK Duo

Kas Chizobat võib tõesti hakata pidama juba imemeheks või on selleks veel vara? “Heitsin pilgu kogu tänavuse hooaja statistikale ja selle põhjal ei saa küll midagi erilist öelda. Üksnes kahe või kolme mängu põhjal oleks rumal teda imemeheks pidama hakata, kuigi ta on finaalseeria alguses tõesti väga heas vormis olnud. Järelikult on Avo teinud temaga head tööd ja tõstnud tema taset. Ta on olnud finaalis varasemast osavam ja mitmekülgsem ega tee enam nii palju vigu. Võib-olla on ka koostöö Martti Keelega paranenud.”

Chizoba. | Foto: SK Duo

Kas Tartul on jätkuvalt võimalik seeriasse pööre tuua? “Jah, meenutagem kasvõi Credit24 Meistriliiga poolfinaali, kus Tartu võitis omavahelise mängu sedasi, et Pärnul polnudki varianti. See oli kõvasti parema tasemega mäng kui teine poolfinaal Saaremaa ja Riia vahel ning päev hiljem toimunud Tartu – Saaremaa finaal. Tartu peab nüüd leidma mingid käigud, millega suudetaks Pärnu lõbutsemisele lõpp teha. Kui Pärnu peaks sama hästi mängimist jätkama, siis tuleks Tartul riske võtma hakata, peamiselt servil, või püüda oma asju võimalikult korrektselt edasi teha ja hoida hammastega 15:15 seisuni Pärnust kinni. Finaalseeria kaheksast mängitud geimist on vaid üks (!) olnud lõpuni punkt-punktis. Ja Chizoba pole ka finaalis geimpallide lahendamisel tegelikult meeletut kindlust näidanud. Kui Tartu suudaks geimi lõpuni punkt-punktis püsida, oleks juba kõik võimalik. Olen jätkuvalt seda meelt, et ühe mänguga võib mõlema meeskonna nägu kardinaalselt muutuda.”

Kas Pärnul on ka veel kusagil juurde panna võimalik? “Pärnu pole finaalis keskelt veel mingit ohtu kujutanud. Nii Tamar Nassari kui Toms Švansi numbrid on rünnakul olnud tagasihoidlikud – Martti Keel pole neid üles leidnud. Pigem on küsimus aga selles, kas Pärnu suudab senist taset hoida nii vastuvõtul, rünnakul kui servil.”

Avo Keel. | Foto: SK Duo
scroll to top